bu-da-insan-kaynaklari-rusveti

Bu da İnsan Kaynakları Rüşveti!

Dev Amerikan banka ve şirketlerinin Çin’de devleti yönetenlerin çocuklarını rüşvetin bir parçası olarak üst pozisyonlarda istihdam etmesi giderek yayılıyor. Amerikan hükümeti bu konuda açtığı soruşturmayı derinleştirdi. Enerji sektöründen teknolojiye onlarca küresel şirketin soruşturma kapsamına girdiği konuşuluyor.

Amerikan hükümeti dev bankalara Çinli üst düzey devlet yetkililerine rüşvet verdikleri gerekçesiyle açtığı soruşturmayı derinleştiriyor. Rüşvet kavramı insan kaynaklarına nasıl sıçradı peki? Dev bankalar ve şirketler Çinli devlet görevlilerine rüşvet vermelerinin yanı sıra bu görevlilerin çocuklarını bankalarda üst düzey pozisyona getirdiler.

 

Soruşturma sadece bankalar üzerinde de yoğunlaşmıyor. Enerji, telekomünikasyon ve tüketici ürünleri sektörlerinde küresel şirketlerin Çinli üst düzey resmi yetkililerin çocuklarını aynı şekilde yönetici pozisyonunda istihdam edildiği tespit edildi.

İsmi geçen şirketler arasında çip üreticisi Qualcomm da bulunuyor. Qualcomm Çinli yetkililere rüşvet vermek ve rüşvetin parçası olarak Çin’in kamu şirketlerinin yöneticilerinin çocuklarını “özel yöntemlerle” istihdam ederek avantaj sağlamakla suçlanıyor.

Soruşturmaya kaç şirketin dahil edildiği henüz açıklanmadı. Ancak onlarca küresel şirketin benzer uygulamalar yaptığı tahmin ediliyor.

JP MORGAN İLE ORTAYA ÇIKMIŞTI

Skandal geçen sene sonunda JP Morgan’ın Çin’in hükümet elitinin çocuklarını rüşvet amaçlı istihdam etmesi ile ortaya çıkmıştı. JP Morgan’ın banka içinde insan kaynakları departmanında bununla ilgili birim kurduğu bile ortaya çıkmıştı. Açılan soruşturma daha sonra 5 bankaya yayılmıştı.

Hakkında iskanunu

Göz atın

İşkur’dan Yeni İstihdam Desteği Geliyor

İŞKUR’dan Yeni İstihdam Desteği Geliyor

İstihdamı arttırmaya yönelik yapılan çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Yeni mezun gençlerin çalışma hayatına kazandırılması …