Ana Sayfa / Sizin Sorduklarınız / Bayram Yardımları Bordroya Nasıl Yansıtılır?
Bayram Yardımları Bordroya Nasıl Yansıtılır?
Bayram Yardımları Bordroya Nasıl Yansıtılır?

Bayram Yardımları Bordroya Nasıl Yansıtılır?

Kurban Bayramı yasal olarak kanunda yarım gün arife dâhil olmak üzere toplamda dört buçuk tatil günü olarak belirlenmiştir. Ulusal bayramlarda personellere ek menfaatler niteliğinde çeşitli yardımlarda sağlanabilmektedir. Bunlardan birisi de bayram ikramiyesidir. Bayram Yardımları Bordroya Nasıl Yansıtılır? sorusu bayram dönemlerinde birçok kişinin aklını karıştıran bir konudur.

BAYRAM İKRAMİYESİNİN BORDROYA NASIL YANSITILACAĞINI İNCELEDİĞİMİZDE;

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanununda bayram ikramiyesi adı altında yapılan ödemeler prime esas kazanca dâhil edilerek sigorta primi kesintilerine tabi olarak değerlendirilmektedir.
Bayram ikramiyesini gelir vergisi açısından incelediğimizde ise, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 61. maddesine göre ücret kavramını incelemekte fayda vardır:

“ İşverene tabi belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan para ile temsil edilebilen menfaatlerdir. Ücretin ödenek, tazminat, kasa tazminatı (Mali sorumluluk tazminatı), tahsisat, zam, avans, aidat, huzur hakkı, prim, ikramiye, gider karşılığı veya başka adlar altında ödenmiş olması onun mahiyetini değiştirmez.”

Bayram ikramiyesi adı altında verilen nakdi veya ayni yardımlar ücret mahiyetinde olup gelir vergisine tabidir.

Personele sağlanan bayram ikramiyesi ödemesi damga vergisine de tabi ödemeler arasındadır.

BAYRAM İKRAMİYESİ ÖDEMESİ TAZMİNAT HESAPLAMALARINDA DİKKATE ALINMALI MIDIR?

Aklımıza bayram ikramiyesi ödemesinin kıdem tazminatı hesabında kıdeme esas ücrete dâhil edilip edilemeyeceği sorusu gelebilir. Bayram ikramiyesinin kıdeme dâhil olma durumu, ödemelerin süreklilik arz edecek şekilde verilip verilmediğine göre değişkenlik göstermektedir. Personele düzenli olarak her bayramda, bayram ikramiyesi ödemesi yapılmıyor ise işten ayrılışlarda kıdem tazminatı hakkı da doğmamış olacaktır. Ancak iş sözleşmesi ve toplu iş sözleşmesi ile belirlenen süreklilik arz eden bayram ikramiyesinde ise kıdem tazminatı hesaplamaları giydirilmiş ücrete dâhil edilerek dikkate alınmalıdır. İş sözleşmesinde belirtilmese dahi, her bayram yapılan yardımlar süreklilik niteliği kazanır ve işçinin kıdem tazminatı hesabında dikkate alınması gerekir.

PERSONELE DÜZENLİ OLARAK SAĞLANAN BAYRAM YARDIMI ÖDEMESİNDEN VAZGEÇİLEBİLİR Mİ?

Burada belirleyici asıl etken firmaların dikkate aldıkları iş sözleşmeleri ve toplu iş sözleşmeleridir.  Yasaya göre önceden kazanılmış bir hakkı tarafların onayı olmadan geri almak mümkün değildir. İşverenler düzenli olarak personele sağladığı menfaatleri vermekten vazgeçtiklerinde bu değişiklik önerisini personele yazılı olarak bildirmelidirler. İşçinin de 6 iş günü içerisinde düşünüp işverene gerekli dönüşü yapması gerekmektedir. Aksi halde bu durum personele düzenli olarak sağlanan menfaatin geri alınmasından dolayı işçinin fesih hakkının doğmasına neden olabilecektir.

 

Bayramlarda personele sağlanan diğer yardımlara değinmek gerekir ise;

Kurban yardımı, ramazan paketi, hediye çekleri, bayram çikolatası paketleri gibi gıda ve yiyecek şeklinde eşya olarak sağlanan yardımlar ayni yardımlar kategorisinde değerlendirilip sigorta primine dâhil edilmeyerek gelir vergisi ve damga vergisine tabi olarak bordroya yansıtılabilir. Fakat verilen bu yardımların tutarı nakit olarak personele sağlanıyorsa bu durumda yapılan ödemeler tüm yasal kesintilere yani sigorta primleri, gelir vergisi ve damga vergisine tabi olarak bordroya yansıtılması uygun görünmektedir.

Hakkında iskanunu

Göz atın

ulusal-tatil-gunlerinde-bayramda-calisma-ve-bayram-ikramiyesi

Bayramda Çalışma ve Bayram İkramiyesi

Tahmini okuma süresi: 4 dk.    Ramazan Bayramı için birçoğumuz tatil planları yaparken birçoğumuz da …

1 yorum

  1. Merhaba ben Expo 2016 da çalıştım maskottum günde 3 saat mesaim vardı ama herhangi bir sözleşme anlaşma falan yapılmadı.
    Bayramda izin istedik verilmedi çift yevmiye istedik oda verilmedi hatta “beğenmiyorsanız çıkın dediler” şikayet ettiğim taktirde o parayı alma hakkım varmıdır?
    Teşekkür ederim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir