Ana Sayfa / Sizin Sorduklarınız / Yol Yardımı Prime Tabi mi?
Yol Yardımı Prime Tabi mi?
Yol Yardımı Prime Tabi mi?

Yol Yardımı Prime Tabi mi?

Yol yardımı veya bilinen adıyla “yol parası”nın prime tabi olup olmadığı konusunda bazen farklı yorumlarla karşılaşılabiliyor. Bu sorunun cevabını vermek için ilk olarak ücret kavramını değerlendirmek gerekir. Temel anlamda ücret, bir kimseye iş karşılığında para ile ödenen tutardır.

Gelir Vergisi Kanunu ise, ücret kavramını “işverene tabi belirli bir işyerine bağlı çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve para ile temsil edilebilen menfaatler” olarak belirlemiştir.

Ücretin Mahiyeti

Gelir Vergisi Kanunu’na göre; ödenek, tazminat, tahsisat, zam, avans, aidat, huzur hakkı, prim, ikramiye, gider makbuzu karşılığı veya ismi farklı başlıklar kapsamında ödenmesi, bir ortaklık haricinde kazancın belirli bir yüzdesi ile ödenmesi ücretin mahiyetini değiştirmiyor.

İşverenler, temel ücrete ek olarak prim, ikramiye, doğum ve yol yardımları, alışveriş çeki gibi kalemler dahilinde ödeme yapabiliyor. Bu aşamada, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 80. Maddesi belirleyici oluyor:

“Aynî yardımlar ve ölüm, doğum ve evlenme yardımları, görev yollukları, seyyar görev tazminatı, kıdem tazminatı, iş sonu veya kıdem tazminatı mahiyetindeki toplu ödeme, keşif ücreti ve tazminatlar ile kurumca tutarları yıllar itibarıyla belirlenecek yemek, çocuk ve aile zamları; işverenlerce sigortalılar için özel sağlık sigortaları ve bireysel emeklilik sistemine ödenen ve aylık toplamı asgari ücretin % 30’unu geçmeyen özel sağlık sigortası primi ve bireysel emeklilik katkı payı tutarları prime esas kazanca tabi tutulmaz.”

5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 80. maddesindeki bu hüküm doğrultusunda bu başlıklarda yapılan ödemeler dışında ne amaçla yapılırsa yapılsın, bütün nakdi ödemeler prime esas kazanca dahil edilir.

Yol Yardımında Ayırt Edici Nokta: Toplu Taşıma Kartı

Bir işverenin personeli için yaptığı nakdi ödemeler haricinde İstanbul Kart, kentkart, akbil ..vb benzeri toplu taşıma araçlarında geçerli kart ödemeleri net ücretin bir ögesi olarak değerlendirilerek ücretin brüt tutarı üzerinden yapılan hesaplamayla beraber Gelir Vergisi Kanunu doğrultusunda gider olarak değerlendirilmesi gerekmektedir.

Fakat, bu ulaşım araçlarının maddi karşılığı nakit olarak ödeniyorsa sigorta primine tabi tutulmalıdır. Eğer işveren toplu taşıma araçları için geçerli yol parasını kendisin doldurduğu kartları personele vererek karşılıyorsa; bu, ayni yardım olarak kabul edilerek sigorta primine dahil edilmemelidir.

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

Personele Verilen Yol Yardımı veya Ulaşım Kartları

Personele Verilen Yol Yardımı veya Ulaşım Kartları

İşçilere yan hak olarak sıkça verilen yardımlardan birisi de ulaşım yardımlarıdır. İşçilerin işyerine kolay ulaşımlarını …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir