Ana Sayfa / Etiket Arşivleri: ihbar tazminatı (sayfa 2)

Etiket Arşivleri: ihbar tazminatı

İhbar tazminatı hakkı nedir, hangi hallerde ödenmektedir?

4857/17 gereği iş sözleşmesini fesih etmek isteyen taraf; feshi yazılı olarak ve çalışma süresinin gerektirdiği bildirim süresine bağlı kalarak diğer tarafa iletmekle yükümlüdür. İş sözleşmeleri; * İşi altı aydan az sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak iki hafta sonra, * İşi altı aydan bir buçuk yıla kadar …

Devamı »

İstifa Eden İşçi İhbar Tazminatını Alabilir Mi?

4857 sayılı İş Kanunu gereğince, iş veren işçi ilişkileri yazılı iş sözleşmelerine dayalı olarak gerçekleştirilmektedir. Taraflardan herhangi birinin iş sözleşmesini fesih etmek istemesi halinde, durumu yazılı olarak ve bildirim süresine bağlı kalarak diğer tarafa bildirmesi esastır. Bildirim süreleri 4857/17. madde ile; 6 aya kadar süren çalışmalarda 2 hafta, 6 aydan …

Devamı »

İstifa Eden İşçi İhbar Tazminatına Hak Kazanır Mı?

4857 sayılı İş Kanunu gereğince, iş veren işçi ilişkileri yazılı iş sözleşmelerine dayalı olarak gerçekleştirilmektedir. Taraflardan herhangi birinin iş sözleşmesini fesih etmek istemesi halinde, durumu yazılı olarak ve bildirim süresine bağlı kalarak diğer tarafa bildirmesi esastır. Bildirim süreleri 4857/17. madde ile; 6 aya kadar süren çalışmalarda 2 hafta, 6 aydan …

Devamı »

İş Sözleşmesi Fesih Edilen İşçi İşsizlik Ödeneğinden Yararlanabilir Mi?

4857 sayılı İş Kanunu 25. Madde II bendi kapsamında iş sözleşmesi fesih edilen işçi işsizlik ödeneğinden yararlanabilir mi? Herhangi bir iş sözleşmesini fesih etmek isteyen işveren, feshi yazılı olarak bildirmek, feshin gerekçesini açıkça belirtmekle yükümlüdür. 4857 sayılı İş Kanunu’nun 25. maddesi II bendi; işverenin bildirim süresi vermeksizin ve herhangi bir …

Devamı »

İş Kanunu’nun 24. Maddesine Dayanarak Sözleşmesini Fesih Eden İşçi İhbar Tazminatına Hak Kazanır Mı?

4857 sayılı İş kanununun 24. maddesi iş sözleşmelerinin işçi tarafından, bildirim süresi verilmeksizin ve kıdem tazminatı hakkı talep edilerek feshine ilişkin esasları düzenlemektedir. Madde kapsamında;   İşçinin işin niteliğinden kaynaklanan nedenlerle hastalanması,   İşverenin yasalardan ve iş sözleşmesinden kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmemesi,   İşçiye hakaret ve benzeri davranışlar sergilemesi,   …

Devamı »

İhbar Tazminatına Hak Kazanma

İşçinin ihbar tazminatına hak kazanmasının esasları nelerdir? 4857 sayılı İş kanunu 17. madde uyarınca iş sözleşmelerinin feshinden önce durumun diğer tarafa yazılı olarak bildirilmesi esastır. Madde gereğince; 6 aya kadar süren çalışmalarda 2 hafta, 6 aydan 1,5 yıla kadar süren çalışmalarda 4 hafta, 1,5 yıldan 3 yıla kadar süren çalışmalarda …

Devamı »

Sağlık Nedenlerinden Kaynaklanan Devamsızlıklara Dayanılarak İş Sözleşmesinin Feshedilmesi

İş sözleşmesinin işveren tarafından sağlık nedenlerinden kaynaklanan devamsızlıklara dayanılarak feshi mümkün müdür? İş sözleşmelerinin işveren tarafından sağlık nedenlerinden kaynaklanan devamsızlığa dayanılarak feshi söz konusu olabilmektedir. 4857/25  kapsamında işverenin haklı nedenle derhal fesih hakkı düzenlenmektedir. İlgili maddenin I fıkrasında iş sözleşmelerinin işveren tarafından sağlık nedenlerine dayalı olarak feshine ilişkin esaslar düzenlenmektedir.

Devamı »

İşveren, Hangi Durumlarda Ve Ne Kadar Süre İle Ücretsiz İzin Uygulayabilir?

İşveren, hangi durumlarda, ne kadar süre ile ücretsiz izin uygulayabilir ve ücretsiz izin kullanmak istemeyen işçinin hakları nelerdir? Yasal düzenlemeler açısından ücretsiz izin uygulamalarına ilişkin herhangi bir çerçeve belirlenmiş durumda değildir. Ücretsiz izin uygulamaları tarafların karşılıklı anlaşmalarına dayalı olarak gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda; ücretsiz izin uygulamak isteyen işveren durumu yazılı olarak …

Devamı »

İş Sözleşmesi Fesih Edilmeden Önce Taraflar Kaç Gün Önceden Bildirimde Bulunmalıdır?

4857 sayılı İş Kanunu’nun 17. maddesi gereği; iş sözleşmesini fesih etmek isteyen taraf, feshi yazılı olarak ve çalışma süresinin gerektirdiği bildirim süresine bağlı kalarak diğer tarafa iletmekle yükümlüdür. İş sözleşmeleri; İşi altı aydan az sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak iki hafta sonra, İşi altı aydan bir …

Devamı »

İstifa Eden Bir İşçi Kıdem Ve İhbar Tazminatı Alabilir Mi?

3,5 yıllık çalışma süresi sonunda 8 haftalık bildirim süresine bağlı kalarak istifa eden bir işçi, kıdem ve ihbar tazminatlarını alabilir mi? Yasal düzenlemeler gereği, işten kendi isteğiyle ayrılan (istifa eden) işçinin , herhangi bir tazminat hakkı oluşmamaktadır. Öte yandan; işten kendi isteğiyle ayrılan işçi, durumu yazılı olarak ve çalışma süresinin …

Devamı »