Ana Sayfa / Haberler / İşsizlik Rakamları Belli Oldu
issizlik-rakamlari2

İşsizlik Rakamları Belli Oldu

Türkiye İstatistik Kurumu’nun Kasım, Aralık ve Ocak aylarını kapsayan verileri açıklanınca, üzerinde tartışmalar yürütülen İşsizlik Rakamları Belli Oldu.

İşsizlikte Ciddi Düşüş

Türkiye genelinde işsizlik; Aralık Dönemi olarak kapsanan Kasım, Aralık ve Ocak aylarında yüzde 10,4 ile çift haneli seviyede kalırken; 15 ve daha yukarı yaşlardaki işsiz rakamlarında ciddi bir azalma gözlendi.

Bir önceki Aralık dönemine göre 581 bin kişi azalan 15 ve üstü yaş grubunun işsizlik rakamı 3 milyon 291 bin kişi olarak belirlendi. İşsizlik oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre 2.6 puanlık azalış ile 10,4 olarak tespit edilirken, 2017’nin bir önceki dönemine göre yüzde 0,01 artış gözlendi.

Tarım Dışı İşsizlik Azaldı

Tarım dışı işsizlik ise, yıllık bazda 2.6 puanlık bir azalma ile yüzde 12,3 olarak belirlenirken; genç nüfus olarak kastedilen 15-24 yaş arası grubun işsizlik oranı ise 4.8 puanlık azalma ile yüzde 19,2, 15-64 yaş grubunda ise yıllık bazda 2.3 puanlık azalma ile yüzde 10,6 olarak sonuçlandı.

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

Arabuluculuk Sonucu Ödenen Tazminatların Yasal Kesintileri

Arabuluculuk Sonucu Ödenen Tazminatların Yasal Kesintileri

İş sözleşmesinin feshedilmesi, bu feshin gerekçesi, sonucunda ödenen tazminatların SGK primi ve Gelir Vergisi açısından …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir