İhbar Süresinde Yıllık İzin Kullanılır mı?
İhbar Süresinde Yıllık İzin Kullanılır mı?

İhbar Süresinde Yıllık İzin Kullanılır mı?

İhbar süresinde yıllık izin kullanımı, her ne kadar yasada belirlenmiş olsa da uygulamada farklılıklar gösteren bir konu. Hal böyle olunca kafa karışıklıklarının ortaya çıkması kaçınılmaz oluyor. Peki ihbar süresinde yıllık izin kullanılır mı?

Yasa Ne Diyor?

İş Kanunu’nun 59. maddesine bu konuya şu şekilde bir açıklık getiriliyor.

“İşveren tarafından iş sözleşmesinin feshedilmesi halinde, ihbar süresinde işçiye verilmesi zorunlu yeni iş arama izinleri, yıllık ücretli izin süreleri ile iç içe giremez.”

Burada kafa karışıklıklarına yol açan ibare, “İşveren tarafından iş sözleşmesinin feshi…”. Bu ibareden de anlaşılacağı üzere, ihbar süresinde ücretli izin kullanıp kullanmama iş sözleşmesinin sona eriş şekliyle ilgili. İş sözleşmesinin feshi işçi tarafından yapılıyorsa, ihbar süresi içinde işverenin onayıyla yıllık ücretli izin kullanabilir yorumu açığa çıkıyor.

Yargıtay Ne Diyor?

Öte yandan kafa karışıklıklarına mahal veren durumlar, yalnızca kanun maddesindeki açık kapıyla da kalmıyor. Kimi yargıtay kararları da karışıklıklara tuz biber ekiyor. İşte söz konusu Yargıtay Kararları:

  • “İşçi tarafından ihbar önelli fesih halinde bildirim öneli ile yıllık izin süresinin iç içe girebileceği kabul edilmeli.”
  • “Yıllık izin ile ihbar öneli iç içe geçemeyeceğinden yıllık iznin ihbar önelinden önce kullandırılması asıl olup hiçbir şekilde ihbar öneli ile yıllık izin iç içe girmemelidir. Yıllık izin ile ihbar önelinin iç içe girmesi yıllık izni değil ihbar önelini geçersiz kılar. Davalının ihbar önelinin bir kısmında yıllık izin kullandırması nedeniyle ihbar önelinin bölünmezliği ilkesi ihlal edildiğinden ihbar tazminatı talebinin kabulü gerekiyor.”

Özetle Yargıtay kararlarına göre işçi, iş akdini feshetmeye karar vermiş ve ihbar süresini başlatmışsa, talep etmesi ve işveren tarafından kabul görmesi durumunda ihbar süresi içerisinde yıllık izin kullanabiliyor.

Oldukça karmaşık olan izin süreçlerini dakika.com.tr ile çok kolay yönetebileceğinizi biliyor musunuz? Detaylı bilgi için 444 4 923‘ü arayabilir ya da buraya tıklayarak Dakika’nın web sitesini inceleyebilirsiniz.

Ancak iş akdi işveren tarafından fesh edilmiş ve ihbar süresi başlatılmışsa, bu durumda işçiye yıllık izin kullandırılamıyor. Yıllık izin kullandırılması ve izinde geçen sürenin  de ihbar süresinden sayılması durumunda ise ihbar süresinin bölünmezliği ilkesine aykırı hareket edilmiş olacağından işverenin işçiye ihbar süresinin tamamı üzerinden ihbar tazminatı ödemesi söz konusunu olacak.

Hakkında Datassist Admin

Göz atın

Nakdi Ücret Desteği ve Fesih Yasağı Uzatıldı

Nakdi Ücret Desteği ve Fesih Yasağı Uzatıldı

Pandemi desteklerinin son süreleri neler? Kimlerin, hangi işlemleri yapmaları gerekiyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir