Gündem

  • yatirim-ortaminin-iyilestirilmesi-hakkinda-kanun-ile-yeni-duzenlemeler
  • 7-soruda-stajyerler
  • kamu-personellerinin-yillik-izinleri-iptal-edildi
  • toplu-isten-cikarma
  • is-sagligi-ve-guvenliginde-yil-sonuna-kadar-ceza-yok
  • gelir-vergisinden-istisna-cocuk-zammi-tutar
  • 2016-2-donem-bordro-parametreleri
  • mali-tatilde-sgk-sureleri

OHAL Süresince İşçi Çıkarmak Yasak Mı?

Ülkemizin son günlerde içinde bulunduğu durum sebebi ile Anayasamızın 120.maddesi uyarınca 3 aylık süre ile “Olağanüstü Hal” ilan edildiği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı.

OHAL Nedir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MGK'nın tavsiyesi ve Bakanlar Kurulunun aldığı karar uyarınca 3 ay süreyle olağanüstü hal kararı alındığını duyurdu. Anayasa'nın 120. maddesine göre alınan olağanüstü hal kararının uygulamasını, 2935 sayılı Kanun göstermektedir.

Olağanüstü Hal; Tabii afet, tehlikeli salgın hastalıklar veya ağır ekonomik bunalım, Anayasa ile kurulan hür demokrasi düzenini veya temel hak ve hürriyetleri ortadan kaldırmaya yönelik yaygın şiddet hareketlerine ait ciddi belirtilerin ortaya çıkması veya şiddet olayları sebebiyle kamu düzeninin ciddi şekilde bozulması, durumlarında olağanüstü hal ilan edilmesi ve usulleriyle olağanüstü hallerde uygulanacak hükümleri belirlemektir.

Vatandaşlar için getirilecek para, mal ve çalışma yükümlülükleri ile olağanüstü hallerin her türü için ayrı ayrı geçerli olmak üzere, temel hak ve hürriyetlerin nasıl sınırlanacağı...

Devamını oku »

Sosyal Güvenlik Reformu İle Evlilik Nedeni İle İşten Ayrılan Kadınların Kıdem Tazminatı Alma Hakları

Sosyal güvenlik reformu ile evlilik nedeni ile işten ayrılan kadınların kıdem tazminatı alma hakları ortadan kalkmakta mıdır?

Sosyal güvenlik reformuna ilişkin en temel yasa durumunda olan 5510 sayılı SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNU, 01.10.2008 tarihinde yürürlüğe girmektedir. Söz konusu yasa, sigortalılık ve emeklilik haklarına ilişkin uygulama esaslarını belirlemektedir.

Yasa ile kıdem tazminatı konusunda getirilen herhangi bir yenilik bulunmamaktadır. Bilindiği üzere kıdem tazminatı 1475/14 kapsamında düzenlenmektedir. Bu konuda yeni bir düzenleme yapılmış olmadığından söz konusu madde ile getirilen hak ve yükümlülükler aynen sürmektedir. Kadın çalışanların evliliğe dayalı işten ayrılmalarında kıdem tazminatı haklarının ödenmesi 1475/14 ile getirilen bir hüküm durumunda olduğundan, bu konudaki uygulama şu an için değişikliğe uğramış değildir.

Bu kapsamda; evlilik tarihinden itibaren 1 yıl içinde iş sözleşmesini yazılı olarak fesih eden, söz konusu işyerindeki çalışma süresi en az 1 yıl olan, feshin gerekçesinin evlilik olduğunu açıkça belirten, evliliğe ilişkin belgeyi fesih bildirimi ile birlikte işverenine ileten kadın çalışan; çalışma süresinin gerektirdiği kıdem tazminatını almaya hak kazanmaktadır.

 

BÜLTENE ABONE OL!

Yasal değişiklikler ve mevzuata ilişkin güncellemelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun

Sosyal Medya

İş Kanunu Facebookİş Kanunu Twitterİş Kanunu Google+Datassist Linkedin