Ana Sayfa / Sizin Sorduklarınız / Herhangi bir yerde çalışmıyorum, sigorta primi öder miyim?

Herhangi bir yerde çalışmıyorum, sigorta primi öder miyim?

01.01.2012 tarihinde uygulanmaya başlanan Genel Sağlık Sigortası kapsamında herhangi bir sosyal güvencesi olmayan ve çalışmayan kişiler, bağlı oldukları il ya da ilçenin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurup gelir tespiti yaptırmakla yükümlüdürler.

Yapılacak gelir tespiti sonrası ailedeki kişi başına düşen gelir tutarı temel alınmaktadır. Aile içi kişi başına gelir asgari ücretin 3/1 inden az ise (295,5 TL) kişilerin primleri devlet tarafından ödenecek; 295,5 TL – 886,5 TL arasında olanlar 35 TL; 886,5 TL – 1773 TL arasında olanlar 106 TL; 1773 TL den fazla olanlar 212 TL ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanabileceklerdir. Brüt asgari ücretteki değişiklikler bu tutarlarda değişiklik yaratabilecektir.

Gelir testi başvurusu yapılmayanlar ve Sosyal Güvenlik yardımlaşma ve dayanışma Vakıflarına başvurarak gelir tespiti istemeyenler kişi başına düşen gelirlerinin asgari ücretin 2 katı olduğu kabul edilerek en yüksek tutardan  (212,76 -TL) prim ödemek zorunda olacaklardır.

 

Hakkında iskanunu

Göz atın

Genel Sağlık Sigortası Primlerinde Önemli Duyuru

Genel Sağlık Sigortası Primlerinde Önemli Duyuru

Hemen hemen birçok vatandaşımızın eleştirdiği fakat giderek de alıştığı uygulamalardan birisi de genel sağlık sigortası …