Ana Sayfa / Sizin Sorduklarınız / Mazeret İzni Kaç Gündür?
mazeret-izni

Mazeret İzni Kaç Gündür?

Mazeret İzni kavram olarak birçok kişi tarafından yanlış yorumlanan ve yanlış kullandırılan bir izindir. İznin bir gerekçesinin olması onun mazeret izni olduğu anlamına gelmemektedir.

İş Kanunu tarafından, işçinin olağanüstü bir durumundan dolayı verilmiş yıllık izin dışındaki ücretli izinlere Mazeret İzni denir. İşçilerin yasada veya iş sözleşmesinde yer almayan gerekçelerle aldıkları ücretli izinlerse idari izin olarak değerlendirilebilir. İdari izinler yalnızca resmi anlamda kamu sektöründe geçerli olan izinler olsa da, işverenin veya işyerinin işçiye yasa, sözleşme veya iş yeri geleneği dışında gönüllü olarak verdiği ücretli izinler de idari izin tanımına dahil olabilir.  Kamudaki idari izinlerle karşılaştırılmamalıdır.

Mazeret izni işçinin hakkı olduğu için işverenin onayına gerek yoktur. Ama idari izin işverenin verdiği izinlerdir. İşveren işçiye bu izni isterse vermeyebilir.

Ücretinden kesilerek verilen izinler mazeret izni sayılmazlar. Bu tür izinlerin ücretsiz izin tanımına girmektedir.

İş Kanunu’nda Mazeret İzinleri

İş Kanunu’nda mazeret izinleri ayrı başlık altında Ek Madde 2’de belirtilmiştir. Bu izinler evlilik, doğum, ölüm ve engelli ebeveyni iznidir. İşçiye;

 • Evlenmesi durumunda 3 gün,
 • Evlat edinmesi durumunda 3 gün
 • Anne veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü hâlinde 3 gün,
 • Eşinin doğum yapması hâlinde ise 5 gün,
 • En en az %70 oranında engelli veya süreğen hastalığı olan çocuğunun tedavisinde, hastalık raporuna dayalı olarak ve çalışan ebeveynden sadece biri tarafından kullanılması kaydıyla, 1 yıl içinde toptan veya bölümler hâlinde 10 güne kadar

ücretli izin verilir.

İşçi ve işveren kendi arasında anlaşarak bu izinlerin süresini iş sözleşmesi ile arttırabilirler, bu izinlere ek olarak yeni mazeret izinleri ekleyebilir. Örneğin, birçok şirket kanunda taşınma izni olmamasına rağmen, iş sözleşmelerine taşınma izni eklemektedirler.

Mazeret izinleri özelliği gereği ücretli izinlerdir. İşçinin ücretinden bu izinleri kullanması nedeniyle kesinti yapılmaz.

 

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

Ücretsiz İzin Yıllık İzin Hak Edişini Etkiler mi?

Ücretsiz İzin Yıllık İzin Hak Edişini Etkiler mi?

İş Kanunu’nun çalışanlara verdiği en önemli haklardan biri dinlenme hakkıdır. En az 1 yıl çalışan …

5 yorum

 1. Mustafa Tezel

  Sayın yetkili , yukarıda bahsettiğiniz kanundaki beliritlen mazeret izinlerini kullanırken / kullandırırken; haftada 45 saati hafta içi tamamlayan bir iş yerinde, ctesi ve pazar tatil olduğu bir düzende , eşi ctesi günü doğum yapmış bir çalışana 5 günlük izin nasıl kullandırılacak. iş başı hangi gün olacak.

  Saygılarımla

  • Sayın Mustafa Tezel;

   Ben özel sektörde faaliyet gösteren bir firmada personel işlerinden sorumluyum ve yukarıda sormuş olduğunuz sorunun cevabı bence şudur; cumartesi, pazar günü tatil olmasının bir farkı olmamakla birlikte doğum tarihinden itibaren 5 gün dür(iş günü değildir)yani, perşembe günü kişinin işbaşı yapması gerekir.
   iyi çalışmalar.

   • ismail şentürk

    cumartesi pazar kişinin hafta tatilidir , hakkıdır. pazartesi itibari ile başlar ve mazeret cuma son bulur. cumartesi pazar da tail oldugu için kişinin iş başı bir sonraki pazartesiye sarkar.

    • Uğur Türkmen

     Mazeret izinlerinde iş günü ibaresi yoktur. Dolayısıyla haftasonu olması bir şey değiştirmez. Perşembe günü işbaşı yapması gerekir.

 2. Ebru cetinkaya

  Sayin yetkili bu mazeret izni ile ilgili surucu kursuna yazildim ancak direksiyon dersin den kaldim tekrar bir gunluk zorunlu ders almam gerekiyomus bu konuyu calistigim ozel sirkete ilettigimde cikisini verecem yada park taym calistiracam diye cevap geldi. Bir bayan olarak sayin Cumhurbaskanimiz kadinlara istihtam diyor benim egitim hakkim yokmudur.Yada cocugum hastalandigin da bir gunluk izin icin cikismi almam gerekiyo.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir