Ana Sayfa / Sizin Sorduklarınız / Mazeret İzni Kaç Gündür?
mazeret-izni

Mazeret İzni Kaç Gündür?

Mazeret İzni kavram olarak birçok kişi tarafından yanlış yorumlanan ve yanlış kullandırılan bir izindir. İznin bir gerekçesinin olması onun mazeret izni olduğu anlamına gelmemektedir.

İş Kanunu tarafından, işçinin olağanüstü bir durumundan dolayı verilmiş yıllık izin dışındaki ücretli izinlere Mazeret İzni denir. İşçilerin yasada veya iş sözleşmesinde yer almayan gerekçelerle aldıkları ücretli izinlerse idari izin olarak değerlendirilebilir. İdari izinler yalnızca resmi anlamda kamu sektöründe geçerli olan izinler olsa da, işverenin veya işyerinin işçiye yasa, sözleşme veya iş yeri geleneği dışında gönüllü olarak verdiği ücretli izinler de idari izin tanımına dahil olabilir.  Kamudaki idari izinlerle karşılaştırılmamalıdır.

Mazeret izni işçinin hakkı olduğu için işverenin onayına gerek yoktur. Ama idari izin işverenin verdiği izinlerdir. İşveren işçiye bu izni isterse vermeyebilir.

Ücretinden kesilerek verilen izinler mazeret izni sayılmazlar. Bu tür izinlerin ücretsiz izin tanımına girmektedir.

İş Kanunu’nda Mazeret İzinleri

İş Kanunu’nda mazeret izinleri ayrı başlık altında Ek Madde 2’de belirtilmiştir. Bu izinler evlilik, doğum, ölüm ve engelli ebeveyni iznidir. İşçiye;

 • Evlenmesi durumunda 3 gün,
 • Evlat edinmesi durumunda 3 gün
 • Anne veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü hâlinde 3 gün,
 • Eşinin doğum yapması hâlinde ise 5 gün,
 • En en az %70 oranında engelli veya süreğen hastalığı olan çocuğunun tedavisinde, hastalık raporuna dayalı olarak ve çalışan ebeveynden sadece biri tarafından kullanılması kaydıyla, 1 yıl içinde toptan veya bölümler hâlinde 10 güne kadar

ücretli izin verilir.

İşçi ve işveren kendi arasında anlaşarak bu izinlerin süresini iş sözleşmesi ile arttırabilirler, bu izinlere ek olarak yeni mazeret izinleri ekleyebilir. Örneğin, birçok şirket kanunda taşınma izni olmamasına rağmen, iş sözleşmelerine taşınma izni eklemektedirler.

Mazeret izinleri özelliği gereği ücretli izinlerdir. İşçinin ücretinden bu izinleri kullanması nedeniyle kesinti yapılmaz.

 

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

Yıllık İzin İle İlgili Tüm Soru-Cevaplar

Yıllık İzin İle İlgili Tüm Soru-Cevaplar

İşçi, işe girişinden itibaren 1 yılını doldurmasının ardından bir sonraki hizmet yılında kullanılmak üzere yıllık …

14 yorum

 1. Mustafa Tezel

  Sayın yetkili , yukarıda bahsettiğiniz kanundaki beliritlen mazeret izinlerini kullanırken / kullandırırken; haftada 45 saati hafta içi tamamlayan bir iş yerinde, ctesi ve pazar tatil olduğu bir düzende , eşi ctesi günü doğum yapmış bir çalışana 5 günlük izin nasıl kullandırılacak. iş başı hangi gün olacak.

  Saygılarımla

  • Sayın Mustafa Tezel;

   Ben özel sektörde faaliyet gösteren bir firmada personel işlerinden sorumluyum ve yukarıda sormuş olduğunuz sorunun cevabı bence şudur; cumartesi, pazar günü tatil olmasının bir farkı olmamakla birlikte doğum tarihinden itibaren 5 gün dür(iş günü değildir)yani, perşembe günü kişinin işbaşı yapması gerekir.
   iyi çalışmalar.

   • ismail şentürk

    cumartesi pazar kişinin hafta tatilidir , hakkıdır. pazartesi itibari ile başlar ve mazeret cuma son bulur. cumartesi pazar da tail oldugu için kişinin iş başı bir sonraki pazartesiye sarkar.

    • Uğur Türkmen

     Mazeret izinlerinde iş günü ibaresi yoktur. Dolayısıyla haftasonu olması bir şey değiştirmez. Perşembe günü işbaşı yapması gerekir.

     • HER ZAMANKİ GİBİ YİNE PATRON YANLISI ANLAYIŞINIZ DEVAM EDİYOR İŞÇİLERİN DOĞUM İZNİNE BİLE GÖZ KOYMUŞSUNUZ VEBALİNİ VERİNCE ANLARSIN BİRAZ İNSANI DÜŞÜNÜN PATRONU DEĞİL

   • Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Ailenin ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunması Programı Eylem Planı kapsamında açıkladığı, “eşi doğum yapan işçilere 5 gün ücretli izin verilmesi”ne dair düzenleme, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

    4857 Sayılı İşçi Kanunu’nda yapılan düzenleme ile işçiye, eşinin doğum yapması halinde, beş gün ücretli izin hakkı getirildi.

    Yasaya, “işçiye, evlenmesi veya evlat edinmesi ya da ana veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü halinde üç gün, eşinin doğum yapması halinde ise beş gün ücretli izin verilir” ibaresi eklendi.

    DOĞUM İZNİ 7 GÜNE ÇIKIYOR

    Düzenlemeye göre, cumartesi ve pazar günleri ile resmi tatiller, 5 günlük izne dahil edilmeyecek. Dolayısıyla doğum izni 7 güne hatta bazen bayramların da ilave edilmesiyle daha da uzayabilecek.

 2. Ebru cetinkaya

  Sayin yetkili bu mazeret izni ile ilgili surucu kursuna yazildim ancak direksiyon dersin den kaldim tekrar bir gunluk zorunlu ders almam gerekiyomus bu konuyu calistigim ozel sirkete ilettigimde cikisini verecem yada park taym calistiracam diye cevap geldi. Bir bayan olarak sayin Cumhurbaskanimiz kadinlara istihtam diyor benim egitim hakkim yokmudur.Yada cocugum hastalandigin da bir gunluk izin icin cikismi almam gerekiyo.

 3. Merhabalar.

  Özel sektörde SSK lı çalışan beyaz yakalıyım. Son 1 yıl içersinde hastalık sebebiyle 2 ayrı tarihte 1er gün olmak üzere toplamda 2 gün işe gidemedim. Raporum yok. Bu 2 gün yıllık izinden kesilmesi gerekir mi?

 4. Maddelerde raporlu olduğu günler için çalışandan kesinti yapılamaz ifadesi var ama 3 günün altındaki raporda ücretten kesiliyor.

  İşvereni sorumlu tutmayan kanun işçiyi mağdur ediyor.

  Bu durum nasıl açıklanıyor?

  • Doktora ya da farklı bir durumda işyerinden saatlik ya fa yarım gün izin almamız yasaklandı tam gün ve senelik izinden düşüleceği şimdi duyuruldu buna hakları varmıdır acaba

 5. İş yeriyle alakalı olmayan kendi şahsi işlerimiz için( Sürücü kursu diireksiyon dersi ehliyet sınavı gibi mazeretlerle) 1 ay içinde iş yerinden kaç gün izin Alma hakkına sahibiz ücretli/ücretsiz farketmez ?

 6. Şimdi ben burada şunu anlamıyorum bu mazeret izni olayı nedir 1nci sınıf anne baba kardeş demişsiniz
  Bir kişinin amcası vefat edince bu birinci sınıf olmazmi amca kimdir bana açıklayın işverenler açmayı 1nci sınıf olarak görmüyor işlerine öyle geliyor amca 1nci sınıf değilde kaçıncı sınıf akrabadir amca baba dır amca evin babadan sonraki sahibidir reisidir bu konuyla ilgili bu duzelduzeltme yapilmasiinizi rıza ediyor ve arz ediyorum

 7. Benim cocumun %80 engelli raporu var yiilik 10 gun ucretli izin varmis fakat ben sorusturdugumda anne ve babanin calisir olmasi gerektigi soylendi bu dogrumudur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir