Ana Sayfa / Sizin Sorduklarınız / Belirli Süreli İş Sözleşmelerinde Kıdem ve İhbar Tazminatı
Belirli Süreli İş Sözleşmelerinde Kıdem ve İhbar Tazminatı
Belirli Süreli İş Sözleşmelerinde Kıdem ve İhbar Tazminatı

Belirli Süreli İş Sözleşmelerinde Kıdem ve İhbar Tazminatı

Belirli süreli sözleşmeler 4857 sayılı İş Kanunu Madde 11’de; Belirli süreli işlerde, belirli bir işin tamamlanması ve belirli bir olgunun ortaya çıkması gibi objektif koşullara bağlı olarak işveren ve işçi arasında yapılan yazılı iş sözleşmeleridir. Belirli süreli iş sözleşmesi, esaslı bir neden olmadıkça tekrarlanamaz. Tekrarlandığı takdirde belirsiz süreli iş sözleşmesine dönüşür. Bitiş tarihinin sözleşme başlarken belirlenmiş olması Belirli Süreli İş Sözleşmelerinde Kıdem ve İhbar Tazminatı ödenip ödenmeyeceği hususunda karışıklıklara sebep olmaktadır.

Kıdem Tazminatı:

İş Kanununda kıdem tazminatı almaya belirli süreli sözleşmeyle çalışan personellerin hak kazanamayacağına dair bir bilgi bulunmamakla birlikte genel olarak Yargıtay kararlarında işverenin sözleşmeyi yenilemeyeceğinin beyanının sözleşmenin işveren tarafından feshi olarak kabul edildiği görülmekte ve işçi kıdem tazminatı almaya hak kazanmaktadır. Bu nedenle en az 1 yıl çalışan ve diğer kıdem alma şartlarını sağlayan bir işçiye sözleşmesinin belirli ya da belirsiz olmasına bakılmaksızın kıdem tazminatı ödenmelidir.  Ayrıca işçiler arasında ayrımcılık yapmama ilkesine dayanarak emsal işçiyle aynı şartların kıdem tazminatı için de geçerli olması gerekmektedir.

İhbar Tazminatı:

Belirli süreli sözleşmeler bitiş süresi önceden belirlenmiş sözleşmeler olduğu için “ihbar önelleri/ihbar tazminatı” söz konusu değildir. Sözleşmeye aksi bir madde konulsa dahi geçersizdir. İş Kanununda ihbar tazminatından bahsedilirken belirsiz süreli sözleşmeler için olduğu vurgulanmıştır. Bu nedenle bir ihbar süresinden söz edemeyiz. Ancak sözleşmenin belirli olma özelliği kanunen geçersiz sayıldığında sözleşme belirsiz olduğu için ihbar tazminatı da söz konusu olacaktır.

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

İşe İadelerdeki Kritik Noktalar

İşe İadelerdeki Kritik Noktalar

İşe İadelerdeki Kritik Noktalar İşveren açısından iş akdi feshinin son çare olması ilkesine paralel olarak …

12 yorum

 1. Slm ben devlet kurumunda Taşören işçi olarak çalışıyorum bağlı olduğum şirketle olan sözleşmem yıl sonu bitiyor ve yeni gelecek olan firma ile sözleşme yapmak istemiyorum bu durumda iş yerinden ayrilsam işsizlik maaşı alabilir miyim

 2. selam ben yıllık sözleşme imzaladım işyeri imzalattı sözleşme bitişi bu yılın son günü yani 31.12.2017 tarihinde sözleşme bitiyo die ihbar tazminatı vermeyeceklerini sölüyolar bana işyeri iflas gösterip bütün haklarını başka işyerine veriyo die imza istediler bende imzayı atmadım atmadıgım icin cıkış vercekler bana ama tazminat verceklerini ama ihbar vermiycekleri sölüyolar sözleşme bitse bile kendileri cıkarcakları icin ihbar tazminatını vermeleri gerekmiyomu bilgi alabilirmiyim

 3. Merhaba ben 20.04.2017 de iş başı yaptım ancak herhangi bir sözleşme yapmadım kadrolu olarak işe başladım
  ancak iş yerinden yılımı doldurmaya 20 gün kala olacak şekilde iş bitiyor diye 31.03.2018 tarihi itibarı ile iş yerinden sözleşme bitimi diye imza attırdılar.
  Buna istinaden tazminat hakkı kayboluyor ancak çalışma sürem 11 ay 10 gün olarak kalıyor bu durumda ne yapabilirim yada kanuni olarak herhangi bir kanun maddesi bulunuyormu bununla ilgi bilgi verirsenizn memnun olurum.

 4. Hasan Çetin
  Merhaba ben 20.04.2017 de iş başı yaptım ancak herhangi bir sözleşme yapmadım kadrolu olarak işe başladım
  ancak iş yerinden yılımı doldurmaya 20 gün kala olacak şekilde iş bitiyor diye 31.03.2018 tarihi itibarı ile iş yerinden sözleşme bitimi diye imza attırdılar.
  Buna istinaden tazminat hakkı kayboluyor ancak çalışma sürem 11 ay 10 gün olarak kalıyor bu durumda ne yapabilirim yada kanuni olarak herhangi bir kanun maddesi bulunuyormu bununla ilgi bilgi verirsenizn memnun olurum.

 5. Fatih Aydemir

  Merhabalar , ben bir inşaat firmasında çalışıyorum firma ihaleyi aldı ve 1yillik sözleşme imzaladık , bir yıl bitti iş bitmediği için uzatma alındı ve sözleşmeler yenilendi 5vay daha ertelendi sonuç olarak iş bitiminde dış şehir değiştirecek ve biz çalışanlar kıdem tazminatını nasıl alabiliriz yardımcı olursanız memnun olurum.tesekkurler

 6. Merhaba ben bir dil kursunda öğretmen olarak çalışıyorum. Sözleşmem bitiyor. Yeni sözleşme yapmak istemediğimi de söyledim. Sorun yok. Ama ya istifa etmem gerektiği ya da kovuldu gösterileceğimi söylediler. Neden diye sorduğumda Milli Eğitim atamamın sonlandırılması için olduğu söylendi. Kovulmadım kovuldu gözükmek istemiyorum. İstifa etmedim istifa edersem işsizlik maaşı hakkımdan da vazgeçmem gerekiyormuş. Ne yapmalıyım? Nasıl bir yol izlemeliyim?

 7. merhaba ben belirli süreli iş sözleşmesi ile 2017 yılında 6 ay çalıştım ve kış mevsiminde hiç bir siğortalı işde çalışmadım 2018 yılında yine belirli süreli iş sözleşmesi ile aynı işyerine işe başladım ve temmuz 2018 de çelışırken emekliliğimi verdim ve 7 ay oldu işe başlayalı ve bana kış mevsiminde de çalışmam teklif edildi düşük mağaş ile ve benim mesleğimin branşımın olmadığı farklı işleride yapacağıma dair bildirildi ben de bu teklifi kabul etmedim benim bu konuyla ilgili ve emekliliğimi de verdiğim için kıdem tazminat hakkım doğuyormu …? bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
  iyi günler

 8. osman şeker

  belirli belirsiz iş sözleşmem var 9 aydır aynı yerde çalışmaktayım bugün diyorlar bana 15 gün önce den bidiriyoruz 18 günsonra git diyorlar bende ihbarımı istedim yok dediler ne yapmam gerek lütfen bilgi verirmisniz

 9. merhaba 01/08/2018 yılında proje bazlı firmada işe başladım belirli süreli iş sözleşmesi yaptılar sözleşme bitiş tarihi 30/11/2018 ve halen çalışmaktayım herhangi bir yenileme sözleşmeside yapılmadı 31/03/2019 tarihinde çıkış vericekler .ihbar tazminatı alabilirmiyim öğrenmek istiyorum teşekkür ederim

 10. Merhabalar 11 aydir guvenlik firmasinda calismaktaydim isveren hic sebep gostermeksizin is sozlesmeniz belirli sure oldugu icin sonlandirilmis diyerek cikisimi verdi ihbar tazminati hakkim varmidir acaba mahkemeye versem kazanirmiyim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir