İşten Ayrılış Bildirgelerinde Bunlara Dikkat
İşten Ayrılış Bildirgelerinde Bunlara Dikkat

İşten Ayrılış Bildirgelerinde Bunlara Dikkat

İşten ayrılış tarihi belli olan personellerin işten ayrıldığı günden itibaren 10 gün içerisinde SGK’ya bildirilmesi gerekmektedir. Bu bildirimde yanlışlık yapılırsa işten ayrıldığı günden itibaren 10 gün içerisinde bildirge iptal edilip tekrar düzenlenebilmektedir.

İşten ayrılış bildirimi yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalar;

 • İşten ayrılış tarihinden itibaren 10 gün içerisinde kuruma internet ortamı üzerinden bildirilmelidir.
 • Bildirim tarihi en önemli noktalarından bir tanesidir. İşten ayrılış tarihi doğru olarak bildirilmelidir.
 • İşten ayrılış bildirgesi üzerinde yapılacak düzeltmeler ve güncellemeler, işten ayrılış tarihinden itibaren 10 günlük süre içerisinde  yapılabilir.
 • İşten çıkış nedenini belirten “işten çıkış kodu” sisteme mutlaka doğru bildirilmelidir. Bu alanda yapılan hatalar çalışanın işsizlik ödeneğinden faydalanmasına engel olabilir ya da yersiz ödenekten faydalanmasını sağlayabilir. Sigortalıya hak etmediği halde işsizlik ödeneği ödenmesine sebep olan işveren hakkında cezai işlem uygulanabilir. Bu nedenle sehven yapılan yanlış bildirimlerin mutlaka düzeltilmesi gerekmektedir.
 • İşçinin işten ayrılış bilgileri işten ayrılma tarihinden itibaren 11. gün İŞ-KUR tarafından kurum bilgisayar sistemine erişim sağlanarak alındığı için 10 günlük süreden sonra yapılan düzeltmeler İŞ-KUR tarafından kabul edilmez. Bu nedenle işverenlerin düzeltme sebebine ilişkin kanıtlayıcı belgelerle İŞ-KUR müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.
 • Çalışanın meslek kodu, güncel kod ile girilmelidir.
 • Eğer çıkış nakil ise alt kısımda nakil gideceği iş yeri doğru bir şekilde girilmelidir.
 • Hak edişleri doğru bir şekilde bildirilmelidir.
 • Birden fazla iş yerinde çalışanlar için doğru iş yeri SGK’ya girilip bildirim yapılmalıdır.
 • Ay içerisinde 30 günden az çalışılmış ise (istirahat veya puantaj kaydı veya başka nedenlerle) eksik gün bildirilmesi durumunda eksik gün nedeni ve kodu girilmelidir.
 • İşten ayrılma tarihinden itibaren 10 günlük süreyle genel sağlık sigortasından faydalanılabilir. Bir yıl içerisinde 90 gün sigortalılık süresinin bulunması durumunda ise 10 günlük süreye ilave olarak 90 gün süre ile bakmakla yükümlü olunan kişiler de dâhil olmak üzere sağlık hizmetlerinden faydalanılabilir.
 • Malullük ve yaşlılık aylığı bağlanması için işinden ayrılan sigortalıların, sigortalı işten ayrılış bildirgeleri 10 günlük süre beklenmeden verilmelidir.
 • ÇSGB iş kolu ve sigortalının adresi her zaman e-sigorta yoluyla işverenler tarafından değiştirilebilir.
 • İşten ayrılış bildirgesinin zamanında verilmemesi durumunda, tutmakla yükümlü bulunulan defter ve belgelerin ibraz edilmemesi nedeniyle verilmesi gereken ceza tutarını aşmamak kaydıyla her bir sigortalı için Asgari Ücretin 10’da 1’i tutarında idari para cezası uygulanacaktır.
İşten çıkış bildirimi nasıl yapılır? adım adım aşağıda izleyeceğiz:

1. SGK şifremiz ile SGK işe giriş/İşten çıkış sayfasına giriyoruz ve sigortalı işten ayrılış bildirgesi kısmına tıklanır.

iab 1

2-Daha sonra karşımıza çıkan ekranda Sigortalı TC kimlik numarasını ve işten çıkış tarihini yazıp “bul” tuşuna tıklıyoruz.

 iab 2

3-Gelen ekranda Sigortalının meslek kodu, Belge Türü, Gün sayısı, Prime esas kazancı, Eksik gün sayısı, Eksik gün nedeni, İşten ayrılış kodu, varsa nakil gideceği iş yeri (Nakil çıkış ise) alanlarını dolduruyoruz.

iab 3

İşlem tamamlandıktan sonra ileri tuşuna basarak işlemi kaydediyoruz.

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

Toplu İşe Giriş ve İşten Ayrılış Bildirgesi

5510 sayılı Kanunun 4/a kapsamında sigortalı çalıştıran işverenler, sigortalı işe giriş ve işten ayrılış bildirgesini …

15 yorum

 1. Merhaba ben ishak işden çıktım fakat işyeri alcağım, üzreti ödemedi neyapmalıyım ve bu. İşyerinde ssk yokdu bunla ilgili nasılbi yol alabbillirim. Bilgi ver irmisiniz

  • Sgk yok ise bisey alamazsin isverenle senin aranda olan bi mevzuya donusur herhangi bir kanuni surec yoktur ama sgk siz isci calistirmanin agir cezalari var isverenine bunu hatirlat kendi aranizda bi parada anlasin.yok eger anlasamazsaniz gidip sgk mudurlugune isyerini beni sgksiz calistirdilar diye sikayet et.arastirma ve kanitlar sahitler toparlandiktan mahkeme sonuclandiktan sonra eger kanitlarsan isveren gecmise donuk sgk ni yapmak zorunda ki buda acaip bir para yapar calistigin ay yada yila gore.mahkemeye ben sgk degil karsiliginda para istiyorum dersen karsiliginda isveren ile bi odeme konusunda anlasip konuyu kapatabilirsiniz.karar sizin.

 2. Ben selin 10 yıllık emeğime mobbing maas geç yatması yıllık izin kullandırma ma fazla çalıştırma dan ıhtar çektim sizce alabilirmiyim mahkemeyi

 3. selamlar.
  ben 1995 yılından 2019 yılı kasım ayına kadar devamlı süreyle aynı iş yerinde sigortalı olarak çalıştım
  2019 yılı kasım ayında işverenim şirketi başkasına devir etti. bu işlemden sonra benim sgk çıkışımı vermedi .
  ben halihazırda sgk lı olarak gözüküyorum fakat 2019 kasım ayından beri sgk primlerim yatmıyor.
  bu konu ile ilgili olarak ne yapmam, nasıl bir yol izlemem gerekir.

 4. Merhaba beni tazminat vermemk icin 25.maddeden ve 25 kod ile cikisim yapildi iskura issizlk basvurusunda bulundum daha sonra calistgm yer beni konusmak icin isyerine cagirdi bana cikisini iptal ettik sana yillik izin yazariz sonra devam edersin dediler zaten bunlar beni cikardi ama tutanak yok savunmam yok vede ihtarimda yoktu . 26 mart 2020 de cikardilar 30 mart 2020 de cikisimi iptal ettiler avukata vekalet verip ihtar yollucam. Sorum şu bunlar beni 4 gün sonra onayim olmadan cikisimi iptal ettiler benim bu yuzden 4 gun sigortam odenmis mi olucak odenmemismi sayilcak bu yuzden issizlk odeneginden yararlanamazsam ne olucak sonucta beni cikardilar 4 gun sonra iptal ettiler 4 gun sure zarfinin sigortasini odemek zorundalar mi suan zaten cikisimda verilmemis bugun ihtar yollucam issizlik odeneginden faydanalabilirmiyim

 5. Merhaba daha önce çalıştığım yerde iş yeri 28.madeden beni işten çıkardılar.yeni başvurduğum işyeri iş girişlerimi yaparken bu onlar tarafından gözüküyormu.Sgk bunu onlarla paylaşa biliyormu.konu hakında yardımcı ola bilirmisin.

 6. mesude Ertaş

  benim de merak ettiğim bir soru var ben kurumda çalışıyorum taşeron işçi lerden geçici kadrolu çalışıyorum 2001yıĺında sgk lazım ve ben evlilik nedeniyle işi bırakırsam ne gibi şartlar var öğrenmek istiyorum henüz çalışıyorum bunları bilmek istiyorum hükümet yönü nedir ne yapmalıyım acaba teşekkür ederim

 7. İşverenim beni iş bitiminden dolayı işten çıkardı işsizlik aylığına başvuruda bulundum red geldi. İşverenim beni bilerek çıkışımı işten istifa olarak göstermiş. Şimdi işverenimi arıyorum bu yanlışlığı düzeltsin bende işsizlik aylığımı alayım Ama işverenim telefonuna cevap vermiyor işverenim başka ilde ben başka ilde ikamet ediyorum koronadan dolayı seyahatlarda yasak ne yapabilirim yardımcı olurmusunuz

  • Aynı şey benimde başıma geldi .ve şimdi öğrendim daha . 170 i aradığımda . Sana tavsiyem iskura ve SGK ya git dilekçe ver . Bende oyle yapıcam .
   Bu malı müşavir tarafından yani muhasebeciniz tarafindan isterse 10 gün içersinde degistirebiliyoms .ama onuncu günü geçtikten sonra SGK ya gitmen gerekiyor raporla düzeltilebilir düzelmezse dava acman gerekicek . Ama işveren tazminat vermemek için dmeek ki seni istifa olarak göstermiş .ama imzan yok bir şeyin yok .illa ki sen haklı cikarsin .ama uzun sürer .ödenek ne olur bilmiyorum

 8. İşverenim beni iş bitiminden dolayı işten çıkardı işsizlik aylığına başvuruda bulundum red geldi. İşverenim beni bilerek çıkışımı işten istifa olarak göstermiş. Şimdi işverenimi arıyorum bu yanlışlığı düzeltsin bende işsizlik aylığımı alayım Ama işverenim telefonuna cevap vermiyor işverenim başka ilde ben başka ilde ikamet ediyorum koronadan dolayı seyahatlarda yasak ne yapabilirim

 9. İyi günler merhaba ben çalıştığım işten çıktım.çalıştığım iş yerine istifa dilekçesi verdim.fakat işletme ben kod19 dan mevsimlik işçi askı ya almış. Bu yüzden dondurulmuş olan işsizlik ödeneği alamıyorum. Ne yapmam gerek

 10. Isverenim beni “011” kodlu “Is yerinde ölümlü kaza” olarak bildirmiş. Düzeltme yaptırmalı miyim? Ya da nasil yaptirabilirim? Teşekkürler.

 11. merhabalar
  ben 06.02.2015 tarihinde A FİRMASINDA İŞE BAŞLADIM. SONRA BU A FİRMASINA AİT ABİR DİĞER ŞİRKETİ OLAN B FİRMASINA 20.03.2015 (YAKLAIK 56 GÜN SONRA) NAKİLİM YAPILDI (ŞİRKET SAHİBİ DEĞİŞMEDİ AYNI KİŞİ) ÇIKIŞ KODU 16 VERİLMİŞ. 14.10.2019 TARİHİNDE YAKLAŞIK OLARAK 5 YILA YAKIN BİR SÜREDİR B FİRMASINDA FAALİYET ÇALIŞIYORUM. ŞİMDİ TEKRAR BİZİ (8 CİVARINDA ÇALIŞAN İLE BİRLİKTE) İLK GİRİŞİMİZ OLAN A FİRMASINA GİRİŞİMİZ OLMUŞ YALNIZ ÇIKIŞ KODU OLARAK 3 VERİLMİŞ. ANLADIĞIM KADARIYLA BİZE GİZLİDEN İSTİFA DİLEKÇESİ İMZALATILMIŞ. ÇÜNKÜ BİZE DENİLEN DİĞER ŞİRKETE GEÇİŞİNZİ YAPACAĞIZ, GİRİŞ İÇİN ÖZLÜK DOSYASI FALAN İMZALATILMIŞTI ZANNEDERSEN BUNLARIN ARASINDA İSTİFA KAĞIDINIDA BİZE İMZALATMIŞLAR. ŞİMDİ ESAS SORUM SİSTEMSEL OLARAK BAKILDIĞINDA BENİM 5 YILA YAKIN ÇALIŞTIĞIMDA SADECE İHBAR TAZMİNATI ALABİLDİĞİMİ ÖĞRENDİM KIDEM TAZMİNATI ALAMADIĞIM GÖZÜKÜYO. ŞİMDİ BEN NASIL BİR YOL İZLEYEBİLİRİM KIDEM TAZMİNATIMA TEKRAR HAK KAZANA BİLMEK İÇİN DAVA AÇSAM KAZANABİLİRYİM. BENŞM GİBİ 8-10 CİVARAINDA PERSONEL VAR BU DURMU OLAN. BİLGİLENDİRİRSENİZ ÇOK MEMNUN OLURUM.

 12. Merhaba 3 yıldır çalıştığım iş yerimden 30.08.2019 tarihinde benden habersiz çıkışım yapılmış Ve nedeni istifa gösterilmiş 3 ay sonra tekrar girişim yapıldı işverene sebebini sorduğum da ortaklıktan ayrıldıkları için isim değişikliği olmuş Bu nedenle çıkışım yapılmış ve tekrar giriş yapmayı unutmuşlar, daha sonra tüm çalışanlara yeni iş sözleşmesi imzalattılar tabi herkesle beraber bende imzaladım şuan aynı yerde çalışmaktayım izin kullanama ma ve eksik maaş ödemesi gibi sebeplerden işten ayrılmak istiyorum bu yapılan giriş çıkış 3 yıllık tazminatımı almama engel olurmu.

 13. Merhabalar. Ben 4 temmuzda istifa verdim fakat bugun oldu hala çıkmışım verilmedi. İstifamı değişmem konusunda baskı yapıldı. Kabul etmeyince çıkış vermeyeceklerini söylediler. Bunun için ne yapmalıyım? Ayrıca istifamı yok sayıp işe gitmiyorum diye de her gün için tutanak yazmışlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir