Kısa Çalışma Ödeneğinde Kalan Kısmı İşveren Tamamlayabilir mi?
Kısa Çalışma Ödeneğinde Kalan Kısmı İşveren Tamamlayabilir mi?

Kısa Çalışma Ödeneğinde Kalan Kısmı İşveren Tamamlayabilir mi?

Kısa çalışma ödeneği başvuruları hızla tamamlanırken, kazancın %60’ı olarak hesaplanan ödenekten yararlanacak işçiler kalan %40’lık tutarın da işveren tarafından ödenmesi yönünde beklenti içindeler. Bazı işverenler faaliyetin durması nedeniyle bu maliyete bile katlanamayacakken, bazı işverenler de ayırdıkları bütçeden işçilerin ödeneklerini tamamlamayı planlıyor. Peki, bu yasal bir uygulama mı? İşveren çalışılmayan süreler için alınan kısa çalışma ödeneğine ek olarak, işçiye ödeme yapabilir mi? Kısa çalışma ödeneğinde kalan kısmı işveren tamamlayabilir mi?

Kısa Çalışma Ödeneği İle Ücretin Ne Kadarı Karşılanır?

Kısa çalışma ödeneği alan işçi için, iş yerinin faaliyetinin tamamen durması ya da azalması durumlarına göre aylık kazanç değişiklik gösterecektir. İşçi, çalıştığı günlerin ücretini işverenden tam olarak alırken, çalışmadığı sürenin ücreti İŞKUR’dan alınır. Kısa çalışma ödeneği, çalışanın günlük kazancının 12 aylık ortalamasının %60’ı olarak hesaplanır. Yani çalışan 14 gün çalışmadıysa, 16 günlük ücretini işverenden tam olarak alır, kalan 14 günlük ücretinin %60’ını İŞKUR’dan alır.

Kısa Çalışma Ödeneği sınırsız değildir. Ücretler çok değişken olduğu için, kısa çalışma ödeneğine taban-tavan sınırlaması getirilmiştir. Kısa çalışma ödeneğinde alt sınır asgari ücretin günlük tutarıdır. Üst sınır ise günlük asgari ücretin 1,5 katıdır.

İşverenin KÇÖ dışında kalan %40’lık Kısmı Ödemesi

Kısa Çalışma Ödeneğini düzenleyen 4447 sayılı Kanun, 4857 sayılı Kanun ve “Kısa Çalışma Ve Kısa Çalışma Ödeneği Hakkında Yönetmelik”, ödeneğin miktarı, ödenmesi, denetimi ve durdurulması ile ilgili kuralları düzenlerken, işverenin kalan kısmı tamamlaması ile ilgili açık bir hükme yer vermemiştir.

İşveren, kısa çalışma ödeneğine başvurduğu işçileri için, çalışılmayan sürelerde ücret ödemek zorunda değildir. Bunun tek istisnası, zorlayıcı nedenden kaynaklanan kısa çalışmalarda, çalışmanın yapılamadığı ilk bir haftanın işçiye yarım ücret olarak ödenmesidir. Bu ödeme dışında işveren, çalıştıramadığı günler için işçiye ödeme yapmaz. İşçi bu günleri kısa çalışma ödeneği olarak İŞKUR’dan alır.

İşçi-işveren ilişkilerinde, mevzuat genellikle işçi lehine yorumlanır. Buradan yola çıkarsak, kazancının %60’ını kısa çalışma ödeneği olarak alan işçinin, mağduriyetini minimuma indirmek için işverenin yapacağı tamamlayıcı ödemenin yasal olduğunu söyleyebiliriz. Birçok akademisyen ve Kurum denetmeni de bu görüşü desteklemektedir.

Fakat, bir başka görüş de bu tamamlayıcı ödemenin yapılmaması yönündedir. İŞKUR’un işverene kısa çalışma ödeneği hakkı tanımasının en önemli nedeni, işverenin faaliyetin durması sebebiyle aksayan nakit akışının, işçinin ücretine etkisini önlemektir. İşverenin ücreti ödeyebilecek durumda olduğu halde, bu ödenekten yararlanmasının ilerleyen süreçte yapılacak denetimlerde sorun oluşturabileceği görüşüdür.

Kısa çalışma ödeneğinin, hangi sektörlerde, hangi şartlarda ödeneceği Kurum tarafından denetlenip onaylanmaktadır. Kısa çalışma ödeneği başvurusunda, işverenin mevcut bütçesinin etkisi söz konusu değildir. İş yerindeki faaliyetin durması ya da azalması durumu değerlendirilmeye alınmaktadır. Bu da ödeneğin kalan %40’lık kısmının işveren tarafından tamamlanmasının sakıncalı olduğu görüşüne ters düşmektedir.

Faaliyeti tamamen duran iş yerlerinde, işçilerin prim günü “0” olarak bildirilirken, işçiye ödenek dışında kalan %40’ı ödemek isteyen işverenin bu ödemeyi nasıl bordrolaştıracağı da ayrı bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

Farklı görüşler söz konusuyken, kısa çalışma ödeneği alan işçilere tamamlayan ücret ödemek isteyen işverenlerin, İŞKUR’dan görüş alması yararlı olacaktır.

Hakkında Datassist Admin

Göz atın

2020 Mali Tatil

2020 Mali Tatil

Mali tatil başladı. Peki hangi işlemler tatilde de devam edecek?

32 yorum

 1. Yardım işsizim parasızım

  • merhaba arkadaşlar benimde şöyle bir sorunum var devlet desteği %60 faydalanıyorsak iş veren Herhangi bir ödeme yapılacakmıdır .

 2. Sizden yardım talep ediyorum işsizim parasızım

 3. 150 calisanli bir fabrika her iscinin kısa çalışma ödeneği gün sayısını farkli bildirmiş mesela birisi 9 gün birisi 19 gün birisi 14 gün şimdi bu fabrika toplamda 7 gün çalışmadı ki bu 7 günün yıllık izinden kesileceği söyleniyor ben burada bir hak yendiğini düşünüyorum ben bu haksızlığı nereye bildirmem gerekiyor

 4. Peki ya net maaşım 3750 lira iken patronum devlete asgari ücret olarak gösteriyorsa bu durumda normalde hak edeceğim ödenekten daha az alabiliyorsam ne yapmalıyım ne devlet nede işveren işçinin yanında durmuyorsa nenyapmalıyız iş kanunu?

  • Hiçbir şey yapamazsın anladığım asgari ücretin dışındaki ki ücreti elden alıyorsun elden aldığın için hiçbir hak iddia edemezsin devlet te kçö yü asgari ücret üzerinden değerlendirir bu benim şahsi görüşüm

 5. Cahit Çankır

  Mehaba, şirketimiz nisan ve mayıs ayları için kçö ye başvuruda bulundu bu süre zarfında şirketimiz kapatıldı.
  Ancak şirketimiz sahadan uzak oluşumuz sebebiyle evden eğitim adı altında tele conferans sağlayarak haftalık 6-7 saat toplantıya katılmamızın zorunlu olduğunu ifade ederek katılım sağlanıyor.
  Mayis ayı içerisinde de yine bu eğitimlere devam ederken ,yükselen kur sebebiyle mağazaya giderek 3 günlük süre ile etiket fiyatlarının değiştirilmesini talep ediyor ancak bu çalışma süresinin ücretinin tarafından ödemeyeceğini kçö kapsamında da haftalık 30 çalıştırma haklarının olduğunu bildiriyorlar ve sgk prim günüde yatmayacak.
  Baktığımız zaman çalışmadığımız durumlar için ödeme yapamamasını normal karşılaşıyoruz ancak gitmeme hakkımız varken zorunlu olarak 3 gün mağazada çalışma yapmamız ve ücretinin ödenmeyecek olması sadece yol ve yemek parası yatırmak istemesi ne kadar doğru geliyor anlamış değilim, konu hakkında desteğinize ihtiyaç duymaktayım.

 6. Özel okullar online eğitim yapıyor calismadigini bildiriyor 100 de 40 yatınca da üstünü tamamlıyor. Bunun üstüne velilerden de para alıyor sistem hep işverene mi yarıyor. Biz çalışmadığımiz için aldığımız o parayla çalışıyoruz haliyle.

  • Özel okul öğretmeni

   Özel okulda ögretmenim. Kısmi çalışma ödeneği alıyorum fakat aynı zamanda evde sürekli çalışiyorum. Buna rağmen isverenim %40 tamamlamiyor. Ve hiç bir kaynakta bununla ilgili kesin bilgi yazmadiğı icin hakkımı arayamıyorum.

 7. Bizim daha onaylanmadı gibi söylüyor şirketimiz anlayamadık nasıl olacak bilmiyorum

 8. Kapitalizm, sermaye sahibini koruyor. Özeti bu.

 9. Slm kìsa calì$ma ödenegi cikti hesabima i$kur tarafindan 12günlük ödeme yapíldi. Í$veren 30günlük cali$ma yaptirdi kisacali$ma ödenegiüstünü tamamlayip maa$imi yatirdilar 15günlük ssk yatmayacakmí$ hakkím ne neyapmam lazim yardimci olurmusunuz acaba te$ekürler

 10. Merhaba,
  Benim durumum biraz farklı. İs yerinde ihbar surecimdeyken is yeri kisa calışma ödeneğine başvurup calismayi durdurdu. Bize söylenilen çıkışınızı 30 haziranda yapacağız. Aradaki surecte is bulursaniz istifa gibi çıkış yapıp tazminat vs haklarinizi odeyeceğiz. Konu hakkında hersey sozlu ifade ediliyor taraflara yazili bir tebliğ yapılmıyor.
  Size sorum ihbarın bittiği tarihte (07.mayista) cikisimi isteyeyim mi?
  Onlarin cikaracagi tarihe kadar bekliyim mi?
  İssizlik maas odenegime bu durum nasil etki eder?
  Goruslerinizi bekliyorum. Tesekkur ederim.

 11. Benim k ç odenegime şirketim Mayıs içi 30 gün belirtmiş yani tam ay peki bn bu sürede çalışmak zorunda mıyım arkadaslar

 12. Bu tam bir seçmalık hep işveren hep işveren bu nedir arkadaş. Kısa çalışma ödeneği alıyorum ama kalan kısmının işveren tarafından ödenmesi gerekirdi malesef devlet çalışanı mağdur etmiştir. İşveren kar etmiştir

 13. Kışa çalışmadan faydalanan sendikalı bir işletmede işveren sosyal hakları (ikramiye,yakacak,çocuk parası gibi ) odeme zorunluluğu var mıdır

 14. Merhaba,

  Kısa çalışma başvurusunu faaliyetin tamamen durması şeklinde yapan bir firma çalışanlarından kçö haketmeyenleri çalıştırmaya başlayabilir mi?

 15. Merhabalar,
  2019 yılında işsizlik maaşı hakedişim mavcuttu, 10 gün kadar aldım. Daha sonra işe giriş yaptığımda işkur a kesilmesini talep ettim. Mart-nisan-Mayıs-Haziran ayı için şuan haftanın 5 günü yerinde işe gittiğim iş yerin kçö başvurmuş ve benim maaşımın bir kısmı işkurdaki işsizlik maaşımdan bana ödeniyor? Ve bunun için benden onay alınmadı. Ve bir de bu toplam 3 ay için beni 53 gün ücretsiz izinde göstermişler prim im eksik yatıyor.
  Bu durumda ne yapmalıyım?
  Tamamiyle mağdur edildiğimi düşünmekteyim.
  Cevaplarınız için Şimdiden çok teşekkürler

 16. merhaba kısa çalışmada olan bir işyerinin yeni personel işe almasında bir sakınca var mıdır ?

 17. Kisa calisma odenegi alan isveren sigortayi calistirdigin gun kadarmi yatiriyo

 18. cem dumlupınar

  çalıştığımız firma işkura kısa çalışma ödeneği başvurusu yaptı ve işkurdan baktığımızda gün sayıları 30 gün olarak görünüyor sanırım tamamen çaışmayı durduklarını beyan etmiş ancak haftanın 1 günü 2 ayrdır işe çağrılıyoruz vede bunun karşılığında ne ücret alıyoruz nede sigortamız yatıyo nisan ayı primim 0 olarak görünüyor bu durum yasalmı değilmi ekstra ücret talep etmelimiyim şirketten

 19. Virusden dolayı ücretsiz izine cikarildim. Kisa calisma odeneginden faydalaniyorum. Patronum benimde zararim var çıkışını vermedim diye, alacagim ödenek den pay istiyor onun hakkımı benden para almak. Bunu sonucta devlet yatiriyo. Cevaplarsaniz sevinirim teşekkür ederim.

 20. Mehmet Salih ıldız

  Kısa çalışma ödeneği alırken işverenin bizi 30 gün çalıştırıp devletin verdigi paranın üstünü tamamlaması yasal bsymi sigorta 7 gün yatmış anlamadım lütfen yardımcı olun

  • Ayni durum bizdede var geri kalan kismi elden verip 30 gun çalistiriyorlar. Çogu şirket çalismalarini 3/1 indirmişken bu yasal mi?

 21. 07.04.2020 de Kısa çalışmaya işveren başvuru yaptı.450 gün ve iki aylık süreyi tamamlamış olmama rağmen 2003 yılında aldığım 10 aylık işsizlik maaşlarını düşüp hesabıma kalan miktarı yatırmışlar.Ayrca Nisan da 30 gün primim ödenmiş görünüyor.Işveren Sgk yi tam mı ödüyor?

 22. Ben simdi is odeneğinden yararlanıorum benim e devlette ödeme günu 27 yazior benim 27 gunluk parami devletmi verior kalan gunleri isyeri peki ekstradan is yeri beni calistirma yetkisi varmi hemde ful calisma saatlerin saabah 8 aksam 8 ustune ustluk para vermeden bana fikirlerinizi solerseniz sevinirim

 23. Ben de işsizlik ödeneği alıyorum 2 ay boyunca işe gittim ve maaşımın tamamını almadım ne yapmam lazım şikayette bulunsam ne olur alabilirmiyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir