İşbaşı Eğitim Programında Meslek Kısıtlaması
İşbaşı Eğitim Programında Meslek Kısıtlaması

İşbaşı Eğitim Programında Meslek Kısıtlaması

1946 yılında 4837 sayılı Kanun ile kurulan Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) kurulmasındaki temel amacı işçilere vasıflarına uygun işler, işverenlere de işlerinin niteliğine uygun vasıfta işçi bulmak ve istihdam hizmetlerinin kamu tekelinde yapılmasını sağlamaktır.

Aktif iş gücü planlamasında öncü kurum olan İŞKUR, istihdamın korunmasına ve artırılmasına, işsizlerin mesleki niteliklerinin geliştirilmesi amacıyla kurulan İşbaşı Eğitim Programlarında yapılan yeni düzenlemede bazı meslekler ve belirli sektörlerdeki işyerleri eğitim programı kapsamından çıkarıldı.

Yapılan yeni düzenlemeye göre belirli mesleklerin yanı sıra çağrı merkezi iş yerleri, toptan veya perakende ticareti yapan market ve süpermarketler gibi alanlarda faaliyet gösteren işverenler İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı kapsamından çıkarıldı.  

Kurs veya program düzenlenecek iş yerinin toptan veya perakende ticaret veya çağrı merkezi faaliyeti dışında bir alan olması durumunda ise kurs veya program düzenlenecek mesleğe göre değerlendirme yapılacak.

Bu hususa ilişkin İşbaşı Eğitim Programı kapsamında 19 Şubat 2022 ve sonrasında kurs ve programlarda düzenlenmemesi gereken mesleklerde yer alan kişilerin kurs ve programları iptal edilecek ve İŞKUR tarafından yapılması gereken ödemelerin tamamı işverenden tahsil edilecek.

İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı Kapsamından Çıkarılan Meslekler

  • Satış temsilcisi
  • Reyon görevlisi
  • Kasiyer
  • Perakende satış elemanı (Tezgahtar)
  • Market elemanı
  • Çağrı karşılama personeli
  • Çağrı merkezi müşteri temsilcisi
  • Çağrı merkezi takım lideri veya yöneticisi

Hakkında Datassist Admin

Göz atın

Fazla Çalışma ve Ulusal Bayram ve Genel Tatil Ücretinin Ödenmesine İlişkin Yargıtay Kararı

Fazla Çalışma ve Ulusal Bayram ve Genel Tatil Ücretinin Ödenmesine İlişkin Yargıtay Kararı

Geçtiğimiz hafta yayınlanan Yargıtay Kararı kimleri kapsayacak?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir