Ana Sayfa / Haberler / Eski Hükümlüler Kamuda İşe Girebilir mi?
eski-hukumlu

Eski Hükümlüler Kamuda İşe Girebilir mi?

19.9.2009 tarih ve 27354 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Eski Hükümlü veya Terörle Mücadelede Mâlul Sayılmayacak Şekilde Yaralananların İşçi Olarak Alınmasında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik üzerinde 31 Mart 2018’de yapılan değişiklik, “Eski Hükümlüler Kamuda İşe Girebilir mi?” sorusunun cevabını veriyor.

Neler Değişti?

Yönetmeliğin dördüncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi, yapılan değişiklik sonrası şu hâli aldı:

“a) Eski hükümlü: Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, millî savunmaya karşı suçlar, Devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, cinsel saldırı veya çocuğun cinsel istismarı suçlarından mahkûm olmamak şartıyla; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezası alan ya da ceza süresine bakılmaksızın zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından hüküm giyenlerden cezasını tamamlayanlar, cezası ertelenenler, koşullu salıverilenler, denetimli serbestlikten yararlananlardan eski hükümlü belgesi ile durumlarını belgelendirenleri,”

Yapılan ikinci değişiklik ise, aynı yönetmeliğe geçici olarak eklenen “Geçici Madde 1”:

Eski hükümlü çalıştırma yükümlülüğü kapsamında işe alınma

GEÇİCİ MADDE 1 – (1) 27/6/1989 tarihli ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin geçici 23 üncü maddesi kapsamında aranan diğer tüm şartları taşımakla birlikte yalnızca 657 sayılı Kanunun 48 inci maddesinin (A) bendinin (5) numaralı alt bendinde belirtilen şartı taşımaması nedeniyle sürekli işçi kadrosuna/geçici işçi pozisyonuna geçirilemeyen alt işveren işçilerinden; bu Yönetmelik kapsamında eski hükümlü olduğunu belgelendirenler, sürekli işçi kadrosuna/geçici işçi pozisyonuna geçiş yapamadığı ilgili kamu kurum ve kuruluşunca Kurumdan talepte bulunmaksızın 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin geçici 23 üncü maddesi hükümlerine tabi olmak kaydıyla eski hükümlü çalıştırma yükümlülüğü kapsamında işe alınabilir.”

Şartlar Neler?

Geçici Madde 1 kapsamında, 657 sayılı Kanun’un 48. Maddesinin (A) bendinin 5 numaralı alt bendinde belirlenmiş şartlar ise şunlar:

  • Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezası ya da affına uğramış olsa bile devlet güvenliğine karşı suçlar
  • Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar
  • Zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından

mahkûm olmamak.

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

30 Günden Az Çalışanların Genel Sağlık Sigortalılığı

30 Günden Az Çalışanların Genel Sağlık Sigortalılığı

Ülkemizde 01.01.2012′ den beri Genel Sağlık Sigortalılığı zorunluluğu bulunmaktadır. Genel sağlık sigortası, kişilerin öncelikle sağlıklarının korunmasını, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir