Kısa Çalışmada Hafta Tatili Ücreti Nasıl Ödenir?
Kısa Çalışmada Hafta Tatili Ücreti Nasıl Ödenir?

Kısa Çalışmada Hafta Tatili Ücreti Nasıl Ödenir?

Çalışma hayatını düzenleyen 4857 sayılı İş Kanununun 46. maddesi gereğince; çalışanlara 7 günlük zaman diliminde, 1 gün dinlenme (hafta tatili) veriliyor. Hafta tatili günleri için işveren, işçisinden bir iş almamasına rağmen o günün ücretini ödemek zorunda. Kısa çalışma ödeneği uygulamasının hayata geçirilmesi ile birlikte birçok soru işareti de ortaya çıktı. İşte o soru işaretlerinden birisi de, “Kısa çalışmada hafta tatili ücreti nasıl ödenir?”. Kanun ve İŞKUR’un konu ile ilgili yapmış olduğu açıklamalar ışığında konuyu aydınlatacağız.

Çalışma Düzeninde Değişiklik

Kısa çalışma ödeneğine başvuran firmaların ödenekten yararlanabilmesi için faaliyetlerinin en az 3’de bir oranında azalması gerekiyor. Sektörlere bağlı olarak değişmekle birlikte bazı işletmeler faaliyetini tamamen durdururken bazıları da azaltarak haftanın belirli gün veya saatlerinde çalışmaya devam ediyor. Kısa çalışma yapan işçinin çalışılmayan hafta tatili günlerine ilişkin ücret ve kısa çalışma ödeneği tutarı, kısa çalışma yapılan süreyle orantılı olarak işveren ve İŞKUR tarafından ödeniyor.

Örneğin 31 günlük mayıs ayı içerisinde 5 gün hafta tatili, 2 gün resmi tatil bulunuyor. Örneğimizdeki işletmenin mayıs ayının ilk 9 günü çalışma yapacağını varsayalım. Çalışma günlerine istinaden 1 Mayıs resmi tatili ile 3-10 Mayıs hafta tatili ücretleri işveren tarafından ödenecek. Ayın kalan günleri için kısa çalışma ödeneğinden faydalanan çalışanlara 19 Mayıs resmi tatili ile 17-24-31 Mayıs hafta tatili günlerinin tutarları kurum tarafından ödenecektir.

Örneğimizdeki işletmenin çalışma sürelerindeki azalmayı saatlik olarak değiştirecek olursak; 7,5 saat günlük çalışma süresinin 3,5 saatinde çalışıldığını ve kalan 4 saat için kısa çalışma ödeneği alındığını düşünelim. Hafta tatili günleri ve resmi tatiller için de aynı hesaplama yöntemi ile ilgili günlerin 3,5 saati işveren, kalan 4 saati ise kurum tarafından karşılanacak.

Ayrıca bu içerik de ilginizi çekebilir.

Kısmi Süreli Çalışanlarda Kısa Çalışma Ödeneği

Hakkında Datassist Admin

Göz atın

Yıllara Göre Aktif Sigortalı Dağılımını Biliyor musunuz?

Yıllara Göre Aktif Sigortalı Dağılımını Biliyor musunuz?

SGK'ya kayıtlı sigortalıların son yıllardaki sayısını sizler için inceledik.

3 yorum

  1. Henuz onaylanmadı kısa çalışma odenegı 2 ayı geçti neden bu kadar uzuyor neredeyse ise baslıyacagız hakkımız bıttermı ıs bası yapınca

  2. Kisa calişma programi yuzde 60 devlet diger kalan yuzde 40 ni işverenmi ödüyor bilgilendirirmisiniz

    Iyi calişmalar.

  3. mayıs ayının ilk haftası çalışma yapılmazsa 5 günlük 1/3 oranında başvuru yapıldı cumartesi-pazar çalışmıyor 4 mayıs ve 8 mayıs arası kçö kullandık kaç gün eksik gün bildirilmesi gerekiyor 5 gün işkur kalan kısım işveren ödemek zorunda değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir