Ana Sayfa / Sizin Sorduklarınız / Şubat Ayında Nakil Yapacaklar Dikkat
şubat-nakil

Şubat Ayında Nakil Yapacaklar Dikkat

Bir işverene bağlı işyerinde çalışan personelin, aynı işverene bağlı başka bir işyerinde naklen ve hizmet akdi sona ermeden çalışmaya başlatılması işlemi, işçinin Nakil işlemini ifade eder. İşverenler, nakil işlemlerinde personelin eski çalıştığı işyerinden nakil işten çıkış kodu ile (16) sgk işten ayrılış bildirimi, yeni başladığı işyerinde ise SGK işe giriş bildirimi yapmakla yükümlüdür. Bu yükümlülük ile nakil işlemi gerçekleşen personel için, SGK nakil işlemi bildirilmeyen, eksik veya hatalı bildiren işverenler idari para cezalarına maruz kalmaktadır.

Şubat Nakil İşlemleri Nasıl Olmalıdır?

SGK işveren tebliğinde, “ay/dönem içindeki çalışmaları tam olan sigortalıların prim ödeme gün sayılarının, ay/dönemin kaç gün olduğuna bakılmaksızın (ay/dönemin 28,29, 30 veya 31 gün çektiği üzerinde durulmaksızın) 30 gün olarak sisteme girileceği” açıklanmıştır. Bu bildirime istinaden 30 günden farklı olan aylarda işe giriş, çıkış ve nakil işlemlerinde prim günü hesaplamalarında sorun ve hatalı bildirimler ile karşılaşılmaktadır. İlgili tebliğ devamında Şubat dönemi prim günleri ile ilgili,

‘’Bu çerçevede Şubat ayı içinde sigortalının aynı işverene ait başka bir işyerinde naklen ve hizmet akdi sona ermeden çalışmaya başlaması veya işyerinin başka bir sosyal güvenlik merkezine nakli halinde, sigortalının hizmetlerinin kesintisiz olması, başka bir ifade ile aylık tam ücrete hak kazanmış olması halinde, Şubat ayı içindeki nakil tarihinden önceki ve sonraki sürelere ilişkin prim gün sayılarının toplamının 30 olması gerekmektedir.’’ İfadesi ile 28 gün mevcut Şubat ayı içerisinde nakil işlemi görülen personeller için 30 prim günü bildirimi açıkça ifade edilmektedir.

Şubat Nakillerinde Geçmiş Dönemde Alınan Önlemler

Sgk işveren tebliği uyarınca, Şubat dönemi içerisinde nakil işlemi mevcut çalışanların prim günü kaybı yaşamaması nedeni ile geçtiğimiz yıllarda SGK nakil işten çıkış tarihi 2 gün ileri tarihe alınarak 28 gün mevcut prim günü toplamı 30 gün olarak bildirilebilmekteydi. Bu uygulama SGK ‘nın konu ile ilgili duyurusu ile değişmiş oldu.

Güncel SGK Uygulamaları İle Şubat Nakilleri

2018 Şubat döneminde ise SGK sisteminde uygulama ve yönetmeliklerde görülen güncellemeler ile SGK nakil işleminde yeni işyeri bilgilerinin iletilmesi, işe giriş-çıkış tarihlerinin birbirini takip ediyor olması (işe çıkış bir gün öncesi, işe giriş bir gün sonrası) ve aylık prim hizmetlerinde işe giriş çıkış bildirgelerinin tutarlı olması nedenleri ile geçmiş dönemlerde alınan önlemler bu dönemde uygulamaya alınamamaktadır.

SGK sisteminde yukarıda belirttiğimiz nedenler ile ay içerisinde giriş-çıkışı mevcut nakil işlemlerde prim günü kaybının önüne geçilemediğinden, ilgili konunun ele alınarak çözümlenmesi ile ilgili SGK tarafından bir duyuru iletilmesi beklenmektedir.

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

İhbar Sürelerinin Bayram Günlerine Denk Gelmesi

İhbar Sürelerinin Bayram Günlerine Denk Gelmesi

İşten çıkacağını bildirim sürelerini gözeterek işverene önceden söyleyen işçi, ya da işten çıkarılacağı bildirim süresine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir