Vardiyalı Çalışma Nasıl Düzenlenir?
Vardiyalı Çalışma Nasıl Düzenlenir?

Vardiyalı Çalışma Nasıl Düzenlenir?

Mevcut konjonktürün rekabetçi ekonomik yapısı nedeniyle kimi sektörler ve iş yerlerinde mesai 24 saat kesintisiz devam etmek zorunda. Bu zorunluluk da beraberinde vardiyalı çalışma sistemini getiriyor. İş Kanununa göre kanunen düzenlenmiş olan normal çalışma süreleri bu tip sektörlerde ve iş yerlerinde kesintisiz olarak iş akışının devam etmesinden dolayı tek bir işçi tarafından sağlanamayacağından 24 saatlik bir iş akışı 2 veya 3 kişi tarafından tamamlanmakta. Böylece yasal çalışma saatleri bozulmadan işçiler çalışabiliyor, üretim kesintisiz devam ediyor ve çok yönlü istihdam sağlanmış oluyor.

Vardiyalı Çalışma Düzenlenirken Nelere Dikkat Edilir?

Genelde 2 ya da 3 çalışanla yapılan vardiya sisteminde; 24 saatlik çalışma süresi olan bir iş yeri için en az 3 kişilik bir vardiya olması gerekiyor.

Günlük çalışma süresinin her ne olursa olsun 11 saati aşamayacağı, vardiyalar düzenlenirken unutulmaması gereken en önemli noktalardan birisi. Buna ek olarak ise haftalık mesainin, haftada 45 saati aşmaması, aştığında ise çalışanlara fazla mesai ödenmesi olacak. Gece çalışmalarında ise 7 buçuk saati aşan durumlarda fazla mesai ödenmesi gerekiyor. Fakat bazı sektörlerin 7 buçuk saat kuralına tabi olmadığını da belirtmekte fayda var. Fazla mesainin ise yılda 270 saatten fazla yaptırılamayacağı göz önüne alınmalı.

İş Kanununda genel çalışma saatleri her ne kadar açıkça belirtilmiş olsa da, bazı ek düzenlemeler ile bazı kurallar çerçevesinde 24 saat çalışıp 24 saat dinlenme esasların göre vardiyalı çalışma, 24 saat çalışıp 48 saat dinlenme esaslarına göre vardiyalı çalışmalar da bulunuyor.

 • İş yerlerinde günlük çalışma süresi 7 buçuk saatin altında olsa dahi çalışma süresinin azalışına bağlı olarak işçilerin ücretlerinde indirime gidilemez.
 • 24 saatlik çalışılan bir iş yerinde en az 3 vardiya olması gerekmektedir.
 • En fazla 1 iş haftası gece çalışan işçiler ancak diğer iş haftası gündüz çalıştırmaları şeklinde düzenlenmelidir.
 • Turizm özel güvenlik ve sağlık hizmeti bulunan iş yerlerinde işçinin yazılı onayı alınması şartıyla 7.5 saat üzeri gece çalışması yaptırılabilir.
 • Vardiya değişiminde işçiler sürekli olarak en az 11 saat dinlendirilmeden çalıştırılamaz.
 • Haftanın bir günü 24 saatten az olmamak üzere hafta tatili verilmesi zorunludur.

Ayrıca bu içerik de ilginizi çekebilir.

Gece Çalışmasında Fazla Mesai Onayı

Hakkında Datassist Admin

Göz atın

İstanbul’da Mesai Saatleri Değişti

İstanbul’da Mesai Saatleri Değişti

Valiliklere koronavirüs salgınının yayılışını engellemek adına, il sınırları içerisinde önem alma yetkisi verilmişti. Pandeminin başından …

16 yorum

 1. 14/34 calışma sistemi yasal mı sabit gece calışıyorum haftada birde 19 saat calışıyoruz cok yorucu ve sosyal hayat diye birşey de kalmadı. günüz yatar gece gezer oldum güvenlik olarak görev yapıyorum mesai olarak sadece haftada 5 saat üçreti veriliyor. yasal dayanağı mevcut mu ?

 2. 3 vardiya olarak çalıştığımız iş yerinde 8-4 vardiyasina alinmiyoruz orda çalışanlar sabit biz ise sürekli 4-12 12-8 olarak çalışıyoruz iş yerinin böyle bı hakki var mı?

  • Öyle yapma şansı yok hemserim yasal olarak seni en fazla 2 hafta geceye verebilir. Sonra 2 hafta gündüze vermek zorunda ! 4-12 ve 12-8 gece vardiyası olarak kabul oluyor.

  • 4.12 orta 12 8 gece dogrumu ?eğer dogruysa , işveren sizi calistirabilir, ancak üst üste gece vardiyasinda calıstiramaz

 3. 10 yıldır vardiyalı sistemde calısıyırum su anki fırmada pazarları mecburi calısma oluyor hafta içi izin veriyor vardıya donusumunde 11 saat dınlenmeden geri işe geliyoruz pazar sabah 12.8 vardıyasından cıkıp aynı gun 4.12 vardıyasına geliyoruz gelmezsek yada gec gelirsek ne olur.

 4. Merhabalar,
  Cagri merkezinde çalışıyorum, haftanın carsamba ve Cumartesi günleri haftalık tatilimi kullanıyprum ancak bazı aylar ayın son haftası 1 gün eksigim oluyor ama şirket o günü yinede ödüyor ve sonraki ayda 1 calışma günüm resmi tatile denk gelse işveren o gün için mesai ödemek yerine bir önceki aydaki eksigime sayıyor, yada bi hafta 6 gün çalışsam ve 6. Günüm pazara denk gelse yüzde 50 ödeme yapmadan pazar günümü bi önceki aydaki eksik güne sayıyor, bu konuda hic bir kanuni acıklama bulamadım, bana cok sacma geliyor, 1 önceki ay vardiya kaymasından dolayı 1 gün ekaigim ols bile normal saatleri kesse bile o saatler üzerinden duruma göre yüzde 50 veya yüzde 100 hak edişimi ödemek zorunda degilmi, resmi tatilde calısıyorum ve o saatler normal gün gibi hesaplanmış oluyor. Yazılan vardiyaya uyuyorum diye zararım oluyor.

  • 1.5 ay gece calistim üstelik tek calistim bu yasalmi

   • Yasal değildir 1 hafta gece 1 hafta gündüz çalıştırmaları lazım yok genede öyle devam ediyorsa itiraz hakkın ver yasal değil

   • Kolay gelsin aylık çalışma listemiz bir hafta 08-00 – 16-00 çalışıyoruz ikinci hafta 16-00 – 24-00 üçüncü hafta 24-00 – 08-00 üçüncü hafta son nöbet sabah çıkıp öğlen 16_00 =24_00 nobetine geliyoruz ve haftalik izin ve dördüncü hafta yine 24-00 – 08-00 nobetine geliyoruz işinize gelirse diyorlar bu şekilde çalışma oluyormu

 5. Merhaba, İşçi vardiyalı olarak çalışmama hakkına sahipmidir.

  • Vardiyalı çalışma iş haftası esası üzerine kuruludur vardiya yönetmeliğinin 8. maddesine göre işveren zorunluluk olmadıkça işçilerin vardiyasını değiştiremez olağan koşullarda işçi bir iş haftasında hangi vardiyada ise o vardiyada çalışır isveren iş haftası içinde ancak zorunluluk ortaya çıkarsa işçinin vardiyasını değiştirebilir ve bu değişikliği de önceden ilan etmek zorundadır dolayısıyla işveren, bir iş haftası içinde, keyfine göre işçinin vardiyasını değiştiremez. Zorunluluk halinde ve önceden ilan edilerek yapılacak vardiya değişimlerinde de kanun ve yönetmelik gereği işçi 11 saat dinlendirilmeden çalıştırılamaz.
   Örneğin 24:00-08:00 vardiyasında çalıştırılan işçi aynı gün içinde zorunluluk olsa bile 16:00-24:00 vardiyasına çağrılamaz işçi çağrılsa bile gitmek zorunda değildir, çünkü en az 11 saat dinlenme hakkı vardır.

 6. Birim vardiyalı çalışıyor ben de vardiyalı olarak çalışıyorum ama o ay hep gündüze geldim vardiya zammı alabilmiyim

 7. Merhaba kolay gelsin.vardiye usulü çalışılan bir işyerinde orta vardiye olarak çalışma yaparken 24:08:00 gece mesai yapıyoruz o yapılan mesai hangi güne yazilir

 8. Merhaba kolay gelsin.vardiye usulü çalışılan bir işyerinde orta vardiye olarak çalışma yaparken 24:00-08:00 gece mesai yapıyoruz o yapılan mesai hangi güne yazilir

 9. Bir hafta 08-24. İkinci hafta 16-24 üçüncü hafta 24-08 dördüncü hafta 24-08 aylık çalışma bu şekilde çalışıyoruz evi unuttuk ayda iki hafta gece calisiyoruz bir haftada 16-24 çalışıyoruz ayda bir hafta sabah calisiyoruz yasal mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir