Doğum Borçlanması Nedeniyle Erken Emeklilik Şartları

dogum-borclanmasiSoru:

"Merhabalar,

Eşim sigortalı çalışırken doğuma az bir süre kala işten ayrıldı. Tekrar çalışmaya başlamadan, 4 sene sonra da ikinci çocuğumuzu doğurdu. Çocuklarım şu an 20'li yaşlarında ve çalışıyorlar.

Eşimin Doğum Borçlanması hakkından faydalanıp faydalanamayacağı konusunda beni aydınlatabilirseniz sevinirim."

Cevap:

5510 Sayılı Kanun çerçevesinde iki defaya mahsus olmak üzere ikişer yıllık süreyi borçlanma hakkınız bulunmaktadır. Doğumları takiben iki senelik süreler içinde adına prim ödenmiş süreler, borçlanma hesabında dikkate alınmayacaktır. Doğumlar arasında sürenin 2 yıldan az olması halinde, ilk doğum ile sonraki doğum arasındaki süre +2 yıllık süre için borçlanılabilecektir. Çocuğun vefatı halinde ise doğum ile vefat arasındaki çalışılmayan süreler borçlanılabilmektedir.

SSK’lı kadınlarda da doğum borçlanması yoluyla erken emeklilik, bazı şartlara bağlı.

Çalışanın ilk sigortalılık tarihine göre emeklilik için yerine getirmesi gereken şartlar. Yaş ve prim gün sayısına bağlı değişiklikler gösterir. 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanlar, 8 Eylül 1999-30 Nisan 2008 tarihleri arasında sigortalı olanlar ve 30 Nisan 2008 tarihinden sonra sigortalı olanların emeklilik koşulları birbirinden farklıdır.

1) Yararlanabilecek SSK’lı Kadınlar

* 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olan ve sigortalı olmadan önce çocuk doğuran kadınlar; borçlanmaları halinde yaşı doldurmuş olma şartıyla borçlanma süresi kadar erken emekli olabilirler.

*8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olan ve sigortalı olduktan sonra çocuk doğuranların doğum borçlanması yapması halinde, sadece prim gün sayısı artar. Emekli olacakları yaş değişmez.

Emeklilik için aranan yaşı dolduran fakat prim gün eksiği olan kadınlar, borçlanmayla 4 yıl erken emekli olabilirler. Ancak, prim günü eksik olmayan ve yaş haddinin dolmasını bekleyenler, borçlansa da erken emekli olamazlar.

2) Yararlanamayan SSK’lı Kadınlar

*8 Eylül 1999’dan itibaren işe başlayanlar, 58 yaşını doldurmak zorundalar.

*8 Eylül ’den itibaren SSK’lı olarak çalışmaya başlamadan önce doğum yapan kadınlar, borçlansa da emeklilik yaşı değişmeyecektir.

Yani, SSK’lı kadınlar; doğum borçlanması yapsalar dahi alabilecekler ama örneğin 58 yerine 54 yaşında emekli olamayacaklardır. Sadece prim ödeme gün sayıları artmış olacaktır.

Özetlersek, olay; kadınların doğum nedeniyle borçlanarak emekli olmalarından öte, çalışmadıkları süreyi prim ödeme gün sayısı yönünden borçlanmaları anlamında önem arz ediyor.

Yukarıdaki açıklamalardan da fark edileceği gibi,

*1 Ekim’den itibaren, çalışan ve 2 çocuğu olan tüm kadınlar 4 yıl önce emekli olacak diye bir uygulama bulunmamaktadır.


  • 1 Ekim 2008 2013 Yılı itibariyle yürürlükte olan 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun yürürlük tarihidir. Kanunun tam metnine bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

BÜLTENE ABONE OL!

Yasal değişiklikler ve mevzuata ilişkin güncellemelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun

Sosyal Medya

İş Kanunu Facebookİş Kanunu Twitterİş Kanunu Google+Datassist Linkedin