2022 Stajyer Ücretleri ve Devlet Desteği
2022 Stajyer Ücretleri ve Devlet Desteği

2022 Stajyer Ücretleri ve Devlet Desteği

2021-2022 yılı içerisinde işletmesinde stajyer çalıştıracak işverenlerinde stajyer, çırak, aday çırak, kalfa, mesleki eğitim veren gören öğrencilere ödemesi gereken asgari tutarı belirlendi. İşverenlere çalıştırdıkları stajyerler için devlet katkısı ödemesi de devam edecek.

Yasal Düzenleme

5 Ocak tarihinde yayımlanan 5063 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile uygulama aşağıdaki gibi olacaktır.

 • 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’na göre, aday çırak ve çıraklar ile işletmelerde mesleki eğitim gören, staj veya tamamlayıcı eğitime devam eden öğrencilere yapılacak ödemeler asgari ücretin net tutarının en az %30’u kadar olmalıdır.
 • Mesleki eğitim merkezinde 12. sınıf öğrencisi olup kalfalık yeterliliğini kazanmış öğrencilere yapılacak ödemeler asgari ücretin en az %50’si kadar olmalıdır.

Stajyerlere Ödenecek Asgari Ücret Tutarları

İşletmelerde mesleki eğitim görecek stajyerler, çırak, aday çırak ve kalfalar için ödenecek minimum ücret tutarı, 2022 yılı asgari ücret tutarının açıklanması ile birlikte belirlenmiş oldu. 25 Aralık 2021 tarihinde yayımlanan 7346 sayılı Kanun ile yapılan bazı düzenlemeler, asgari ödenecek ücreti ve devlet desteği şartlarında bazı yeni uygulamalar getirdi.

 • 20’den az çalışanı olan iş yerlerinde stajyerlerin ücreti asgari ücretin net tutarının en az %15’i,
 • 20 ve üzeri çalışanı olan iş yerlerinde stajyerlerin ücreti asgari ücretin net tutarının en az %30’u,
 • Mühendislik fakültesi öğrencisi olup staj yapan öğrencilere asgari ücretin net tutarının en az %35’i,
 • Çırak ve aday çırak statüsünde mesleki eğitim görenlere asgari ücretin net tutarının en az %30’u,
 • Kalfalık yeterliliğini kazanan mesleki eğitim merkezi 12. Sınıf öğrencilerine asgari ücretin net tutarının en az %50’si

ücret olarak ödenmelidir.

Ödenecek Net Ücret
Stajyer Ücreti /Çalışan Sayısı 20+ İş Yerleri1.276,02
 Stajyer Ücreti /Çalışan Sayısı 20’den Az İşY.638,01
Stajyer Ücreti /Mühendislik Fak. Öğrencisi1.488,69
  
Kalfa Ücreti/Mesleki Eğitim M.12.snf2.126,70
Çırak ve Aday Çırak Ücreti1.276,02

Devlet Katkısı

Mesleki eğitim gören, staj yapan öğrencilerin işletmesinde bu eğitimi tamamlamasını sağlayan işverenlere devletin desteği 2021-2022 öğretim yılında da devam edecektir. Bu kişilere ödenmesi zorunlu olan ücretlerin bir kısmı ya da tamamı devlet tarafından karşılanacaktır.

Destek sadece 2021-2022 öğretim yılında değil, 5 öğretim yılı boyunca devam edecektir. Yapılan düzenleme ile Cumhurbaşkanına devlet katkısı uygulamasını 10 yıla kadar uzatma yetkisi verilmiştir.

 • Mesleki eğitim merkezi öğrencilerinin mesleki eğitimlerini gerçekleştirdikleri işletmelerdeki işverenlere, ödenecek ücretin tamamı destek olarak verilecektir.
 • Diğer eğitim kurumlarında/okullarda öğrenim gören ve işletmelerde staj yapacak öğrencilere işletmedeki çalışan sayısına göre devlet desteği tutarı değişecektir. 
  • 20’den az işçi çalıştıran işletmelerde stajyere ödenecek asgari tutarın 3’te 2’si devlet tarafından karşılanacaktır.
  • 20 ve üzerinde işçi çalıştıran işletmelerde stajyere ödenecek asgari tutarın 3’te 1’i devlet tarafından karşılanacaktır.

Staj zorunluluğu olmayan ve gönüllü olarak staj yapan öğrenciler için devlet katkısı ödemesi yapılmayacaktır. Fakat bu öğrencilere stajyer ücreti ödenmesi zorunludur, iş kazası ve meslek hastalığı sigortasının da okul tarafından yapılması şarttır.

Stajı zorunlu olan fakat staj yapmak için uygun bir işletme bulamayan bu sebeple stajını okulda devam ettirilmesi durumunda da devlet katkısı ödemesi olmayacaktır.

Hakkında Datassist Admin

Göz atın

SGK’dan Alınan Kıdem Tazminatı Yazıları

SGK’dan Alınan Kıdem Tazminatı Yazıları

15 yıl sigortalılık 3600 prim gününü dolduran herkes SGK'dan kıdem tazminatı yazısı alabilir mi? Kimler bu haktan yararlanabilir?

43 yorum

 1. Merhaba, mühendislik fakültesi zorunlu stajını yapan öğrenciye ayın 15’inde başlaması halinde yine de 1.488,69TL mi ödenmesi gerekir? Yoksa 744,345TL mi ödenmelidir?

  • DENİZ ALTUNDAL

   Gül Hanım ,
   744,35TL ÖDEME YAPILACAKTIR.

  • ne kadar çalıştıysa o kadar ödenir. yani 744,35 ödenecek. mesela iş göremezliği olduğu zaman da maaşından kesinti yapılacak.

   • Ben üni 2.sınıf öğrencisiyim çocuk gelişimi okuyorum Anasınıflarında staj yapıyoruz.1.Dönem güz döneminde 2 kurumda birden staj yaptık ama hiç ücret ödenmedi. 2.dönem bahar döneminde de staj yapacağız bize de ücret ödenir mi?

 2. 12. Sınıf öğrencileri ocak ayı itibariyle yemekhanede sıtajını yapmaktalar bilindiği üzere yarıyıl tatili olmuştur. tatilde ücret verilecek mi? ayrıca ücreti tam olarak aşgari ücretin hala %30 zu kadar mı olacak ?

  • yarıyıl tatili ve diğer ara tatiller ve de resmi tatillerde aynı zamanda keyfi olarak gidilmeyen günler için ücret ödenmez..fiili olarak çalıştığınız gün kadar ücret alırsınız

   • Merhaba üniversite 4. Sınıf mühendislik öğrencisiyim. Intern dedikleri uzun stajımı yapıyorum. Is yeri bana ücret ödemek zorunda değil mi. Hangi kanun maddelerde geçiyor bilgilendirebilir mısınız.?

   • Staj sözleşmelerinde öğrenciye 1 ay ücretli izin verilir ibaresi bulunuyor bu ücretli izini ara tatil ve sömestr tatilinde veriyoruz. Yanlış uygulamamı yapıyoruz.

   • Yanlış, okulunuz iletişime geçin. Bunun için resmi yazı mevcuttur. Şubar ara tatilleri ve dönem arasındaki haftalık tatillerde ücret krsintisi yapılmaz.

  • Yarıyıl ve her türlü resmi tatilde öğrenciler ücretli izinli sayılır ve bu nedenle ücret kesintisi yapılmaz. En az asgari ücretin %30 kadar ödeme yapılır.
   Bütün ödeme ve izin bilgileri 3308 sayılı kanun ve milli eğitim bakanlığı ortaöğretim kurumları yönetmeliğine göre sözleşmede yazılıdır.

  • 12. Sınıflar Ocak ve Şubat ayın maaşları yaticakmi veya yaticakmi bı bilginiz varmı.

 3. Mereba 12 sınıf stajinda15 tatilde gitmedigiz için ödeme yapılmadı bu doğrumudur

 4. Merhaba

  Devlet katkısı çalıştığım şirkete yatırılmamış bunun neden yatırılmadığını ya da nasıl yatırılacağız ile alakalı bilgi verirmisnz

  • Merhaba Ali;
   devlet katkısı gereksiz birkaç bürokratın kendiliklerinden keyfi olarak karar alıp ilgili kurumlara uygulattıkları bir yanlış karar idi..çok şükür ki devletimiz bu yanlış karardan yeni senede vazgeçmiş oldu..devlet katkısı şubatın ilk haftasından itibaren ödenmeye tekrar başladı.geriye dönük olanları da yatırmış oldu..işyerinizden takipçisi olmanızda yarar var..hala yatmadığını söyleyip ücretinizi yatırmıyorlar ise 189 u arayıp şikayetci olmanızda yarar var..

 5. Merhaba ön lisans öğrencisiyim şuan birinci sınıfım ikinci sınıfın birinci döneminde stajim var kamu dairesinde yapacağım ücret alabilecek miyim gittiğim kamu dairesi verilmiyor dedi ama yeni yasa mi çıktı bilgi alabilir miyim

 6. Merhaba, ilgili kanunu okudum ama mühendislik öğrencilerine özel aşağıdaki gibi bir metin göremedim. Nerede geçiyor bu konu, kaynak belirtebilir misiniz?

  “Mühendislik fakültesi öğrencisi olup staj yapan öğrencilere asgari ücretin net tutarının en az %35’i,”

  • Aynen sadece bir kaç forumda yazıyor, kanunda %35 diye bir oran yok, hatta 20 den az işçi çalıştıran firmalar %15 inden az ödeyemez diyor.

 7. doğrudur. tatillerde ücret ödenmiyor

  • Ben mobilya bölümündeyim sıtaj görüyorum 11 . Sınıfın nakadar devlet katkısı Alacam bilginiz varmı

  • Bu yazı yanlış ve eksik bilgiler içeriyor.
   22.11.2018 – 356 sayılı Cumhurbaşkanı kararnamesine göre 3308 sayılı kanunun geçici 12.maddesi yürürlükte olduğu sürece ( ki bu madde devlet katkısının devam etmesi ile ilgili) işletmede çalışan sayısına bakılmaksızın staj ve beceri eğitimi yapan her öğrenciye asgari ücretin net tutarının en az %30 kadar ödeme yapılır. Yani 20 den az çalışan olması birşey değiştirmez. Çünkü işsizlik sigortası fonu üzerinen her işletme stajyer öğrenci başına devlet katkısı alır ki bu küçük işletmeler için 2/3 oranındadır.
   Özetle 2022 yılı ocak ayından itibaren (protokol 5 yıl uzatılmıştır) net en az 1.276,02 tl stajyer maaşı kesintisiz olarak öğrenciye ödenir.

 8. Merhaba çıraklık eğitim maaşları ayın 1 inde yatacak dendiği halde niye yatmamış ?

 9. Merhaba.ben bir fabrikada isci olarak çalsyorum.çıraklk eğitime kaydmi yaptrdm.ve benimle birlikte fabrikada birçok işçi kayt yaptrdı.bunun için fabrikamıza gelerek öğretmen ders vereye basladi bizim ortak sorumuz.biz işçilere herangi bir ödeme yapılacak mı..?yaplmayacakmı?
  Yapılacaksa hangi aralklarda nasl yatrilacak

  • Merhaba, Geleneksel El Sanatları bölümü öğrencisiyim. Bu yaz bir sanat atölyesinde staj yapacağım. Devlet bu staj için bana ödeme yapacak mı ve staj süresince sigortalı olacak mıyım? Teşekkürler şimdiden.

 10. Merhaba;696 Sayılı KHK ile kurulan personel şirketinde.çırak aday öğrenci çalıştırabilirmiyiz.

 11. Merhaba.. Ücretli öğretmenlik yapıyorum.. Aynı anda çalışmakta olduğum kurumda Çocuk Gelişimi stajımı da yapsam staj ücreti alabilir miyim? İskurdan alinabiliyormus diyorlar.. Süreç nasıl acaba? Cevaplarsanız sevinirim.. Tsk..

 12. Ücretler ne zaman yatacak bilginiz varmı!!??

 13. Ben açıktan ustalık belgesini almak için okuyorum işletmeme normalinde her ay para yatması gerekiyordu bu toplam süreç 27 hafta ama halen işletmenin hesabına para gelmemiş neyden dolayı olabilir ben maaşımı elden alıyorum acaba ondan olabilir mi

 14. Merhaba ben şu an da bir tamir atölyesinde çalışmaktayım konu alan ben bundan önce çalştıgım iş yerinden 300 tl haftada bir para alıyodum ve çıraklık egitim için okula gidiyorum ve bana nu ay 1300 tl para yattı hesabima ve bana yatan bu para devlet desteği kim yatırıyor ustamı devlet mi bunu ogrenmek istiyorum

 15. Merhaba
  Bir lise stajyeri haftanın 3 günü için şirkete staja geliyor tüm ay kesintisiz geldiğinde 1275 TL ödenecek ama örneğin o ay 5 gün gelmedi
  1275/30=42,5 42,5×5=212,5 TL mi kesilmeli yoksa o ay gelmesi gereken gün sayısı toplanıp maaş bölü gün sayısı çarpı gelmediği gün şeklinde mi hesaplanmalı

 16. Merhaba güzellik merkezi sahibiyim
  Mesleki eğitim ve çıraklık eğitimden 2 şer toplam 4
  Stajyer öğrencimiz var 2. Aya girdik maaşları yatmıyor
  Pandemi döneminde ocak ayında toplu gemişti
  Şimdi halen gelmedi ne yapılmalı staj kordinatörüyle
  İrtibata geçtik yatar diyor çevremizdeki stajyer alan diğer işletmeler üzerinden araştırma yaptık
  Devlet katkısından yararlanıyorlar bize neden
  Devlet katkısı yatmıyor çöZemiyoruz

 17. Merhaba,

  İki sorum olacaktı.

  1) Bir aylık kısa dönem ünv stajyerlerine maaş ücreti ödenmeli midir? Bunu neye göre belirleyeceğiz?

  2) Kısa dönem üniv stajyerleri stajyer zorunluluğumuzu karşılılar mı? Stajyer zorunluluğunu hangi bölüm hangi durumlar karşılıyor ?

 18. Merhaba ; Bizim firmamızda iki öğrenci var. Şubat ayının parasını Mart ilk haftası yatırdık ancak bize herhangi bir para yatırılmadı (öğrenciler dekontu okullarına verdiler) nasıl bir yol izlemeliyiz

 19. Asgari ücretin yüzde 70 ‘i kadar ödeme yapabilir miyiz.
  En az şeklinde belirtilmiş fakat daha fazla ödeme yapmamızda vergisel açıdan herhangi bir sorun olur mu ?

 20. 12.sınıfların devlet desteği ne kadar ?

 21. Merhaba berberim yanımda 2 mesem öğrenci var Şubat maaşları daha yatmadı ne zaman yatacak

 22. Merhaba,

  Mevcut işletmede çalışan personeller bu projeye dahil olduğunda ödenecek ücret nasıl olmalı?

 23. 11 sınıfım çıraklık maşini bekliyorum Şubat ayindan beri tahminen ne zaman yatar

 24. Merhabalar benim yanımda çalışan elemanımın ben maaşını yatırdım ama devlet ne zaman geri yatıracak bilgim yok yardımcı olurmusunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir