Kısa Çalışma Ödeneği Kime Veriliyor?
Kısa Çalışma Ödeneği Kime Veriliyor?

Kısa Çalışma Ödeneği Kime Veriliyor?

Covid-19’un hayatımıza girişinden kısa bir süre sonra, kısa çalışma ödeneği iş dünyası gündeminin tepesinde kendine yer buldu. Ekonominin daralmasını bir nebze de olsa önlemek için getirilen bu uygulama, birçok soru işaretini de beraberinde getirdi. Soru işaretlerinden birisi de, söz konusu ödeneğin işverene mi, yoksa işçiye mi verileceği oldu. Peki kısa çalışma ödeneği kime veriliyor?

Ödeneğin Şartları Neler?

Kısa çalışma ödeneği haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte 1 oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın iş yerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde devreye girecek olan bir uygulama olup bu uygulamada başvuruyu çalışanlar değil işverenler yapıyor. Başvurular ile ilgili sonuçlar ise başvuru yapılan e-posta adresi üzerinden işverenlere bildiriliyor. Talebi uygun bulunan işverenlerin de kurumca bildirilen sürede “kısa çalışma bildirim listelerini” güncelleyerek başvuru yaptıkları İŞKUR biriminin e-posta adresine göndermeleri gerekiyor.

Bu aşamadan sonra kısa çalışma ödenekleri hesaplara yatırılıyor.

Ödemeler Nasıl Yapılıyor?

Kısa çalışma ödeneği, iş yerinde uygulanan haftalık çalışma süresini tamamlayacak şekilde çalışılmayan süreler için, işçinin kendisine ve aylık olarak her ayın beşinde ödeniyor. Ödemeler çalışanların işverenler tarafından bildirilmiş olan IBAN numaralarına yatırılıyor. IBAN numarası bildirilmemiş çalışanlar için ise ödemeler, PTT aracılığıyla yapılıyor.

İşveren, Ödeneği Çalışandan Talep Edebilir mi?

Kısa çalışma ödeneğinin başvurusunu işveren yapıyor ancak ödeme tutarının hesaplanması ve çalışanların hesaplarına yatması işlemi işverenden bağımsız olarak ilerliyor. İşveren kesinlikle kısa çalışma ödeneği tutarını çalışandan isteyemez.

Hatalı İşlem Sonuçları Ne Olacak?

İşverenin hatalı bilgi ve belge vermesi nedeniyle yapılan fazla ödemeler, yasal faizi ile birlikte işverenden tahsil edilirken; işçinin kusurundan kaynaklanan fazla ödemeler ise yine yasal faizi ile birlikte işçiden tahsil edilecek.

Kısa çalışma ödeneği alanların işe girmesi, yaşlılık aylığı almaya başlaması, herhangi bir sebeple silah altına alınması, herhangi bir kanundan doğan çalışma ödevi nedeniyle işinden ayrılması hallerinde veya geçici iş göremezlik ödeneğinin başlaması durumunda geçici iş göremezlik ödeneğine konu olan sağlık raporunun başladığı tarih itibarıyla kısa çalışma ödeneği kesilecek.

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

2020 Mali Tatil

2020 Mali Tatil

Mali tatil başladı. Peki hangi işlemler tatilde de devam edecek?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir