Ana Sayfa / Sizin Sorduklarınız / Yurt Dışı Borçlanması Nasıl Yapılır?
Yurt Dışı Borçlanması Nasıl Yapılır?
Yurt Dışı Borçlanması Nasıl Yapılır?

Yurt Dışı Borçlanması Nasıl Yapılır?

Ülkemiz ile Sosyal Güvenlik Antlaşması imzalanmış ülke olsun veya olmasın yurtdışında çalışıp 18 yaşını doldurmuş olan Türk vatandaşları, yurtdışında geçen hizmetlerini ve ev kadınlığı sürelerini ülkemiz sosyal güvenlik kanunlarına göre emeklilik, malullük, yaşlılık ve ölüm hallerinde Türkiye’de geçmiş hizmet gibi değerlendirilmesini sağlamak amacıyla borçlanabilirler. Yurt Dışı Borçlanması adı verilen bu uygulamada dikkat edilmesi gereken hususları ele alacağız.

Yurtdışı hizmet borçlanmalarında, “Türk vatandaşı olmak” şartı, borçlanılması istenilen sürelerde ilgilinin Türk vatandaşı olması gerektiğini ifade eder.

Yurtdışında Geçen Sürelerin Tamamını Borçlanabilir miyiz?

Borçlanma kapsamında; yurtdışında geçen sigortalılık süreleri ile bu süreler arasında veya sonunda her birinde bir yıla kadar olan işsizlik süreleri ile ev kadını olarak geçen süreler dikkate alınacaktır. Yukarıda geçen “Sigortalılık süresi” ile çalışılmış olan ya da bulunduğu ülkenin mevzuatında çalışılmış sayılan süreler kastedilmektedir. Ev kadını olarak borçlanılacak sürelerde medeni durumuna bakılmaksızın, sigortalılık süreci haricinde yurtdışında ev kadını olarak geçen sürelerin tamamını borçlanabilirler.

Borçlanma Kapsamında Olmayan Süreler Hangileridir?

Yurtdışında 18 yaşın doldurulmasından önce, Türk vatandaşlığı kazanılması ve Türk vatandaşlığının kaybedilmesinden sonra geçen sigortalılık, işsizlik ve ev hanımlığı süreleri borçlanma kapsamında dikkate alınmayacaktır. Ayrıca yurtdışında geçen işsiz olarak geçen sürelerin tamamı için borçlanma yapılamamaktadır. Dikkate alınacak süre, yukarıda da belirtildiği gibi; yurtdışında geçen sigortalılık süreleri ile bu süreler arasında veya sonunda her birinde bir yıla kadar olan işsizlik süreleridir.

Yurtdışı hizmet borçlanmasından yararlanabilmek için borçlanma yapmak istediği sürelerde Türk vatandaşı olmak, ev kadınlığında geçen süreleri veya hizmetleri belgelendirmek ve yazılı istekte bulunmak şartları aranır.

Yurtdışı Hizmet Borçlanması İçin Yapılması Gerekenler?

Yurtdışı Hizmet Borçlanması yapılabilmesi için öncelikle, “Yurtdışı Hizmet Borçlanma talep dilekçesi” ile Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapılması gerekmektedir. Daha detaylı bilgi için 15.07.2014 tarihinde yayınlanan yazımızı ilgili link (http://iskanunu.com/genel/1895-yurtdisi-borclanmasinda-basvuru/ ) üzerinden detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

2017 Yurtdışı Asgari Borçlanma Tutarı Ve Hesaplanması

Yurtdışındaki sigortalılık sürelerinin tespiti yapılırken, istek sahibinin ibraz edeceği belgelerde kayıtlı olan tarihler arasındaki son tarihten geriye doğru olmak üzere gün sayıları esas alınır, bu tespit yapılırken 1 yıl 360 gün, 1 ay 30 gün olarak dikkate alınır ve hesaplanır.

Borçlanılacak her bir gün için tahakkuk edilecek borç miktarı , başvuru tarihindeki 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 82 nci maddesinde belirtilen prime esas asgari ve azamî günlük kazanç arasında seçilecek günlük kazancın % 32’sidir. Ancak, prime esas asgari günlük kazancın altında olmamak üzere borçlanma tutarına esas alt sınırı farklı bir miktarda belirlemeye Bakanlar Kurulu yetkilidir.

Brüt asgari ücret 2017 yılı için 1.777,50 TL olarak uygulanacaktır. 01 Ocak 2017 ile 31 Aralık 2017 tarihleri arasında borçlanma talebinde bulunacakların bir günlük yurtdışı borçlanma için ödeyecekleri  prime esas asgari ve azami günlük kazanç tutarları;

Prime Esas Günlük Asgari Tutar : 18,96 TL

Prime Esas Azami Tutar : 142,20 TL

Borçlanılacak tutar hesaplanırken aşağıda yer alan formül uygulanacaktır.

Borçlanma Yapılacak gün sayısı* Günlük Brüt Asgari/Azami %32

Örnek: Yurt dışı Hizmet Borçlanması kapsamında 2017 yılında 1500 gün gün borçlanma talebi olan biri asgari tutar üzerinden borçlanmak istediğinde;  28.440,00 TL azami tutar üzerinden borçlanmak ister ise; 213.300,00 TL ödemesi gerekecektir.

Yurtdışı Borçlanma İçin Tebliğ Edilen Tutar Ne Zaman Ödenmelidir?

Yurtdışı Hizmet Borçlanması yapmak isteyen istek sahiplerinin tahakkuk edilen borç tutarı tebliğ edildiği tarihten itibaren, 3 ay içerisinde ödenmesi gerekmektedir. Ödeme yapmayanların başvurusu geçersiz sayılacak olup, yeniden başvuru yapması gerekecektir.

Borçlanmadan Vazgeçebilir miyiz?

Borçlanma başvurusunda bulunup borcu tebliğ edilmeden ya da tebliğ edildikten sonra üç aylık süre içinde borçlanma başvurusundan vazgeçtiklerini yazılı olarak bildirenlerin borçlanma başvuruları geçersiz sayılacaktır.

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

Yurtdışı Borçlanma İşlemleri Netleşti

Yurtdışı Borçlanma İşlemleri Netleşti

En çok tereddüt yaşanan konulardan birisi olan Yurtdışı Borçlanma İşlemleri konusunda SGK 17 Ekim 2017 …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir