Ana Sayfa / Sizin Sorduklarınız / Çalışan Yıllık İzin Hakkından Vazgeçebilir Mi?
Çalışan Yıllık İzin Hakkından Vazgeçebilir Mi?
Çalışan Yıllık İzin Hakkından Vazgeçebilir Mi?

Çalışan Yıllık İzin Hakkından Vazgeçebilir Mi?

Yıllık izne çıkmak için yaz aylarının gelmesini bekleyen personeller olduğu gibi, izin kullanmakta isteksiz, çalışmaya devam etmek isteyen personeller de olabilmektedir. Bazı işyerlerinde işverenin izinleri kullandırmakta yeterince cömert olmadığı konuşulurken, bazı işyerlerinde ise izinler çok sıkı bir şekilde takip edilmekte, her bir personelin izninin tamamını kullandığından emin olunmaktadır. Pratikte farklılıklar olsa da iş hayatında temel alınan ilkeler tabii ki İş Kanunu ve ona bağlı yönetmeliklerin düzenlemeleridir. Çalışan Yıllık İzin Hakkından Vazgeçebilir Mi?  ya da işveren çalışanı yıllık izne çıkmaktan alıkoyabilir mi konusu bu yazımızın konusu olacak.

Yıllık ücretli izin sürelerini tekrar hatırlayıp asıl konumuzu bir Yargıtay Kararı ile sizlere anlatacağız.

Yıllık İzin Süreleri

İşçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi, hizmet süresi;

  1. a) Bir yıldan beş yıla kadar (beş yıl dâhil) olanlara on dört günden,
  2. b) Beş yıldan fazla on beş yıldan az olanlara yirmi günden,
  3. c) On beş yıl (dâhil) ve daha fazla olanlara yirmi altı günden,

az olamaz. Yeraltı işlerinde çalışan işçilerin yıllık ücretli izin süreleri dörder gün arttırılarak uygulanır.

Ancak 18 ve daha küçük yaştaki işçilerle 50 ve daha yukarı yaştaki işçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi yirmi günden az olamaz.

Bu süreler asgari yani Kanunen verilmesi gereken en az süreler olup, iş sözleşmesi veyahut toplu iş sözleşmeleri ile bu süreler arttırılabilmektedir.

Çalışanın Yıllık İzin Kullanımından Feragat Etmesi/Vazgeçmesi

Yıllık ücretli izin işçilere, en az bir yıllık kıdemi yani çalışmaları sonucu verilmekte olup, nihai amaç, çalışanların yorucu iş süreçlerinden uzaklaşarak dinlenmesi ile iş motivasyonu ve veriminin yükselmesini sağlamaktadır.

Birçok ziyaretçimizin merak ettiği konu ise işçinin kendi isteği ve arzusuyla, yıllık ücretli izni kullanmamak istemesinde herhangi bir kanun dışılık olup olmadığı hususudur. Öncelikle belirtmeliyiz ki; yıllık izin hakkı Anayasal bir hak olup ne işçi kendi aruzu ile bu izin hakkından feragat edebilir ne de işveren bu hakkın kullanımına engel olabilir. Hatta işveren izne çıkmak istemeyen işçilerini izne çıkmaya zorlayabilir.

Yargıtay 9.Hukuk Dairesi’nin E:2007/42572 – 16.04.2009 tarihli / 10857 sayılı Kararında;

4857 sayılı İş Kanunun 53. maddesinde işçinin yıllık ücretli izin hakkından vazgeçemeyeceği kurala bağlandığı belirtilmiştir. Yıllık izin hakkı anayasal temeli olan bir dinlenme hakkı olup, işçinin iş sözleşmesinin devamı süresince ücrete dönüşmez ve bu haktan vazgeçilemez. İşçinin iş sözleşmesinin devam ettiği sürece kullanmadığı yıllık izinlere ait ücreti istemesi mümkün değildir.” demiştir.

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

Yıllık İznin Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Yıllık İznin Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Yıllık ücretli izin hakkında siz değerli ziyaretçilerimizden oldukça sık soru gelmeye başladı. Özellikle, Yıllık İznin …

1 yorum

  1. merhaba :bır işyerinde çalışan bir işçi fazla mesai yaptığı zaman PATRON o işçinin FAZLA MESAİSİ bir yıl bekletiyorsa o işçi ne yapsın
    2 .soru iş veren yada PATRON işçi sini işten çıkartıldığı zaman tazminat ini kaç taksite bölle
    bilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir