evin-hesap-uzmani-kadin-projesi-hayata-geciyor

“Evin Hesap Uzmanı Kadın” Projesi Hayata Geçiyor

Tahmini okuma süresi: 3 dk. 


Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), MasterCard ve TurkishWIN işbirliğiyle çalışan kadınların ekonomik yaşama aktif katılımını artırmak için hayata geçirilen “Evin Hesap Uzmanı Kadın” projesinin tanıtımı yapıldı.

Tanıtım programının açılışında konuşan Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, yoksulluğun önlenmesi ve ekonomik büyüme için başta kadınlar olmak üzere, çalışma çağındaki bireylerin iş gücü piyasasında yer almasının son derece önemli olduğuna vurgu yaparak, “Cinsiyet eşitliği, yoksulluğu önlemekle doğrudan ilişkilidir. Kalıplaşmış bir takım tavır ve bazı ayrımcı düşüncelerin ortadan kalkması gerekir. Eşit işlerde eşit ücretlerin ödenmesi, çalışmaların bir değer olarak karşılığını bulması ve ailelere yönelik destekleyici politikaların uygulanması gibi pek çok çalışma ülkemizde reform niteliğindeki çalışmalardır” dedi.

Dünya ülkeleri seviyelerine baktığımızda ülkemizde kadınların iş gücüne katılım oranlarında alınması gereken önemli mesafeler olduğuna değinen Gökalp İlhan şunları dile getirdi: “Eğitim seviyesinin yükseltilmesine yönelik çalışmalar bu noktada kilit rol oynamaktadır. Eğitim durumlarına göre kadınların iş gücüne katılımı oranı incelendiğinde eğitim seviyesi yükseldikçe iş gücüne katılım oranın da arttığını görmekteyiz. Türkiye’de kadının işgücüne katılımı oranı, Aralık 2014 rakamlarına göre yüzde 30’a yükselmiş bulunmaktadır. 2014-2023 yılları Ulusal İstihdam Stratejisi kapsamında hedefimiz, yüzde 30’larda olan kadın iş gücü oranının yüzde 41’e yükseltilmesidir. Sosyal Güvenlik Kurumu olarak kadınlarımızı yoğun bir şekilde desteklemeye devam edeceğiz.”

Kadınlarımıza Farkındalık ve Finansal Okur Yazarlık Eğitimi Geliyor

Başkan Gökalp İlhan konuşmasının devamında projedeki amaçları için, “Oluşturduğumuz işbirliğiyle tüm Türkiye genelinde 18-35 yaş arası işe giriş yapmış kadınlarımıza, sosyal güvenliğe yönelik haklarını anlatmak istiyoruz. Proje kapsamında 10 pilot ilde, 2,5 ay farkındalık ve finansal okur yazarlık eğitimleri verileceğiz” açıklamasında bulundu.

10 İl Pilot Bölge Seçildi

Nisan ve Mayıs aylarında projenin hayata geçirilmesi için pilot olarak belirlenen 10 ilde sırasıyla, Antalya, Ankara, Sakarya, Zonguldak, Manisa, Adana, Eskişehir, Kayseri, İstanbul ve Bursa’da kadınlar çeşitli konularda bilgilendirilecek. SGK iş birliğiyle, bu şehirlerde çalışan kadınlara ulaşılarak, yüz yüze eğitimler yapılacak.

İlk fazda 10 şehirde başlayacak “Evin Hesap Uzmanı Kadın” eğitim projesi Nisan ve Mayıs aylarında sırasıyla Antalya, Ankara, Sakarya, Zonguldak, Manisa, Adana, Eskişehir, Kayseri, İstanbul ve Bursa’yı ziyaret edecek. SGK iş birliğiyle, bu şehirlerde çalışan kadınlara ulaşılarak, yüz yüze eğitimler yapılacak. Eğitimlerde finansal okuryazarlık ve SGK hakları anlatılacak. Eğitimin ilk bölümünde kadınlar SGK haklarını öğrenirken, FODER (Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği) tarafından hazırlanan ikinci bölümde ise finansal okuryazarlık konularında bilgi sahibi olacaklar. İki saatlik yüz yüze eğitim içeriğinin ardından soru cevap bölümüyle kadınlar tüm merak ettiklerini uzmanlara danışabilecek.

“Evin Hesap Uzmanı Kadın”, daha çok katılımcıya erişmek, yüz yüze eğitimlerde yer alan bilgilerin referans teşkil etmesi ve finansal okuryazarlıkta ileri seviye eğitimler için www.EvinHesapUzmaniKadin.org  internet sitesindeki e-eğitim modülleriyle desteklenecek. E-eğitimlerini tamamlayan katılımcılara katılım sertifikası verilecek.

Eğitim içeriğinin ana hatları; sigortalılığın faydaları, bütçe yapmanın yararları, temel finansal kavramlar, bankacılık, kartları bilinçli kullanmak, tasarruf ve birikim bilincini geliştirme konularında olacak. Projede, finansal hizmetlere erişimi kısıtlı olan kadınların bu eğitimle beraber bilinçlenmeleri ve finansal ürünleri kullanarak ekonomide aktif rol almaları hedefleniyor.

Hakkında iskanunu

Göz atın

65 Yaş Üzeri SGK Prim Ertelemesi Sona Erdi

65 Yaş Üzeri SGK Prim Ertelemesi Sona Erdi

Geçtiğimiz dönemde erteleneceği duyurulan 65 yaş üzeri SGK'lıların prim ödemelerinde, erteleme süresi doldu.