Ana Sayfa / Yasal Değişiklikler / Meslek Kodu Güncellemeyen İşverenin Başı Dertte
Meslek Kodunu Güncellemeyen İşverenin Başı Dertte
Meslek Kodunu Güncellemeyen İşverenin Başı Dertte

Meslek Kodu Güncellemeyen İşverenin Başı Dertte

Yeni bir yılla birlikte yeni uygulamalar ve yeni cezalarla iş hayatında da birçok şey değişti. İşverenlere ve işletmelere idari denetimlerin sıkılaştığı son günlerde yeni alanlarda uygulanacak cezalar da daha caydırıcı belirlenmeye başladı. Bunlardan biri de 2018’de hayatımıza girecek olan Meslek Kodu cezaları. Ücretli çalışanlar için SGK’ya bildirilen Meslek Kodu’nun gerçeği yansıtmaması durumunda işverene cezai yaptırım uygulaması önümüzdeki yıl 01/01/2018 tarihinde yürürlüğe girecek.

Terfi Dönemlerinde Gözde Kaçırmayın

Yeni yıl, çalışma hayatında firmaların bir çoğu için yeni bütçelerin ve beraberinde yeni terfilerin belirlendiği zamanlardır. Çalışanların bir önceki yılın değerlendirilmesi ile yeni görevlere/yeni departmanlara terfi ettikleri bu dönemde işverenlerin dikkat etmesi gereken fakat çoğu zaman gözden kaçırdıkları bir husus var. İşe girerken SGK’ya bildirilen Meslek Kodundan daha farklı bir statüye atanan çalışanların SGK üzerinde meslek bildirimleri alanının güncellenmesi gerekmektedir.

Örneğin SGK’ya “İnsan Kaynakları Meslek Elemanı” olarak bildirilen bir çalışanın “İnsan Kaynakları Uzmanı” ya da “İnsan Kaynakları Müdürü/Yöneticisi” olması durumunda SGK işe giriş bildirgesi ekranı üzerinden meslek kodu alanından güncellenmesi gerekmektedir.

Bu güncelleme işlemlerinin gözden kaçırılması önümüzdeki yıl ceza olarak işverene dönecek.

09.08.2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan “6728 Sayılı Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile 5510 sayılı Kanun’un 102. Maddesine eklenen n bendi ile meslek kodu cezaları kanunda yerini aldı. Maddenin yürürlük tarihi ise 01/01/2018 olacak:

“n) Muhtasar ve prim hizmet beyannamesinde, sigortalıların işyerlerinde fiilen yaptıkları işe uygun meslek adı ve kodunu, gerçeğe aykırı bildiren her bir işyeri için aylık asgari ücreti geçmemek üzere meslek adı ve kodu gerçeğe aykırı bildirilen sigortalı başına asgari ücretin onda biri tutarında;

idari para cezası uygulanır.”

Hangi görevde çalışacaksa o meslek üzerinden bildirim yapın

İşe alınan çalışanın doğru meslekten bildirilmesi gün geçtikçe daha çok önem kazanmaktadır. Çalışanları standart ve genel bir meslek kodundan bildiren, mesleklerine yaptıkları işlere göre kod bildirmeyen işverenler 2018 yılı itibariyle güncel olmayan veya gerçeği yansıtmayan meslek kodları yüzünden idari para cezası ödemek zorunda kalabilirler.

Ceza asgari ücret tutarını geçmemek kaydıyla gerçeğe aykırı meslek kodunda bildirilen her çalışan başına asgari ücretin 10’da biri olarak uygulanacaktır.

6728 Sayılı Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun için tıklayınız.

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

Muhtasar Beyanname ile SGK Bildirgeleri Nasıl Birleşecek?

Muhtasar Beyanname ile SGK Bildirgeleri Nasıl Birleşecek?

Vergiye uyum maliyetinin azaltılması, kayıt dışı ekonomi ile mücadelenin güçlenmesi gibi sebeplerle 2018 yılında Muhtasar …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir