Kısa Çalışmadan Nakdi Ücret Desteğine Geçiş
Kısa Çalışmadan Nakdi Ücret Desteğine Geçiş

Kısa Çalışmadan Nakdi Ücret Desteğine Geçiş

İşverenler, salgın döneminde sağlanan imkanlardan faydalanarak, yaşanan bu durumun etkisini en aza indirmeye çalışıyor. Gerek kısa çalışma uygulaması, gerekse ücretsiz izinde yapılan yeni geçici düzenleme çalışmanın yavaşladığı bu dönemde bir nebze olsun rahatlattı. Bu arada iş yerlerinden ücretsiz izinden kısa çalışmaya, kısa çalışmadan nakdi ücret desteğine geçiş de söz konusu olabiliyor. Peki iş yerleri bu gibi durumlarda nasıl bir yol izlemeli?

Kısa çalışma ödeneğinden, nakdi ücret desteğine geçişin hangi şartlarda ve nasıl  olduğuna değinmeden önce, kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteği uygulamalarına kısaca göz atalım.

Kısa çalışma ödeneği; Ödenek, işsizlik sigortası fonundan karşılanıyor. Bu nedenle işsizlik sigortası kapsamında olan çalışanlar için uygulanıyor. Pandemi nedeniyle ödeneği hak etme şartları, işçinin lehine olacak şekilde esnetildi. Kısa çalışma ödeneğinden faydalanılabilmek için son 60 günlük hizmet akdine ve son 3 yıllık sürede 450 prim gününe sahip olma şartları yeterli. Yaşlılık aylığı alan çalışanlar kısa çalışma ödeneğinden faydalanamıyor.

Kısa çalışma ödeneği, çalışanların işsizlik ödeneği hak ediş sürelerinden düşürülüyor.

Nakdi ücret Desteği : 17 Nisan 2020 tarihli 7244 sayılı kanun ile ücretsiz izine ayrılanlar ve iş akdi feshedilenler için günlük 39,24 TL nakdi ücret desteği uygulamasına geçilmişti.

17 Nisan 2020 itibarıyla işveren tarafından ücretsiz izne çıkartılan ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan çalışanlar nakdi ücret desteğinden yararlanabiliyor. Ayrıca 15 Mart 2020 tarihinden sonra iş akdi feshedilenler de bu ücret desteği kapsamında tutuluyor. Burada yine kısa çalışma ödeneğinde de olduğu gibi yaşlılık aylığı alanlar nakdi ücret desteğinden yararlanamıyor.

Kısa çalışma ya da ücretsiz izin desteği ödemeleri arasında tercih yapma hakkı işverene ait. Fakat, bu iki ödenek için de işçinin tüm şartları sağlaması halinde, önceliğin kısa çalışma ödeneğine verilmesi işçinin lehine bir durum olarak göze çarpıyor.

Kısa Çalışma Ödeneğinden Nakdi Ücret Desteğine Geçiş Nasıl ve Hangi Şartlarda Olmalı?

İşveren, kısa çalışma ödeneği kriterlerini karşılayamayan işçileri için nakdi ücret desteğine başvuru yapabiliyor. Yazımızda da belirttiğimiz üzere kısa çalışma ödeneği çalışanların işsizlik ödeneği süresinden düşürülmekte olup, işverenler çalışanları için kısa çalışma ödeneği süresinin bittiği tarihten itibaren nakdi ücret desteği için başvuruda bulunabilirler.

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

Kısa Çalışma ve Ödeneği Başlıyor

Kısa Çalışma ve Ödeneği Başlıyor

Kısa çalışma şartlarından “Zorlayıcı Sebepler” başlığına “Dışsal Etkilerden Kaynaklanan Dönemsel Durumlar” ifadesi eklenerek 09/11/2018 tarihli …

1 yorum

  1. merhaba, 21.03.2020 – 18.06.2020 tarihleri arasında kısa çalışmadan faydalanıyoruz. kçö listesinde yar alan bazı personellerimizin eskiden kalma 15-20 gün gibi işsizlik alacakları olduğu için Nisan 2020 ayında KÇÖ den faydalandılar. Mayıs ayı için ise KÇÖ alamadıkları için pandemi ücretsiz izin giriş yaptık ancak iş ödeme yapmadı.
    açıklama olarakta KÇÖ den bir sefer faydalanan kişiye sistem pandemi ücretsiz izin ödemesi yapmıyor dedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir