Ana Sayfa / Sizin Sorduklarınız / Doğum Sonrası Ücretsiz İzin Verilmek Zorunlu Mudur?

Doğum Sonrası Ücretsiz İzin Verilmek Zorunlu Mudur?

İşveren, doğum sonrası ücretsiz izin talep eden işçiye izin vermek zorunda mıdır?

Kadın işçilerin hamileliği ve doğum yapmaları halinde dikkate alınması gereken esaslar 4857 sayılı İş Kanunu 74. madde ile belirlenmektedir.

Bu kapsamda; kadın işçinin doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta izin hakkı bulunmakta, bu süre boyunca Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası hükümleri uyarınca geçici iş göremezlik ödeneği verilmektedir. Bu sürenin bitiminde yazılı olarak istekte bulunan kadın işçiye, 6 aya kadar ücretsiz izin verilebilmektedir.

Bu izin, yasa ile hüküm altına alınmış bir hak durumundadır. Bu nedenle, kadın işçinin 16 haftalık doğum izni bitiminde yazılı olarak talep etmesi halinde kendisine 6 aya kadar ücretsiz izin verilmesi zorunludur.

Hakkında iskanunu

Göz atın

Gebe İşçilerin Çalışma Süreleri

Gebe İşçilerin Çalışma Süreleri

İş hayatında yasalar ve yönetmelikler bazı çalışanlara yönelik pozitif ayrımcılık gözeterek özel düzenlemelere gitmektedir. Kadın …