Sigortalılara Ücretsiz Maske Yasağı
Sigortalılara Ücretsiz Maske Yasağı

Sigortalılara Ücretsiz Maske Yasağı

Covid-19 salgını sonrası günlük hayatın her alanında önlemler alınmaya devam ederken virüsten korunmak için tüm dünyada kullanılan en yaygın önlemlerden birisi maske takmak. Ülkemizde de bu konuda atılan ilk adım maske satışlarının yasaklanması ve e-PTT üzerinden alınan kayıtlar ile her vatandaş için 5 adet maske dağıtımı uygulaması oldu. Daha sonrasında bu uygulamada değişikliğe gidilerek maske için talepler e-Devlet üzerinden alınmaya başladı ve vatandaşların telefonlarına gelecek bir kod ile eczanelere giderek maskelerini temin edebilecekleri açıklandı.

Sokağa Çıkma Yasağı Kapsamındakiler

Maske dağıtımı uygulamasında sokağa çıkması yasak olan 65 yaşından büyükler ile 20 yaşından küçüklerin eczanelerden maske alması da dolayısıyla yasaklı durumda. Bu grupta bulunan kişilerin maskeleri PTT yoluyla evlerine gönderilmektedir.

Maske Dağıtımında Yeni Düzenleme

Ücretsiz maske dağıtımında eczanelerdeki yoğunluğun azaltılması yönünde görüşmeler yapılmıştı. Görüşmeler sonucunda İstanbul Eczacı Odası bir açıklama yaparak kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar ile herhangi bir iş yerinde SSK’lı olarak çalışan vatandaşlar, ücretsiz maskeleri kendi çalıştıkları kurum ve iş yerlerinden alabileceklerini duyuruldu.

Eczanelere ücretsiz maske talebinde bulunmaması gereken kişiler;

  • 20 yaşından küçük olanlar.
  • 65 yaşından büyük olanlar.
  • Herhangi bir kamu kurumunda çalışanlar.
  • Bir iş yerinde SSK’lı olarak çalışanlar.

İşletmeler Maskeleri Nereden Temin Edebilir?

Kamu kurum ve kuruluşlarının maske başvuruları Devlet Malzeme Ofisi tarafından alınırken özel sektör işverenleri ise valilikler aracılığıyla çalışanlarına maske dağıtımı yapabilecekler. İstanbul Ticaret Odası web sayfasından yaptığı duyuru ile SGK hizmet listesinde çalışan sayısı 10 ve üstü olan, üretimine aktif olarak devam eden firmalar için “Maske Talep Formu” yayımladı. Formu dolduran iş yerlerinin başvuruları valilik ile paylaşılacak ve maskelerin teslim alındığı aşamada SGK hizmet listelerinin de gösterilmesi zorunlu olacaktır.

Başvuru formu için tıklayınız.

Hakkında Datassist Admin

Göz atın

Bedelli Askerlikte Kıdem Tazminatı

Bedelli Askerlikte Kıdem Tazminatı

Dönem dönem bedelli askerliğin gündeme gelmesi, iş hayatını her zaman yakından ilgilendirdi. Peki bedelli askerlikle işten ayrılan kişi, kıdem tazminatı alabilir mi?

1 yorum

  1. aysun Karataş

    Peki çalışanı 1 olan kişiler nerden temin edecekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir