Ana Sayfa / Haberler / Ar-Ge’ye Covid-19 Düzenlemesi
Ar-Ge'ye Covid-19 Düzenlemesi
Ar-Ge'ye Covid-19 Düzenlemesi

Ar-Ge’ye Covid-19 Düzenlemesi

Dünya üzerindeki herkesi etkileyen yeni coronavirüs ya da diğer adı Covid-19 her kuruma önlem aldırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından gelen açıklama ile Ar-Ge’ye Covid-19 düzenlemesi yapıldı.

Teknopark şirketlerinde, Ar-Ge ve tasarım merkezlerinde uzaktan da çalışabilecek. Böylelikle Covid-19’la mücadelede altın kural olan; evde kalıp, fiziksel teması asgariye çekmek teknopark, Ar-Ge ve tasarım merkezlerinde de hayata geçirilmiş olacak.

Teşvik ve Desteklerde Durum Ne Olacak?

4691 sayılı Teknoloji Bölgeleri Geliştirme Kanunu ve 5746 sayılı Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun çerçevesinde tasarım merkezleri, Ar-Ge ve Teknopark iştiraklerine çeşitli destek ve muafiyetler veriliyor. Kimi harçlardan, damga vergisinden ve teknopark içindeki taşınmazdan emlak vergisi muafiyetleri bulunuyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, söz konusu kurumlar bünyesinde istihdam edilmiş olan üniversite mezunları için, 2 yıllık brüt asgari ücret tutarında maaş desteği sağlıyor.

İşte Ar-Ge’ye verilen kimi destek ve muafiyetler:

  • Tasarım ve Ar-Ge indirimi
  • Gelir vergisi stopajı teşviki
  • Sigorta prim desteği
  • Damga vergisi istisnası
  • Teknogirişim sermayesi desteği

Söz konusu bu destek ve muafiyetlerden yararlanmak için fiziki olarak Ar-Ge merkezlerinde bulunma şartı aranıyor. Ancak Covid-19 tedbirleri kapsamında Ar-Ge personellerinin uzaktan çalışmasına izin verildi. Uzaktan çalışacak kişilerin sayıları Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na aylık olarak bildirilecek ve fiziken Ar-Ge merkezinde bulunuyormuş gibi, destek ve muafiyetler devam edecek. Bu durum -şimdilik- nisan sonuna kadar geçerliliğini koruyacak.

Hakkında Datassist Admin

Göz atın

Sokağa Çıkma Yasağı Yıllık İzinden Düşülebilir mi?

Sokağa Çıkma Yasağı Yıllık İzinden Düşülebilir mi?

Sokağa çıkma yasağının uygulandığı şu günlerde işverenler, çalışılmayan bu süreleri yıllık izinden düşebilir mi?

1 yorum

  1. kronik hadtalıklardsn dolayı isden istifa etsem tazminat alabilirmiyim pandemi nefeniyle

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir