Zorla Ücretsiz ya da Yıllık İzin Olur mu?
Zorla Ücretsiz ya da Yıllık İzin Olur mu?

Zorla Ücretsiz ya da Yıllık İzin Olur mu?

Yeni coronavirüs (Covid-19) salgınının küresel çapta bir ekonomik yara açacağını bilmek için kahin olmaya gerek yok. Birçok ülke gibi Türkiye de birtakım önlem açılımları yaptı ve yapmaya da devam ediyor. Ancak makro önlemlerin dışında, işverenler de kendi önlemlerini, kimi zaman radikal kararlarla vermek durumunda kalarak alıyor. Öyle ki bu radikal adımlar, kimi zaman İş Kanununun dışına çıkabiliyor. Bunlara örnek olarak işçiye izin kullandırtmayı verebiliriz. Peki İş Kanununa göre zorla ücretsiz ya da yıllık izin olur mu, işveren böyle bir şeyi dayatabilir mi?

Ücretsiz İzin Kullanımı Nedir?

İş Kanununda belirli haller dışında ücretsiz izin hakkında yeterince açık hüküm bulunmuyor. Ancak en kesin ifade olarak altını çizebileceğimiz bir ibare var ki: İşveren işçiyi ücretsiz izne zorlayamaz. Yani ücretsiz izin için işçinin de rızası olması şart. İşçiyi ücretsiz izne zorlamak, işçinin haklı nedenle feshini doğurur.

Öte yandan ücretsiz izni talep eden işçi de olabilir. Bu sefer de işverenin rızasına bakılır.

Ayrıca ücretsiz izin ilgili daha fazla bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İzin süreçleri bu kadar karmaşıkken, siz bu süreçleri nasıl yönetiyorsunuz? Dakika‘nın izin yönetimi ile kusursuz ve çok kolay bir süreç yönetimi yaşayacağınızı biliyor musunuz? Hemen dakika.com.tr‘ye girin ya da 444 4 923’ü arayın!

Yıllık İzin Kullanımı Nedir?

4857 sayılı İş Kanunu kapsamında çalışan işçiler, işe giriş tarihinden itibaren (deneme süresi de içinde olmak üzere) en az 1 yıl çalışmış olmak kaydıyla, iş yerindeki kıdem süresi ve yaş koşullarına göre değişiklik gösterecek şekilde yıllık ücretli izin hakkına sahip oluyor. Yıllık izin kullanımı işverenin karar ve takibinde oluyor. İşveren yetkisi kapsamında yıllık izin tarihlerini belirleyebiliyor.

Dünyaca içinde olduğumuz Covid-19 salgını ile mücadelede, işverenin işçisine yıllık izin kullandırtmasında bir sakınca yok. İşveren, yıllık izin hak etmemiş işçiler için ise, işçinin rızası ile yıllık izin kullandırtabiliyor. Yıllık izin hak etmemiş işçilerin, kıdem süreleri dolup yıllık izin hak ettiklerinde, daha önce kullandıkları izin günleri, haklarından düşüyor.

Yıllık izinle ilgili tüm soruların cevabını bulabileceğiniz aşağıdaki içeriğimizi de inceleyin.

Yıllık İzin İle İlgili Tüm Soru-Cevaplar

Hakkında Datassist Admin

Göz atın

İşe İade Süreci Sonrası İşe Davet

İşe İade Süreci Sonrası İşe Davet

İşe iade edilecek işçinin bu süreçte nasıl ilerlemesi gerekir? İşverenin işçiyi yeniden işe başlatması gereken süre nedir?

4 yorum

  1. Ucrersiz izine cikarsa sirket iskur bkze odeme yaparmi ogle bi kanunnteklifi yada yafmda tilorba yasası cikacak denildi haberlerde yani minumum binodeme soz konusu olurmu

  2. İş yerin beni ünce yılım dolmadan yılık izne çıkardı ardında beni arayip yılık iznin iptal oldu dendi virüsten dolayı ücretli
    İzne çıkartcaz dediler ve benim buna rızam yok

  3. Selamun Aleykum

  4. Merhaba , mesela devlet sokağa çıkma yasağı veriyor ve bunları işveren yıllık izin olarak kesebilir mi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir