Ana Sayfa / Etiket Arşivleri: yıllık ücretli izin (sayfa 2)

Etiket Arşivleri: yıllık ücretli izin

Toplu İzin Kullandırmak Yasal Mıdır?

toplu-izin-kullandirmak-yasalmidir

Tahmini okuma süresi: 2 dk. 4857 sayılı İş Kanunu kapsamına giren işyerlerinde çalışan işçilerden işyerine girdiği günden başlayarak, deneme süresi de içinde olmak üzere en az bir yıl çalışmış olanlara işyerindeki kıdemlerine ve yaşlarına göre yıllık ücretli izin verilmektedir. Toplu İzin, Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliğinin 10.maddesinde belirtilmiştir. İşveren veya işveren …

Devamı »

Avansı Almadan Tatile Çıkmayın

avansi-almadan-tatile-cikmayin

Anayasamızın 50. Maddesinde yer alan ‘Dinlenme Hakkı’na dayanarak İş Kanunu’nun Yıllık ücretli izin hakkı ve izin süreler’ başlığı altında 53. Maddesinde yıllık izin konusuna yer verilmiştir.  Yılık izin kullandırılması ile çalışanın dinlenmeye bağlı verimliliğinin artarak işine dönmesi ve gerçek anlamda dinlenmesinin sağlanması hedeflenmektedir. Bu düşünceye karşılık uygulamada en çok rastlanan …

Devamı »

Gebe ve Emziren Kadınlarla İlgili Yeni Yönetmelik Uygulama Rehberi (Parça 1/4)

Gebe ve Emziren Kadınlarla İlgili Yeni Yönetmelik

16 Ağustos 2013 tarihinde çıkarılan yeni yönetmelikle 6331 sayılı kanunun 30. maddesine dayanarak 14 Temmuz 2004 tarihli Gebe veya Emziren Kadınların Çalıştırılma Şartlarıyla Emzirme Odaları ve Çocuk Bakım Yurtlarına Dair Yönetmelik yürürlükten kaldırıldı. Bu değişiklik uygulamada da birçok değişikliği beraberinde getirdi.

Devamı »

Sağlık nedenleri ile uzun süreli rapor aldım. Aldıgım bu rapor yıllık izin haklarımı etkiler mi?

Sağlık nedenleri ile uzun süreli rapor aldım. aldıgım bu rapor yıllık izin haklarımı etkiler mi?

Çalışanların yıllık ücretli izin haklarına ilişkin düzenlemeler 4857 sayılı İş Kanunu ile yapılmaktadır. Bu kapsamda; işyerinde en az bir yıl çalışmış olan işçi yıllık ücretli izin hakkı kazanır. İş Kanunu 55. madde yıllık ücretli izin hakları bakımından çalışma süresinden sayılan durumları düzenlemektedir. Söz konusu madde çalışanların sağlık nedenlerine dayalı işe …

Devamı »

Çalışma süresi 5 yıl olan işçinin yıllık ücretli izin hakkı kaç gündür?

Yıllık ücretli izin haklarının belirlenmesi sırasında aynı işverene bağlı olarak çalışılan süre esas alınmaktadır. Aynı işverene bağlı çalışma süresi; * 1 yıldan 5 yıla kadar olan çalışanlara 14 gün, * 6 yıldan “14” yıla kadar olan çalışanlara 20 gün, * 15 yıl veya daha fazla olan çalışanlara 26 gün yıllık …

Devamı »

İşyerinin satılması durumunda işçi kıdem tazminatının ödenmesini isteyebilir mi?

Herhangi bir işyerinin kısmen veya tümüyle devredilmesi durumunda, söz konusu işyerinde çalışmakta olanlar aynı şartlarla çalışmaya devam edeceklerdir. İşyerinin devri, çalışanların yasal hakları konusunda herhangi bir kayba yol açmayacak, çalışanlara işyerinin devri nedeni ile kıdem tazminatı ödenmesi gerekmeyecektir. Gerek kıdem tazminatı, gerekse yıllık ücretli izin haklarının belirlenmesi gerektiğinde devir öncesi …

Devamı »

Yıllık Ücretli İzin Uygulaması

İş Kanununa göre yıllık ücretli izin hak eden işçi, bu iznini izin hak ettiği tarihten başlayan hizmet yılı içinde kullanır. Yıllık ücretli izinler, bir bölümü on günden az olmamak üzere en çok üçe bölünebilir. Ulusal bayram ve genel tatil günleri, hafta tatilleri yıllık ücretli izin süresinden sayılmazlar.

Devamı »

Yıllık Ücretli İzin Süresi İçinde İşçinin İş Göremezliğe Uğramasının Sonuçları Nelerdir?

Yıllık ücretli iznini kullanırken işçinin hastalanması ya da kaza geçirmesi durumunda hastaneye başvurarak istirahat için rapor alması ve işverene iletmesi durumunda yıllık ücretli izin dondurulur ve rapor süresi dikkate alınır.

Devamı »

İşten Ayrılan İşçiye İzin Ücreti Ödenir Mi?

Aynı işverene bağlı çalışma süresi en az 1 yıl olan işçi yıllık ücretli izne hak kazanmaktadır. Yıllık ücretli izinlerin hakedildikleri yıldan sonraki yıl içinde kullanılması esastır. İş sözleşmesinin feshi halinde, fesih tarihinde ha kazanıldığı halde kullanılmamış bulunulan izin sürelerine ilişkin ücret işçiye ödenmektedir. İzin ücretinin ödenmesi konusunda feshin kim tarafından …

Devamı »

Bir Yıllık Çalışma Süresi Dolmamış Bir İşçinin Yıllık Ücretli İzin Hakkı Var Mıdır?

Yıllık ücretli izin uygulamalarına ilişkin esaslar, 4857 sayılı iş Kanunu 53/61. maddeleri ve uygulamanın detaylarını açıklayan yönetmelik ile belirlenmektedir. Yasal düzenlemeler açısından; aynı işverene bağlı çalışma süresi deneme süresi de içinde olmak üzere en az 1 yıl olan işçinin yıllık ücretli izin hakkı oluşmaktadır. Düzenleme gereğince Aynı işverene bağlı çalışma …

Devamı »