Vardiyalı Çalışma Nasıl Düzenlenir?
Vardiyalı Çalışma Nasıl Düzenlenir?

Vardiyalı Çalışma Nasıl Düzenlenir?

Mevcut konjonktürün rekabetçi ekonomik yapısı nedeniyle kimi sektörler ve iş yerlerinde mesai 24 saat kesintisiz devam etmek zorunda. Bu zorunluluk da beraberinde vardiyalı çalışma sistemini getiriyor. İş Kanununa göre kanunen düzenlenmiş olan normal çalışma süreleri bu tip sektörlerde ve iş yerlerinde kesintisiz olarak iş akışının devam etmesinden dolayı tek bir işçi tarafından sağlanamayacağından 24 saatlik bir iş akışı 2 veya 3 kişi tarafından tamamlanmakta. Böylece yasal çalışma saatleri bozulmadan işçiler çalışabiliyor, üretim kesintisiz devam ediyor ve çok yönlü istihdam sağlanmış oluyor.

Vardiyalı Çalışma Düzenlenirken Nelere Dikkat Edilir?

Genelde 2 ya da 3 çalışanla yapılan vardiya sisteminde; 24 saatlik çalışma süresi olan bir iş yeri için en az 3 kişilik bir vardiya olması gerekiyor.

Günlük çalışma süresinin her ne olursa olsun 11 saati aşamayacağı, vardiyalar düzenlenirken unutulmaması gereken en önemli noktalardan birisi. Buna ek olarak ise haftalık mesainin, haftada 45 saati aşmaması, aştığında ise çalışanlara fazla mesai ödenmesi olacak. Gece çalışmalarında ise 7 buçuk saati aşan durumlarda fazla mesai ödenmesi gerekiyor. Fakat bazı sektörlerin 7 buçuk saat kuralına tabi olmadığını da belirtmekte fayda var. Fazla mesainin ise yılda 270 saatten fazla yaptırılamayacağı göz önüne alınmalı.

İş Kanununda genel çalışma saatleri her ne kadar açıkça belirtilmiş olsa da, bazı ek düzenlemeler ile bazı kurallar çerçevesinde 24 saat çalışıp 24 saat dinlenme esasların göre vardiyalı çalışma, 24 saat çalışıp 48 saat dinlenme esaslarına göre vardiyalı çalışmalar da bulunuyor.

 • İş yerlerinde günlük çalışma süresi 7 buçuk saatin altında olsa dahi çalışma süresinin azalışına bağlı olarak işçilerin ücretlerinde indirime gidilemez.
 • 24 saatlik çalışılan bir iş yerinde en az 3 vardiya olması gerekmektedir.
 • En fazla 1 iş haftası gece çalışan işçiler ancak diğer iş haftası gündüz çalıştırmaları şeklinde düzenlenmelidir.
 • Turizm özel güvenlik ve sağlık hizmeti bulunan iş yerlerinde işçinin yazılı onayı alınması şartıyla 7.5 saat üzeri gece çalışması yaptırılabilir.
 • Vardiya değişiminde işçiler sürekli olarak en az 11 saat dinlendirilmeden çalıştırılamaz.
 • Haftanın bir günü 24 saatten az olmamak üzere hafta tatili verilmesi zorunludur.

Ayrıca bu içerik de ilginizi çekebilir.

Gece Çalışmasında Fazla Mesai Onayı

Hakkında Datassist Admin

Göz atın

Serbest Zaman İzni Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Serbest Zaman İzni Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İşçi ve işveren, iş ilişkisini başlatırken ücrette anlaşırlar. Çalışma karşılığı ödenecek olan bu asıl ücret/çıplak …

6 yorum

 1. 14/34 calışma sistemi yasal mı sabit gece calışıyorum haftada birde 19 saat calışıyoruz cok yorucu ve sosyal hayat diye birşey de kalmadı. günüz yatar gece gezer oldum güvenlik olarak görev yapıyorum mesai olarak sadece haftada 5 saat üçreti veriliyor. yasal dayanağı mevcut mu ?

 2. 3 vardiya olarak çalıştığımız iş yerinde 8-4 vardiyasina alinmiyoruz orda çalışanlar sabit biz ise sürekli 4-12 12-8 olarak çalışıyoruz iş yerinin böyle bı hakki var mı?

  • Öyle yapma şansı yok hemserim yasal olarak seni en fazla 2 hafta geceye verebilir. Sonra 2 hafta gündüze vermek zorunda ! 4-12 ve 12-8 gece vardiyası olarak kabul oluyor.

  • 4.12 orta 12 8 gece dogrumu ?eğer dogruysa , işveren sizi calistirabilir, ancak üst üste gece vardiyasinda calıstiramaz

 3. 10 yıldır vardiyalı sistemde calısıyırum su anki fırmada pazarları mecburi calısma oluyor hafta içi izin veriyor vardıya donusumunde 11 saat dınlenmeden geri işe geliyoruz pazar sabah 12.8 vardıyasından cıkıp aynı gun 4.12 vardıyasına geliyoruz gelmezsek yada gec gelirsek ne olur.

 4. Merhabalar,
  Cagri merkezinde çalışıyorum, haftanın carsamba ve Cumartesi günleri haftalık tatilimi kullanıyprum ancak bazı aylar ayın son haftası 1 gün eksigim oluyor ama şirket o günü yinede ödüyor ve sonraki ayda 1 calışma günüm resmi tatile denk gelse işveren o gün için mesai ödemek yerine bir önceki aydaki eksigime sayıyor, yada bi hafta 6 gün çalışsam ve 6. Günüm pazara denk gelse yüzde 50 ödeme yapmadan pazar günümü bi önceki aydaki eksik güne sayıyor, bu konuda hic bir kanuni acıklama bulamadım, bana cok sacma geliyor, 1 önceki ay vardiya kaymasından dolayı 1 gün ekaigim ols bile normal saatleri kesse bile o saatler üzerinden duruma göre yüzde 50 veya yüzde 100 hak edişimi ödemek zorunda degilmi, resmi tatilde calısıyorum ve o saatler normal gün gibi hesaplanmış oluyor. Yazılan vardiyaya uyuyorum diye zararım oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir