Süreli Engelli Raporlarının Yenilenme Zorunluluğu
Süreli Engelli Raporlarının Yenilenme Zorunluluğu

Süreli Engelli Raporlarının Yenilenme Zorunluluğu

Sağlık kuruluşlarında muayeneden geçerek minimum %40 ve üzeri engel oranı bulunan vatandaşlar, yaşamın farklı alanlarında bazı özel uygulamalardan ve ayrıcalıklardan yararlanabiliyor. Engelli raporları kişinin rahatsızlığının kesin bir tedavisinin bulunmasına ve iyileşme ihtimaline karşılık süreli ve süresiz olarak verilebiliyor. Süreli raporların bitiminden sonra tekrar muayene sonrası engelli raporu uzatılabiliyor, engel oranı artabiliyor, rapor türü süresiz olarak değişebiliyor veya engel oranında %40’ın altına düşüş varsa kişinin raporu yenilenmiyor.

Süreli Raporlar İçin Yenilenme

Koronavirüs salgın hastalığının tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkisini göstermeye başlaması ile olağanüstü durumlara karşılık geçici yeni düzenlemeler duyurulmaya başlandı. Normal şartlarda 1 Ocak 2020 tarihinde sona eren ve yenilenmesi gereken engelli raporlarının ikinci bir düzenlemeye kadar geçerli kabul edileceği ve bu raporlardan kaynaklı hak ve yükümlülüklerin devam edeceği duyuruldu.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Kabinesinin toplantısında alınan kontrollü normalleşme kararları neticesinde, 15 Mart 2021 itibarıyla çalışanların engelliliklerini belirten sağlık kurulu raporlarını yenilemeleri gerektiği kararı alındı.

Bu karar ile istihdam edilen engelli personellerin engel oranının en az %40 olduğunu gösterir sağlık kurulu raporunun yenilenmesi ve yenilenen belgenin İŞKUR’a ibraz edilmesi gerekiyor. Vergi indirimi açısından ise çalışanlar yenilenen sağlık kurulu raporları ile vergi indiriminden yararlanmak veya yararlanmaya devam etmek amaçlı vergi dairelerine başvurması, devamında da vergi dairelerinden gelen yazıya göre engellilik indiriminden yararlanılması doğru olacak.

Hakkında Datassist Admin

Göz atın

2021 Engelli Vergi İndirimi Tutarları

2021 Engelli Vergi İndirimi Tutarları

Bordrosunda engelli vergi indirimi uygulanan çalışanlara 2021 yılında uygulanacak engelli vergi indirimi rakamları açıklandı. Engelli …

1 yorum

  1. Ben yüzde 40 engelliyim fakat sağlık kurulu raporumu 2006 yılında aldım raporumu yenilemekte sıkıntı çekiyorum eski sağlıksal rahatsızlıklarımın çoğu geçti şuan bi kamu kurumunda engelli memur kadrosunda görev alıyorum raporumda konrol süresi süreklidir diye belirtiliyor[remisyonda epilepsi] yeni sağlık raporu almak için ne yapmam gerek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir