İhbar Sürelerinin Bayram Günlerine Denk Gelmesi

İhbar Sürelerinin Bayram Günlerine Denk Gelmesi

İşten çıkacağını bildirim sürelerini gözeterek işverene önceden söyleyen işçi, ya da işten çıkarılacağı bildirim süresine uyularak kendisine önceden bildirmiş olan işçi ihbar süresini kullanmaktadır. İhbar süresi, işçinin çalışarak geçirdiği, bu süre içerisinde iş arama izni de kullanabildiği takvim günü olarak sayılan bildirim süreleridir. İhbar sürelerinin bayram günlerine denk gelmesi, ya da diğer tatil günleriyle iç içe geçmesi ihbar süresini etkiler mi? Yazımızda bu konuya değineceğiz.

İhbar Süresi Nedir?

Bilindiği üzere belirsiz bir iş sözleşmesi, işçi ya da işveren tarafından fesih edilmek istenirse bunu önceden ihbar etmeleri gerekmektedir. Bu ihbarı yapabilmeleri için çalışanın mevcut çalışmasının sona erdiği tarihten, işe giriş yapmış olduğu tarihten itibaren geçen süreyi gözeterek bildirimin ne kadar süre önceden yapılması gerektiğini tespit edebiliriz. İhbar süreleri, 4857 sayılı İş Kanunu’nun 17’nci maddesinde şu şekilde belirtilmiştir:

  • Çalışması 6 aydan az sürmüş işçi için = 2 Hafta / 14 gün
  • Çalışması 6 aydan 1.5 yıla kadar sürmüş işçi için = 4 Hafta / 28 gün
  • Çalışması 1.5  yıldan 3 yıla kadar sürmüş işçi için= 6 Hafta / 42 gün
  • Çalışması 3 yıldan fazla sürmüş işçi için = 8 Hafta / 56 gün

İhbar Süresinin Bayrama Denk Gelmesi

İşçi ihbar süresini kullanmak istediğinde veya işveren ihbar süresini işçiye kullandırmak istediğinde bu sürenin başlangıcına ortasına ya da sonuna doğru resmi bir tatile denk geldiğinde ihbar süresi bölünmemektedir. Yani başta hesaplanmış olan işten çıkış tarihini denk gelen bayram günleri değiştirmemektedir.

Örnek 1: 29/04/2019 tarihide istifa eden bir işçiye eğer ihbar süresi kullandırılmak istenirse işten ayrılış tarihi ne olmalıdır?

NOT: İşe giriş tarihi: 01/09/2016  İhbar süresi= 6 hafta (42 gün) ve İhbar süresi bildirimi ertesi gününden itibaren başlamaktadır. Ancak sabahtan bildirilir ise o gün de dahil edilir.

30/04/2019 Tarihinden itibaren takvim üzerinden 42 gün sayılmalı ve işten çıkış tarihi bulunmalıdır:

İhbar Takvimi

Yandaki takvimde yeşil alanların toplamı 42 gün etmekte ve işçinin işten çıkış tarihi 10/06/2019 olmalıdır.

 

 

 

Örnek 2: Yukarıdaki sorumuza ek olarak çalışan iş arama izinlerini toplu kullanmak isterse filli çıkış tarihi ne olmalıdır?

NOT: Günlük çalışma saati 8 saattir.

İhbar Takvimi 2

Sarı ile boyanmış çalışmaya tabi gün sayıları 25 gün olup 50 saat iş arama izni bulunmaktadır. Günlük işyeri çalışma saati 8 saat olup 50 saat geriye gittiğimizde mavi ile boyadığımız kısım 28 mayıs Salı günü 6 saat çalışması halinde filli çalışma süresi dolmuş olacaktır.

Hesaplaması şu şekilde yapılmıştır:

(10/06 7/06 günleri 8+8=16) + (03/06 günü için 4 saat) + (31/05 30/05 29/05 günleri 8+8+8=24) + (28/05 6 saat) = 50 saat bu şekilde hesaplanmıştır.

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

Kronik Hastalığı Olan İşçinin İşe Davetinde İşverenin Hukuki Sorumluluğu

Kronik Hastalığı Olan İşçinin İşe Davetinde İşverenin Hukuki Sorumluluğu

Pandemi sürecinde kronik hastaların durumunu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından Emekli Çalışma Genel Müdür Yardımcısı Lütfi İnciroğlu'na sorduk.

1 yorum

  1. Bilgilendirici yazınız için çok teşekkür ederim. Örnekteki konuda teyid almak için soruyorum. Bu kişinin fiili çalışması 28 Mayıs da dolmuş olacak; SGK çıkışı 10 Haziran olarak yapılacaktır değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir