Ana Sayfa / Sizin Sorduklarınız / Ücret Ne Kadar Geç Ödenebilir?
Ücret Ne Kadar Geç Ödenebilir?
Ücret Ne Kadar Geç Ödenebilir?

Ücret Ne Kadar Geç Ödenebilir?

İş hayatının sürdürebilir olması işçinin ve işverenin beklentilerinin karşılanmasıyla mümkündür. Bu ilişkide işverenin temel beklentisi karken, işçinin ise ücrettir. İşin zamanında ve iyi niyet içerisinde yürütülmesi işveren için ne kadar önemliyse, ücretin zamanında ve eksiksiz olarak ödenmesi de işçi için o kadar önemlidir. Profesyonel hayatta bu davranışları düzenleyen işçi ve işverenin kendisinden çok, iş mevzuatıdır. Ücret Ne Kadar Geç Ödenebilir? konusu ise kanunlarda yeterince açıklık kazanmamış bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

İş Kanunu’na Göre Ücretin Ödenme Süresi

Ücretin ne zaman ve ne kadar geç ödeneceği, İş Kanunu ve Borçlar Kanunu’nun ilgili hükümlerinde belirtilmiştir. Ücret 4857 sayılı iş kanunun 32.maddesinde “bir kimseye bir iş karşılığında işveren veya üçüncü kişiler tarafından sağlanan ve para ile ödenen tutardır” şeklinde tanımlanmıştır. Aynı maddenin 5.fıkrasında ücretin ödeme zamanı ile ilgili “Ücret en geç ayda bir ödenir. İş sözleşmeleri veya toplu iş sözleşmeleri ile ödeme süresi bir haftaya kadar indirilebilir.” hükmü ile ödeme zamanı konusuna açıklık getirilmiştir.İş Kanunu’nun bu maddesinde işçinin ücretinin ödenme zamanı belirtilmemiş, işçiye ödenecek ücretlerin bir aylık zaman dilimini geçemeyeceği ve bu bir aylık sürede ücretin ödenmesi gerektiği hüküm altına alınmıştır.

Borçlar Kanunu’na Göre Ücretin Geç Ödenmesi

Yine ücretlerin ne zaman ödeneceği 6098 sayılı Borçlar kanununun 406. maddesindeAksine adet olmadıkça, işçiye ücreti her ayın sonunda ödenir. Ancak hizmet sözleşmesi veya toplu iş sözleşmesiyle daha kısa ödeme süreleri belirlenebilir. “denmiştir.

Peki, Ücretler Ne Zaman Ödenmelidir?

Sözleşmelerde ayın herhangi bir günü ücret ödeme zamanı olarak belirlenebilir. Fakat ücretin en fazla bir aylık çalışmanın karşılığı olması gerektiği için ücretin ödenme aralığı bir aylık süreyi aşmamalıdır. İş Sözleşmelerinde ücret ödeme zamanına ilişkin bir tarih belirlendiyse, ücretlerin bu belirtilen tarihte ödenmesi gerekir. Ayın, 5’i, 10’u, 15’i gibi kesin bir tarih belirtilerek veya “5. ile 10. günü arasında ödenir”  şeklinde makul bir zaman aralığında ödenmesi vaat edilmişse, ücretler bu tarihte ödendiğinde zamanında ödenmiş olacaktır.

Sözleşmelerde ücret ödeme zamanının belirtilmediği veya düzenlenen bir iş sözleşmesi bulunmadığı durumda ise, ücret çalışılan ayın son günü ya da en geç takip eden ayın ilk iş günü ödenmelidir. Borçlar Kanununda ücret ödeme zamanı, aksine bir hüküm bulunmadıkça her ayın sonu olarak belirlenmiştir. Yani işçi ücretleri çalışılan ayın son günü ya da en geç takip eden ayın ilk günü ödenmesi gerekir.

Ücretin Zamanında Ödenmemesi Durumu

Ücreti zamanında ödenmeyen işçiye, 4857 sayılı İş Kanunu’nun 24/II-e maddesinde haklı nedenle fesih imkânı verilmiştir.

4857 sayılı iş kanunun 24 üncü maddesinin (II)  numaralı (e) bendinde “İşveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse” bu kanun maddesi gerekçe göstererek işçinin iş akdini sona erdirmesi mümkündür. Bu durumda sözleşmeyi işçi kendisi feshetmiş olsa da kıdem tazminatı hakkını alacaktır.

İşçinin ücretinin belirlenen günde ödenmemesi, ücret ödeme gününün geçmesi nedeniyle iş akdini haklı nedenle feshetmesi için yeterlidir. Fakat bu hakkını kullanılırken “dürüst davranma ilkesi” gereği hakkın kötüye kullanılmaması gerekir. Uzun süre çalışılan bir iş yerinde ücretleri daima gününde ödenen işçinin, ödenme gününün geçmesi nedeni ile ödeme gününden sonraki gün iş akdini haklı nedenle feshetmesi iş ahlakı kurallarına aykırı bir davranış olacaktır.

4857 sayılı İş Kanunu’nun 34. maddesinde “Ücreti ödeme gününden itibaren yirmi gün içinde mücbir bir neden dışında ödenmeyen işçi, iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınabilir” hükmü gereği işçi, ücretin gününde ödenmemesinden dolayı iş görme borcundan kaçınma hakkını kullanabilir. Ya da sözleşmede belirtilen tarihte ödenmemesinden dolayı İş Kanununun 24/II-e maddesi gereği haklı nedenle derhal fesih hakkını kullanabilir.

Ücretleri, belirlenen ücret ödeme gününden 20 günden fazla geciktirilen işçiler, bireysel veya toplu olarak iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınabilirler. Eylemin işe gitmeyerek değil, işi yapmayarak uygulanması gerekir. Böyle bir durumda işçi işten çıkartılamayacağı gibi yerine yeni biri de alınamıyor.

Kanunda yer alan “mücbir neden” ifadesi; önlenemeyen dışsal etkiler ve “ 20 günlük” sürede iyi niyetli işverenin geçici olarak ödeme zorluğuna düştüğü durumları kapsar. Ödeme zorluğuna düştüğü varsayılarak belirlenmiş 20 günlük sürede işçilerin işi bırakmaları önlenmeye çalışılmıştır. Yasa, işçi için ise 20 günlük süreyi iş görmekten kaçınma hakkını kullanmaya başlaması için tanımıştır. Bu süre geçtikten sonra işçinin çalışmaya zorlanması, Anayasanın 18.maddesindeki “Hiç kimse zorla çalıştırılamaz. Angarya yasaktır.” ifadelerine aykırıdır. Ücreti ödenmeyen işçi iş görme borcundan kaçınabileceği gibi haklı feshe de başvurabilir. İki düzenleme de işçiye verilmiş seçimlik haklardır ve birlikte uygulanmaz.

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

10 yorum

  1. Merhaba, turkiyenin onde gelen gms operatorunun taseron aracilj cagri merkezinde 6 yıldır musteri temsilcisi olarak çalısmaktayım.. Gectigimiz aya kadar her ayın son gunu maaslarimizi duzenli bir sekilde alirken mayis ayinin maasini haziran ayinin 7.gunu aldik ve bundan sonraki maas odemelerinin de her ayin 7. Gunu yapilacagini ogrendik.
    Benim ogrenmek istedigim mayis ayinin maas odemisini haziran ayinin yedisinde aldigimiza gore bu aradaki yedi gunluk calisma suremizin ucreti haziran ayının maasina yansıtilmasi gerekmiyormu ? Ve bu calistigimiz 7 gunluk surenin ucretimize yansitilmama gibi bir durumu olabilirmi.? bu ucret maaslaramiza yansitilmadı ve yansıtılmayacağı ancak işten ayrılırken odenebilir denildi.sizcede bu olabilirmi.?Maaş tarihi değişikliği sureciyle ilgili mail bilgilendirmesi dışında herhagi bir aciklama yapilmamasi aykiri bir durum degilmidir.? Ve son olarak bu durumu sebep gostererek fesih islemini çalisan olarak yapsam tazminat hakkimi kullanabilirmiyim.? Cevaplariniz için simdiden çok tesekkur ederim.

    • ÇOK GEREKSİZ Bİ SORU OLMUŞ. iŞTEN AYRILACAĞINIZ ZAMAN ZATEN PARANIZ SİZE ÖDENİR. NORMAL SİSTEM BU YÖNDEDİR ZATEN. AYIN SONUNDA ÖDEMESİ TÜRKİYE ŞARTLARINA GÖRE ANORMAL OLUYOR. ÖRNEĞİN; MAYIS AYININ ÖDEMESİNİN HAZİRAN AYI 1’İ İLE 10’U ARASINDA ÖDENMESİ YADA BU ARADAKİ TARİHLERİN HERHANGİBİRİNDE SABİT OLARAK ÖDENMESİ NORMAL OLANIDIR. AYRI SON SORUNUZ İÇİN CEVAP İSE BÖYLE Bİ SEBEPTEN İŞ MAHKEMESİNE GİDERSENİZ SİZE GÜLERLER :))

  2. merhaba 13 Temmuzda yeni bir işyerine başladım maaş ödemeleri her ayın 5 i olarak söylenmişti Ağustos 5inde maaş yatmayınca artık maaşlar 15 ine aktarıldı diye konuşma yapıldı ancak maaşlarımız o tarihte yatırılmadı bugün için hesaba yatıcağı bi,ldirildi yine bir maaş ödemesi yapılmadı işe girdiğimden beri maaşımı alamadım insan kaynaklarıyla defalarca görüştüğümde firma sahibine yönlendiriliyorum firma sahibi bugün yarın diye erteliyor bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim

  3. Merhaba, ben yüksek gerilim hatlarında çalışıyorum ve benim yaptığım iş çabuk bitiyo mesela ay veya haftada bitebiliyor ve sürekli şirket değiştiriyorum 3 ay önceki çalıştığım şirket hala askari maşımı ödemedi buna nasıl bi hak talep edebilirim

  4. Merhaba,
    halen çalışmakta olduğum iş yerime 20.3.2016 başladım sigorta başlangıç tarihim bildirgede 01.04.2016 maaşıma 17.10.2016 tarihinde haciz geldi düzenli bir maaş ödemesi alamadığımdan dolayı 15.10.2016 tarihinde sigorta çıkışımı verdiler bana ibranname imzalattılar gerçi ibranamede alacaklarıma ve aldıklarımla ilgili rakamsal bi ifade yok zaten banka hesabıma çıkış tarihimden önce düzenli maaş ödemesi yok ve çıkış tarihinden sonraki maaşlarımda yok arada elden aldığım makbuz karşılığı harçliklar var.13.03.2018 tarihi ile hala bu işyerinde çalışmaktayım.
    1. sorum bu durumda alacaklarımı nasıl talep edebilirim
    2. dediğim şartlarda ibranameye imza atmıştım çıkışım verildiği (03 kodu ile) zaman, şimdi alacağımı vereceklerini ama önce istifa dilekçesi istiyorlar sizce imzlamalımıyım alacaklarımı almadan.
    3. iki yıl önce 1500 tl yol yemek 2000 lira ile işe başladım ama hiç bi zam olmadı zaten 1 sene dolmadan çıkışım verilmişti .zamlı maaş alacağımı talep edebilirmiyim
    4. işyerinden yaklaşık 17 aydır sigortaszılığımın bedelini para olarak talepte bulunabilirmiyim ?Talepte bulunulabiliyorsm aylık ne kadar sigorta maliyetim işyerine..
    Kusura bakmayın biraz uzun oldu ama danışabileceğim maddi ve manevi kimsem yok bu konuda :(( şimdiden teşekkür ederim.

    • Merhaba,
      arabuluculuk büroları açıldı…başvurun ve emin olun sizin aklınıza gelmeyen bir sürü haklarınız çıkacak.avukat ücreti yok davayı avukata verebilrisiniz.avukta davadan sonra karşı tarafdan parasını almaktadır.ve kazanırsınız bu yolla..kolay elsin

  5. Is sözleşmemizde ayın 5 ila 10 u arasında maaş ödemesi ibraz edilmiş lakin bu süre her ay 10 ünü geçiyor noterden ihtar çekip kıdem ve ihbar tazminatımı isteme hakkına sayımıyım ?

  6. merhaba çalıştığım şirkette iş sözleşmesinde her ayın birinde ödeme yaplması gerekirken her ay maaşimiz 10 ila 20 arasında herhangi bir tarihte yatıyor.yani bizde nezaman yatcagını bilemiyoruz.1 ay bakmısınız ayın9 da yatıyor diğer ay bakmışız ayın 19 a yatıyor.sürekli böyle..ne yapılabilr bu durum hakkında.

  7. Merhaba lcw’da çalışıyordum ciktim ama 15de yayması gereken primim yatmadi kanuni olarak 20 günden fazla çalıştığım için yayması lazim iş yerini aradım merkeze mail attik dediler kaç gün geçince bi işlem yada şikayet edebilirim

  8. Sürücü kursunda usta öğreticiyim. İşveren maaşlarımızı sonraki ayın 19 ila 23 arasında ödemekte. yani bugün 24 mayıs 2018. ben nisan maaşını şu ana kadar almadım. işverenin bu tür ödemelerine yasa izin veriyor mu? Mart maaşını ise nisan’ın 19 unda ödedi. yaklaşık 2-3 senedir bu sistemle maaş ödemesi yapıyor. Bu gerekçeyle iş akdimi haklı sebeple tek taraflı feshedebilirmiyim?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir