İşverenin Zorunlu Yıllık İzne Gönderdiği İşçinin Hakları
İşverenin Zorunlu Yıllık İzne Gönderdiği İşçinin Hakları

İşverenin Zorunlu Yıllık İzne Gönderdiği İşçinin Hakları

Yıllık izin işçilere dinlenmek için verilmiş ve İş Mevzuatı ile güvenceye alınmış temel bir hak olarak karşımıza çıkıyor. Aynı iş yerinde 1 yılını tamamlayan her işçi, yıllık ücretli izni hak ediyor. Kanuna göre işçi bu haktan vazgeçemezken, işveren de iznin kullanılmasından sorumlu. Böyle bir durumda, işveren kendi kararı ile işçilerini yıllık izne gönderebilir mi? İşverenin zorunlu yıllık izne gönderdiği işçinin hakları nelerdir?

Mevzuatta Yıllık İzin Hakkı

Yıllık izin hakkı, bir sonraki hizmet yılında kullanmak üzere, aynı işverene bağlı en az 1 yılını tamamlayan işçilere kıdem süresi ile orantılı olarak veriliyor.

 • 1-5 yıl (dahil) arası kıdemi olanlara 14 gün,
 • 6-14 yıl (dahil) arası kıdemi olanlara 20 gün,
 • 15 yıl (dahil) ve üzeri kıdemi olanlara 26 gün yıllık izin veriliyor.

İşçi 18 yaşında veya 18 yaşından küçükse ya da 50 yaşında veya 50 yaşından büyükse, en az 20 gün izin verilmesi gerekiyor. Yer altı işlerinde çalışan işçiler için ise, bu izin günlerinin üzerine 4 gün eklenir.

Bu süreler asgari olup, iş sözleşmesi veya toplu sözleşmelerle daha fazla gün yıllık izin belirlenebilir.

Yıllık İznin Nasıl Kullanılacağını Kim Belirler?

Yıllık izin işçinin hakkıdır, kullanılacağı gün işçi tarafından belirlenebilir. İşçi iznini en az 1 ay önce yazılı olarak bildirir. Fakat yasalar, iş yerinin düzenini ve işin sürekliliğini de gözeterek işverene de söz hakkı tanımıştır. İşçinin talep ettiği izin; yürütülen işlerin özelliklerine, diğer işçilerin izin günlerine göre değerlendirilerek işveren tarafından reddedilebilir. Bu sürecin değerlendirilmesi için, öncelikle Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliğinde belirtilen usul ve esaslara göre iş yerinde “izin kurulu” ya da “ izin temsilcileri” oluşturulması gerekir.

100 ve daha fazla sayıda işçi çalıştıran iş yerlerinde izin kurulu oluşturulması zorunludur. İşçi sayısı 100’den az olan iş yerlerinde ise bu görev, işveren/işveren vekili tarafından görevlendirilen bir kişi ve işçilerin belirlediği bir temsilci tarafından yerine getirilir. İzin taleplerinin olduğu çizelgenin işverenin onayına sunulması, işçilerin kıdem süresi ve izin hak edişlerinin takibi gibi konularda izin kurulu ya da izin temsilcileri devreye girer ve süreci yürütür. Süreçte onay yetkisi yine işverendedir.

İşveren, izin kuruluna ya da izin temsilcilerine danışarak, iş yerinde yıllık izinlerin yılın hangi dönemlerinde kullanılabileceğini belirleyebilir. Bunu iş yerinde tüm işçilere ilan ederek yapmak zorundadır. İzin dönemini belirlenirken, yürütülen işin nitelikleri ve özellikleri gözetilmelidir.

İş yeri için, yıllık izin dönemi belirlemek de işverenin yetkisindedir. Sadece yaz aylarını “yıllık izin dönemi” olarak belirlemiş bir iş yerinde, kış döneminde yıllık izin kullanmak isteyen işçiye işveren izin vermeyebilir.

İzin Kullanımında İşçinin ve İşverenin Hakları

İşçinin izin kullanmak için talep ettiği tarihi işveren onaylamak zorunda değildir. İşveren izin kuruluna danışarak, işin aksamasına engel olmak amacıyla gerekçelerini sunarak işçinin izin tarihlerini onaylamayabilir. Aynı tarihlerde izin isteyen diğer işçiler gözetilerek, öncelik işyerindeki kıdem ve bir önceki yıl iznini kullandığı tarih dikkate alınarak belirlenebilir. Bu durumda işçiye mutlaka izin için yeni bir tarih önerisi sunulmalıdır.

Talep etmesine rağmen yıllık izin kullanmadan çalıştırılan, bu hakkı işveren tarafından engellenen işçi, haklı nedenle iş sözleşmesini feshetme hakkına sahiptir.

İşçinin hiç yıllık izin talep etmediği durumlarda da; işveren işçiyi, onun onayını almadan yıllık izne çıkartabilir. İşçinin dinlenme hakkından vazgeçmesi, işverenin de işçinin dinlenme hakkını engellemesi mümkün değildir. İşçinin hakkı izinlerini kullanmak, işverenin sorumluluğu da işçinin dinlenme hakkını kullanmasını sağlamaktadır. Bu nedenle, işverenin işçiyi yıllık izne çıkmaya zorlaması, işçiye iş sözleşmesini feshetme hakkı vermez.

İznin kaç gün kullanılacağı ile ilgili karar yetkisi işçinindir. Yıllık izin günleri, yasa gereği işveren tarafından bölünemez, kesintisiz olarak kullandırılması esastır. Fakat işçinin talebi ile taraflar anlaşırsa bir bölümü 10 günden az olmamak üzere parçalar halinde kullanılabilir.

Yıllık İznin Diğer İzinlerden Mahsubu

İşveren çalışanın dinlenmesinden de sorumlu olduğu için, işçiyi kullanmadığı yıllık izinleri kullanması için yıllık izne gönderebilir. Fakat bu izinlerin; istirahat raporu, ihbar süresi iş arama izni, mazeret izni, serbest zaman izni, ücretsiz izin, doğum izinleri gibi izinlerden mahsup edilmesi mümkün değildir. İşverenin yıllık izin dışında işçiye vermiş olduğu diğer ücretli ve ücretsiz izinler yıllık izin dışında tutulur.

Yıllık izindeyken istirahat raporu alan işçinin yıllık izin süresi, rapor günlerinin çalışma günlerine denk geldiği süre kadar uzar. Aynı zamanda, yıllık izin içindeki hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil günleri yıllık izin günlerinden sayılmaz.

Yol İzni Hakkı

İşçinin yıllık iznini başka şehirde geçireceği durumlarda, ücretsiz yol izni hakkı da vardır. İzni için, iş yerinin bulunduğu yerden başka yere gidecek olan işçi, toplam 4 güne kadar ücretsiz yol izni kullanabilir. İşveren bu izni talebi karşılığında işçiye vermek zorundadır.

Hakkında Datassist Admin

Göz atın

İş Hukukunda Fazla Çalışmanın İspat Yükü

İş Hukukunda Fazla Çalışmanın İspat Yükü

İş Hukukunda Fazla Çalışmanın İspat Yükü

24 yorum

 1. Öyle bir sistem varki halkın 4 te 3 ü kalan 1 birlik kısmı ve devleti zengin etmek için günlük 4 kişilik yemek parası için ömürlerimizi feda ediyoruz.. Lanet olsun bu sistemde katkısı olanlara…

  • Mustafa oğur

   Benim senem dolmadan işveren zorla beni izne gönderdi 10 aylık olunca işten ayrıpmam gerekti içerde 10 günlük yömiyem vardı hepsini kesdiler buna hakları varmı yapan fabrika burteks tekstil

   • Merhaba turizm iscisiyim ve sürekli olarak çalışmaktayım fakat yoneticim beni her yıl kış ayında zorla yıllık iznine çıkarıyor durumumu izah etmeme ragman dinlemeden izne cikariliyorum bu konuda hiç bir hakkım yokmu yorumlarınız nedir acaba…

 2. 1 yıllık izin hakkım var ancak şirkette iş olmadığından dolayı şirket bizi ortalama 2.5 aydır işe çağırmıyor iş olursa 1 gün 2 gün yada 3-5 saat işine nasıl gelirse işe çağırıyor maaş larımızı ödüyor fakat gelecek yılların izninden düşüleceğini söylüyor bu durumda bizim hakkımız yenmiyormu bu durumda ne yapmamız gerekiyor önümüzdeki 2 yıl iznim yok ve bugün bana pandemi bitince beni işten çıkaracağını söyledi ne yapmalıyım nasıl bir hakkım var yada varmı ?

 3. Merhabalar

  05.05.2011 işe giriş tarihi
  Suna 03.05.2021 2 gün sonra yıl doluyor ve yıllık izin hakkı doğuyor.

  Pandemi, yasaklardan iş azlığından dolayı iş veren 1 hafta yıllık izin e çıkarmak istiyor, sonrasin da bayram

  Gelelim sormak istediğim konuya
  BEN YİLLİK İZİN E CİİMAK İSTEMİYOR DESEM İŞ VEREN BENİ İZİN E CİKARTABİLİR Mİ

 4. türkiyede cumhuriyet dönemi ile resmi kölelik dönemi başlamış oldu .
  partonlar kendi s.k keyfine göre sen gel sen git diyor yasayı yapan işveren (g.t verende diyebiliriz )
  olduğuna göre biz hiç bir zman hakkımızı tam alamayacağız insan gibi muamele göremeyeceğiz.

  • İsyerimde benden başka.türk yok en az 13 iranlı kaçak çalışıyor çalışma izinleri.yok benide işyerinde istemedikleri için.hergün kavga.çıkartıp patrona şikayet ederler en.son iranlılara.yalakalık yapan.patronum.beni zorla yıllık.izne çıkartıyor onlar.daha önemli vergi vermiyor.ss ka.yokya o sebepten ssk ya vergi dairesine şikayet ediyorum ismim patronun elinde yani.devletin.memurları.patronun.tanıdıgı.üç.beş kuruşla olay.kapanıyor ezilen biz türkler oluyor bunlara.dur diycek.bir.müslüman devlet memuru yokmu merak.ediyorum

 5. İsyerimde benden başka.türk yok en az 13 iranlı kaçak çalışıyor çalışma izinleri.yok benide işyerinde istemedikleri için.hergün kavga.çıkartıp patrona şikayet ederler en.son iranlılara.yalakalık yapan.patronum.beni zorla yıllık.izne çıkartıyor onlar.daha önemli vergi vermiyor.ss ka.yokya o sebepten ssk ya vergi dairesine şikayet ediyorum ismim patronun elinde yani.devletin.memurları.patronun.tanıdıgı.üç.beş kuruşla olay.kapanıyor ezilen biz türkler oluyor bunlara.dur diycek.bir.müslüman devlet memuru yokmu merak.ediyorum

 6. işveren bu senenin yıllık izinlerini ve gelecek senelerin yıllık izinlerini bize topluca şimdi kullandırıyor . Bu kanunen uygun mudur ??

 7. 21 yıldır çalışıyorum. 170 gün birikmiş iznim var. Her yıl 40 gün veya 50 gün izin kullanıyorum. 2022 yılında 45 gün izin kullandım. İstememiş olmama rağmen zorla izne çıkarılıyorum. İşçi her yıl dinlenme hakkını kullanmasına rağmen zorla izne çıkartılabilir mi?

 8. Selamünaleyküm öncelikle bugün 06.01.2023 tarihinde yazıyorum bunları ve 20 gün sonra 3 yılım olucak aynı firmada geçtiğimiz kurban bayramında çalişmiş olduğum fabrika izine çıkartı personellerini Arife’den ayın sonuna kadar bu durumda bizde çalişmadık . Ben bu fabrikaya servis çekiyorum . Benim şirketime sordum , ben izine çıkmak istemiyorum parasını almak istiyorum dedim . Tamam dediler ayarlıcaz dediler ve aradan hemen hemen 2 ay geçti vermediler.şirkete gidip konuştuğumda da aynı şeyi söylediler veriçem dediler ve önüme kağıt getirdiler imza attırdılar bunu sorduğumda bana bayramda çalişmadın yıllık iznini ordan kestik dediler .ve çalışmadığım bayram ayında bende mazot parası bile kestiler ben bu konu hakkında ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim

 9. Çalıştığım işyerinde 1yılım dolmadan,işlerin yavaşlığından dolayı zorunlu senelik izin kullandırdılar,bende senem dolmadan iş yerinden ayrıldım maaşımdan bu kesinti yapabilir mi_?

  • 6 aydan sonra işveren sana yıllık izin kullandırabilir. Senen dolunca gelen izin hakkından kullandığın izin gün sayısını düşer

 10. Kamuda taşeron olarak bir firmada 17 senedir çalışıyorum. Eyt düzenlemesiyle yaşlılık aylığı almaya hak kazandım . 30.04. 2023 tarihinde emekliye ayrılacağımı şirkete yazılı olarak 15 gün önceden bildirdim. Fakat şirket yetklisi senelik iznimin olduğunu iznimi kullanmadan çıkışımı vermeyeceğini söyledi. Hangi yolu izlemem gerekiyor .

 11. İşveren işçiyi yıllık izine gönderirken işçiye ne kadar önceden haber vermesi gerekir bi süresi varmı bunun

 12. 1aylık çalışanım iş yeri beni 31 gün yıllık izin yazdı ve izne çıkardı.iş olmadığından çıkarmışlar.şimdi işten çıkarsam bu kullandirtikları izni benden kese bilirler mi.

 13. merhaba yıllık izin için izin girdim fakat yöneticim tarafından bahaneler öne sürülerek izin verilmedi ve başka çalışan arkadaşı izne yolladı ve şimdi yaz bitti bana zorunlu izne gideceksin deniliyor zorunda mıyım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir