İstirahat Raporu Nedir?
İstirahat Raporu Nedir?

İstirahat Raporu Nedir?

Çalışanın kaza geçirmesi, hastalanması gibi sağlık sorunu nedeniyle, doktor tarafından çalışanlara istirahat raporu verilebiliyor. Bu belge İş görmezlik belgesi olarak da tanımlanıyor. Raporda görülen iş görmeme sürelerinde işveren işçiyi çalıştıramıyor. Raporun süresi doktor tarafından belirleniyor ancak bazı yasal sınırlamalar bulunuyor. İşçinin raporlu olduğu sürelerde, iş yerine gelmek ya da çalışmaya devam etmek gibi zorunluluğu bulunmuyor.

İşçinin düzenli olarak istirahat raporu alması halinde, bu durum işverence hoş karşılanmayabilir. Raporlar üzerinde şüphe ile yaklaşım olabilir. İşçinin düzenli olarak aynı sağlık kuruluşu ve aynı hekim aracılığı ile tekerrür halinde istirahat raporu alması durumunda işveren, bu durumu takip edebilir.

İş Yeri Hekimi ve Aile Hekimi Rapor Süreleri

Çalışan, hastalık durumlarında iş yeri hekimine de başvurabilir. İstirahatli olması gerektiren durumlarda iş yeri hekimi işçiye en fazla 2 gün rapor verebiliyor.

Aile hekimleri ise rapor süresini tek seferde 10 gün verebiliyor. Aile hekimi eğer rapor sonunda “kontrol” notu belirtmişse, işçinin rapor bitiminden sonra tekrar istirahat etmesi gerekiyorsa, vereceği rapor yine en fazla 10 günü geçemiyor. Bu duruma göre, aile hekimi tek seferde en fazla 10 gün olmak üzere toplamda en fazla 20 gün rapor verebiliyor.

Bir işçi iş yeri hekimi ve aile hekimi dışındaki doktorlara muayene olması halinde ise, yine aile hekiminde olduğu gibi tek hekim, tek seferde en fazla 10 gün rapor verebiliyor. Ek olarak tek hekim yılda en fazla 40 gün rapor yazabiliyor. Tek bir hekimin, bir işçiye yıl içerisinde verdiği iş göremezlik raporu 40 günü aşmışsa, SGK 40 günü aşan rapor için işçiye iş göremezlik ödeneği ödenmesi için heyet raporu isteyebiliyor.

Heyet Raporları

Çalışanın daha ciddi ya da iyileşme süreci uzun olan sağlık sorunlarında, aile hekimi ya da tek hekimin verdiği raporlar yeterli gelmeyebilir. Bu durumda daha uzun süreli rapor alabilmek için birden fazla hekimin onayı gerekecektir. Bu raporlara heyet raporları adı veriliyor. Heyet raporlarının süresi en fazla 6 ay olup, hayati durumların söz konusu olması halinde bu süre uzatılabiliyor.

Rapor Nedeniyle İş Akdi Fesih Olur Mu?

4857 sayılı İş Kanunu, işçinin uzun süreli ve kesintisiz devam eden bir raporu varsa; raporlu olunan süresinin, işçinin ihbar süresini 6 hafta daha aşması durumunda, işverene sözleşmeyi geçerli nedenle feshetme imkânı tanıyabiliyor.

Bu durum 4857 sayılı İş Kanunu’nun 25/I-(b) maddesi ile açıkça şu şekilde belirtiliyor; “…işçinin hastalık, kaza, doğum ve gebelik gibi hallerde işveren için iş sözleşmesini bildirimsiz fesih hakkı; belirtilen hallerin işçinin işyerindeki çalışma süresine göre 17 nci maddedeki bildirim sürelerini altı hafta aşmasından sonra doğar. Doğum ve gebelik hallerinde bu süre 74 üncü maddedeki sürenin bitiminde başlar.”

İstirahat Raporlu İşçinin Tatile Gitmesi Halinde İş Akdi Fesih Olur Mu?

Türk Borçlar Kanun’una (m. 396 Özen ve Sadakat Borcu) göre işçi, üstlendiği işi özenle yapmak ve işverenine karşı sadakatli olmak zorunda.  Bu durum raporlu olduğu dönemlerde de geçerliliğini koruyor. İşçinin, işvereninin güvenini kötüye kullanması, doğrulukla bağdaşmayan davranışlarda bulunması, işçinin sadakat borcunu ihlal etmesi sonucunu doğuruyor. Buna göre işçinin raporluyken tatile gitmesi işverenin güveninin kötüye kullanma, doğruluk ve bağlılığa aykırı bir davranış olarak sayılıyor.

Konu ile ilgili Yargıtay 9.Hukuk Dairesi’nin 06.07.2017 tarih ve 2016/17532 E ve 2017/12196 K kararında bu husus tartışılmıştı.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesinin bir kararında, “işçinin güveni kötüye kullanması, doğruluk ve bağlılığa uymayan davranışlarda bulunması nedeniyle iş sözleşmesinin geçerli nedenle feshedildiğini, davacı işçinin kendisine sağlanan ücretsiz izin hakkını da suiistimal ederek, 8 aylık çalışma sürecinde 59 gün ücretsiz izin kullandığını, iş akışını ve proje düzenini bozduğunu, 17/08/2015 tarihinden itibaren 09/09/2015 tarihine kadar aralıksız olarak rapor aldığını, hastalık dolayısıyla rapor aldığı bu dönemde sosyal paylaşım sitelerinden birinde “herkese açık” olarak deniz kenarında tatil yaptığını gösterir fotoğraflar paylaştığını, davacının işi gereği yaptığı telefon görüşmelerinde ve ankette katılımcıya küfür ettiğinin tespit edildiğini belirterek, işçinin iş sözleşmesinin feshinin haklı nedenle yapılmasını yerinde görmüştür. Zira dosyadaki bilgi ve belgelerden davacının istirahat raporu aldığı dönemde … iline gittiği ve orada plajda tatil kıyafetleri ile çekilmiş fotoğraflarını paylaştığı, dosya kapsamıyla sabittir. Bu durum, kullanılan istirahat raporunun gerçeğe aykırı olduğunun açık delili olup raporlu olduğunu bildiren işçinin raporun aksine tatile gitmesi doğruluk ve bağlılığa aykırı olup haklı fesih için yeterlidir.”

Sonuç olarak çalışanın raporluyken tatile gitmesi, işverenine karşı özen ve sadakat borcunu yerine getiremediği aynı zamanda dürüstlük ve bağlılığa uymayan bir davranış olduğu kabul edilmiş ve işverenin haklı nedenle yapmış olduğu fesih yerinde görülmüştür.

Hakkında Datassist Admin

Göz atın

Şirket Tarafından Verilen Ayni Yardımlar Nelerdir?

Şirket Tarafından Verilen Ayni Yardımlar Nelerdir?

Şirket Tarafından Verilen Ayni Yardımlar Nelerdir?

26 yorum

 1. Merhaba
  Yıllık rapor hakkımı 40 gün doldurdum. Ekim ayının son 5 günü rapor yerine iş yerimden izin alacağım. İş yerindeki muhasebe dedi ki Ekim ayının rapor parasını alabilmem için tüm ay raporlu olmam yada Ekim ayında en az 1 gün çalışır gözüküp sigortamın yatması gerekliymiş. Kalan 5 günü izin alırsan Ekim ayının rapor parasını alamazsın dedi. Böyle birşey var mı?

  • Rapor hakkı diye bir şey yoktur arkadaşım. Hasta olunca doktorun takdirindedir.

   • Senelik 40 gün hakkın var yani hasta ol olma senelik bir hekim veya hekimler sana 40 gün rapor verebilir üstüne sistem sana rapor onaylamaz arkadaş onu demek istedi

 2. Mrb ben özel sektörde çalışanım kanser hastası çocuğum var ist de ikamet ediyorum çocuğun tedavisi kocaeli üniversitesinde olduğu için ayda bir kontürol için hafta içi izin alma durumunda kalıyorum iş yeri işe maaşımdan 1 gün ücretsiz izin yazıyor.
  Ben ise maddi durumum iyi olmadığı için kesilmesini istemiyorum üçretimden kesilmememesi için ne yapmam gerekiyor bilgi verirseniz sevinirim iyi günler

  • Mazeret iznini araştırın derim. Bu gibi durumlar için 10 gün ücretli, mazeret izni alınabilir. Bölünebilir mi bilemiyorum.

  • Merhaba,
   Ben iş kazası raporu almıştım 3.5 ay. ameliyat olmuştum koluma platin takıldı sonra İşime geri döndüm 7 aydır çalışıyorum. Şimdi tekrar platin çıkartma ameliyatı olacağım. Tekrar iş kazası raporu alabilecekmiyim. İş kazası satılmaya devam edecek mi. Çok teşekkürler. Selamlar

 3. Doktor bana rapor verdi ama benim işim çok ağır olmadığı için işe gitmek istiyorum raporu iş verenime vermem gerekirmi vermez isem nolur.

  • Doktor rapor yazdıysa eğer işe gidemezsiniz işveren sizi çalıştıramaz eğer işveren raporlu bir işçiyi çalıştırırsa ipc( idari para cezası) yer. O yüzden raporlu olduğunuzu işvereninize söylemeniz gerekir

 4. Merhaba ben 40 günlük süremi doldurdum ama suan alamıyorum 2022 de mi yenilecek yoksa iş yerindeki yılına göre mi

  • Rapor süresi 1 takvim yılı olarak baz alınır 1 ocakta başlar 31 aralıkta biter yani işçinin giriş çıkış tarihine bakmaz

 5. Merhaba, ben qovite yakalandım 14 gün rapor verdi sağlık bakanlığı, fakat bir hafta sonra devlet qovit için verilen raporun 7 gün olduğunu söyledi, işyerim bana raporunu güncelle ve iş başı yap dedi. Ben raporumu 14 günden 7 güne indirebilirmiyim. 7 gün duruyor kullanılmadı.

 6. Merhabalar raporlu olduğum sürece evden çıkamayacağımi söylüyorlar böyle bir kanun varmı ?

 7. Ben iş kazasından dolayı elimden ameliyat oldum masrafları iş yeri karşıladı hatta doktoru bile iş yeri ayarladı özel bı hastahanede neyse ameliyat sonrası raporun bitiminde tekrar kontrole gittim ameliyat sonrası muayene olduğu için giriş yapmadan doktor bey direk yanına aldı kontrolden sonra raporun uzatılması gerektiği için tekrar giriş yapılması gerekiyormuş giriş ücreti de 600 TL bende 10 günlük rapor degilmi bunun için 600 TL odemektense devlet hastanesinden alırım dedim ve gidip aldimda ama rapor da durum calisir değil kontrol olarak girilmiş bu sebeble rapor parası yatmiyomus nasıl olacak şimdi

  • Bende ameliyat oldum martin 3 ilk 10 gunluk rapor aldim sonra 30 gunluk aldim gecen gun raporum bitti konrtole gitim calisabilirsin demesine ramen raporda halen kontrol gozukuyor siz ogrenebildiniz mi

 8. Gazi mustafa koç

  6 günlük yatak istirahati raporuyla 7 günlük rapor istirahati arasındaki fark nedir

 9. Gazi mustafa koç

  Ayrıca bir doktor 10 gün spor yapamaz istirahati verdikten sonra üzerine 7 gün yatak istirahati vermesi uygunmudur ikisini bir verdi anlamadım zaten yatak istirahatinde kalkıp koşacak değil 10 gün spor yapamz istirahati ne alaka anlamadım

 10. Başak Yıldırım

  08.12.2021 tarihinde iş kazası sonucu dizimde küçük bir kırık oluştu. 3 ay heyet raporluydum. Rapor bitiminde yine aynı dizimde mikro kırık uygulaması yapıldı . Yaklaşık 2 aydan beri raporluyum heyet olarak . Bu durumda işveren beni çıkartabilir mi ? 4857 ye tabi kurumda sürekli işçi kadrosundayım bilgi verebilir misiniz ?

 11. Sarı çizmeli Mehmet ağa

  HERŞEY İYİ GÜZELDE NEDEN İŞÇİNİN YILLIK İZİN HAKKINI İŞVERENİ TEMSİL EDEN İDARİ AMİR İŞÇİYE SORMASINA RAĞMEN KENDİ KAFASINA GÖRE VE YİNE BAŞKA BİR HERKESİN ÇIKMAK İSTEDİĞİ İZİN TARİHLERİNİ VE NEDENLERİNİ SORDURDUĞU KENDİNE YAKIN BULDUĞU ADAMININ AĞZINDAN ÇIKAN SÖZE İŞÇİNİN KADERİNİ VE İZİN TARİHLERİNİ BELİRLEDİĞİ TARİHTE İŞÇİYİ İZİNİNİ TEK BAŞINA BELİRLEYEBİLİYOR DİĞER PERSONELLERİ İSTEDİĞİ TARİHLERDE İZİNE ÇIKARTIRKEN BİR İŞÇİYE ZORUNLU TUTATARAK İŞÇİNİN TEK SEFERDE YADA İZNİNİ İKİYE BÖLEREK KULLANACAĞI İZİN HAKKINI İŞÇİNİN RIZASI OLMADAN DAYATMACI BİR ŞEKİLDE ZORAKİ KULLANDIRIYOR. BU BİR YIL BOYUNCA ÇALIŞMIŞ YORULMUŞ OLUP, EN DOĞAL HAKKI OLAN KAFASINI DİNLEMESİ İÇİN KAZANDIĞI HAKKINI TARİHLERİNİ SEÇME HAKKINI GASP EDİP, ÜSTÜNE, ÜSTELİK BİRDE PSİKOLOJİSİNİ BOZARAK BİR DAHAKİ SENE NASIL VERİM BEKLİYORSUNUZ. BU AŞAĞILANMA OLARAK KENDİSİNİ HİSSETMESİNE HANGİ HAKLARLA KENDİNİZDE GÖREV KABUL EDEBİLİYORSUNUZ. İŞÇİ SENELERDİR İSPAT EDEMEYECEĞİ TEK TARAFLI ALINAN KARARLAR İLE İŞVEREN MENSUPLARI ARASINDA KAYBOLAN KONUŞMALAR BİRBİRLERİNİ TAMAMLAYICI KONUŞMALAR YAPTIĞI AŞİKÂR OLSADA İŞÇİ BUNU NASIL İSPAT ETSİN İŞTEN ÇIKARILMA KORKUSU TAŞIYAN YADA AMİRİN YALAKASI OLMA ŞEREFİNE MAZHAR OLMUŞ İŞÇİNİN AYAĞI KAYSA DİYE KENDİSİNE FAYDA SAĞLAMAYACAĞI HALDE BOŞ, BELEŞ FIRSAT KOLLAYAN İŞYERİ ARKADAŞININ MI ŞAHİT OLMASINI BEKLESİN.

 12. 40 gun hakkim dolmadi saglik bakanligi kadrolu surekli iscisiyim ayni zamanda atama bekliyorum beni hakem hastaneye yolayacaklarini soylediler bu durum atama durumumu etkiler mi

  • Şimdi sorum şu, ben sgk’nın verdiği rapor ücretinden vazgeçtim. Maaşımında kesilmesine razıyım. Fakat buna rağmen yinede bir yıl içerisinde aldığım raporlar 40 günü aşarsa yinede rapor alamaz mıyım.

 13. İse gidip acil bir durum çıkması sonucu izin alip eve gelindiğinde rapor alina bilirmi çalıştığın süre rapora yansirmi çalışmamış gibimi görünürsün

 14. Slm ben istirahat raporu aldığımda muhasebe 1 gün eksik bildirim yapıyor

 15. Merhaba saglik bakanliginda surekli isci kadrosundayim. Dizimden ameliyat olmustum. Corona falan da eklenince farkli zamanlarda farkli hekimlerden 41 gun rapor almisim. Bu ay maasimdan 6000 kesmisler. Bunu kurtarmanin bir yolu varmidir. Cevaplarsaniz cok sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir