Ana Sayfa / Sizin Sorduklarınız / Vardiyalı Çalışma Nasıl Düzenlenir?
Vardiyalı Çalışma Nasıl Düzenlenir?
Vardiyalı Çalışma Nasıl Düzenlenir?

Vardiyalı Çalışma Nasıl Düzenlenir?

Mevcut konjonktürün rekabetçi ekonomik yapısı nedeniyle kimi sektörler ve iş yerlerinde mesai 24 saat kesintisiz devam etmek zorunda. Bu zorunluluk da beraberinde vardiyalı çalışma sistemini getiriyor. İş Kanununa göre kanunen düzenlenmiş olan normal çalışma süreleri bu tip sektörlerde ve iş yerlerinde kesintisiz olarak iş akışının devam etmesinden dolayı tek bir işçi tarafından sağlanamayacağından 24 saatlik bir iş akışı 2 veya 3 kişi tarafından tamamlanmakta. Böylece yasal çalışma saatleri bozulmadan işçiler çalışabiliyor, üretim kesintisiz devam ediyor ve çok yönlü istihdam sağlanmış oluyor.

Vardiyalı Çalışma Düzenlenirken Nelere Dikkat Edilir?

Genelde 2 ya da 3 çalışanla yapılan vardiya sisteminde; 24 saatlik çalışma süresi olan bir iş yeri için en az 3 kişilik bir vardiya olması gerekiyor.

Günlük çalışma süresinin her ne olursa olsun 11 saati aşamayacağı, vardiyalar düzenlenirken unutulmaması gereken en önemli noktalardan birisi. Buna ek olarak ise haftalık mesainin, haftada 45 saati aşmaması, aştığında ise çalışanlara fazla mesai ödenmesi olacak. Gece çalışmalarında ise 7 buçuk saati aşan durumlarda fazla mesai ödenmesi gerekiyor. Fakat bazı sektörlerin 7 buçuk saat kuralına tabi olmadığını da belirtmekte fayda var. Fazla mesainin ise yılda 270 saatten fazla yaptırılamayacağı göz önüne alınmalı.

İş Kanununda genel çalışma saatleri her ne kadar açıkça belirtilmiş olsa da, bazı ek düzenlemeler ile bazı kurallar çerçevesinde 24 saat çalışıp 24 saat dinlenme esasların göre vardiyalı çalışma, 24 saat çalışıp 48 saat dinlenme esaslarına göre vardiyalı çalışmalar da bulunuyor.

  • İş yerlerinde günlük çalışma süresi 7 buçuk saatin altında olsa dahi çalışma süresinin azalışına bağlı olarak işçilerin ücretlerinde indirime gidilemez.
  • 24 saatlik çalışılan bir iş yerinde en az 3 vardiya olması gerekmektedir.
  • En fazla 1 iş haftası gece çalışan işçiler ancak diğer iş haftası gündüz çalıştırmaları şeklinde düzenlenmelidir.
  • Turizm özel güvenlik ve sağlık hizmeti bulunan iş yerlerinde işçinin yazılı onayı alınması şartıyla 7.5 saat üzeri gece çalışması yaptırılabilir.
  • Vardiya değişiminde işçiler sürekli olarak en az 11 saat dinlendirilmeden çalıştırılamaz.
  • Haftanın bir günü 24 saatten az olmamak üzere hafta tatili verilmesi zorunludur.

Ayrıca bu içerik de ilginizi çekebilir.

Gece Çalışmasında Fazla Mesai Onayı

Hakkında Datassist Admin

Göz atın

Serbest Zaman İzni Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Serbest Zaman İzni Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İşçi ve işveren, iş ilişkisini başlatırken ücrette anlaşırlar. Çalışma karşılığı ödenecek olan bu asıl ücret/çıplak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir