Ana Sayfa / Yasal Değişiklikler / İkinci Emeklilikte Yüksek Maaş Artışlarına Engel
emekli aylığı

İkinci Emeklilikte Yüksek Maaş Artışlarına Engel

Bilindiği üzere, emekli aylığı almakta iken söz konusu aylıklarını kestirerek yeniden çalışanların emeklilik talebinde bulunmaları halinde emeklilik aylıkları yeniden hesaplanmaktaydı. Bu konuda geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan yasal boşluk, 2000 yılı sonrası SSK’dan emeklilik hakkını elde etmiş olanlar arasında bir hareketliliğe yol açmıştı. SSK emeklilerinin maaşlarının hesaplanması konusunda 2000 sonrasını ilgilendiren değişikliğe dayalı olan bu durum, bu tarihten sonra emekli olmuş bir SSK emeklisinin emekli maaşını kestirip kısa bir süre sigorta primi ödeyerek çalışması, ardından yeniden emeklilik başvurusunda bulunması halinde, emeklilik maaşında önemli oranda bir artış oluşması anlamı taşıyordu.

Bilindiği üzere, emekli aylığı almakta iken söz konusu aylıklarını kestirerek yeniden çalışanların emeklilik talebinde bulunmaları halinde emeklilik aylıkları yeniden hesaplanmakta. Bu konuda geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan yasal boşluk, 2000 yılı sonrası SSK’dan emeklilik hakkını elde etmiş olanlar arasında bir hareketliliğe yol açmıştı. SSK emeklilerinin maaşlarının hesaplanması konusunda 2000 sonrasını ilgilendiren değişikliğe dayalı olan bu durum, bu tarihten sonra emekli olmuş bir SSK emeklisinin emekli maaşını kestirip kısa bir süre sigorta primi ödeyerek çalışması, ardından yeniden emeklilik başvurusunda bulunması halinde, emeklilik maaşında önemli oranda bir artış oluşması anlamı taşıyordu.emekli aylığı

Emekli maaşlarının hesaplama metodları ile ilgili olarak ortaya çıkan bu maaş artışı, TBMM tarafından kabul edilen ve Resmi Gazete’de yayınlanan bir yasa ile ortadan kaldırıldı.

Bu kapsamda yapılan düzenlemeleri içeren, SOSYAL SİGORTALAR KANUNU, ESNAF VE SANATKARLAR VE DİĞER BAĞIMSIZ ÇALIŞANLAR SOSYAL SİGORTALAR KURUMU KANUNU İLE TARIM İŞÇİLERİ SOSYAL SİGORTALAR KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN; 23.10.2007 tarih, 26679 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Yapılan düzenleme ile, 2000 yılı sonrasında emeklilik maaşlarına kalkınma hızı dolayısıyla yansıtılan gelişme paylarından kaynaklanan maaş farklarının, emekli maaşlarının yeniden hesaplanması durumundaki etkileri ortadan kaldırılmış oldu. Yeni durumda, emekli maaşlarının yeniden hesaplanması gerektiğinde, bu hesaplama yalnız emeklilik sonrası emeklilik maaşları kesilerek çalışılan süre ile sınırlandırıldı. Böylece geriye dönüş maaş farkı yansımalarından kaynaklanan artışların yolu kesilmiş oldu.

Sosyal Sigortalar Kanunu, Esnaf ve Sanatkarlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu Kanunu ile Tarım İşçileri Sosyal Sigortalar Kanunu’nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’un tam metnine ulaşmak için tıklayınız.

Hakkında iskanunu

Göz atın

SGK İşe Giriş İşlemlerinde Bunlara Dikkat

SGK İşe Giriş İşlemlerinde Bunlara Dikkat

İşe başlamasına karar verilen bir işçi için yapılması gereken işlemlerin en üst sırasını; çalışanı SGK’ya …