Konut Edindirme Yardım Paraları

Konut Edindirme Yardımı paraları, en geç Nisan sonu ödenecek: Kesintileri tam olanların eline bin 200 YTL geçecek

1987’de çalışanlara konut edindirmek amacıyla başlatılan ancak verim sağlanamadığı için 1996’da son verilen Konut Edindirme Yardımı (KEY) için son dönemece gelindi. 28 Şubat’a kadar hazırlanacak KEY hak sahipleri listesinden sonra ödemeler 2 ay içerisinde tamamlanacak.

TOKİ iştiraki Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) Genel Müdürü Feyzullah Yetgin, sosyal güvenlik kurumları tarafından tespit edilecek KEY hak sahipleri listesinin, ilgili bakanlığın 2 ay uzatma yetkisini kullanmadığı takdirde, Şubat sonunda kendilerine teslim edileceğini söyledi. Yetgin, listelerin tesliminin ardından Emlak Tasfiye Fonu’nun belirleyeceği miktarlarda ödemelerin yapılacağını belirterek, şunları kaydetti: “Ödemeleri Nisan sonuna kadar Ziraat Bankası aracılığıyla tamamlayacağız. Kime ne kadar ödeneceği, Fon’un hesaplamalarından sonra netleşecek. 1987-1995 yılları arasında ödeme yapanların yatırdıkları miktara ve yatırdıkları yıllara göre faiz işletilecek, alacakları belirlenecek.” KEY kesintisi yapılan hak sahiplerine toplam 1.7 milyar YTL ödeme yapılacağını ifade eden Yetgin, kişi başı ödemenin en fazla bin 200 YTL olacağını vurguladı.

Ödeme yapılacak kişi sayısı hakkında da Yetgin, SSK’nın bugüne kadar 5 milyon kişi tespit ettiğini ancak kişilerin farklı kuruluşlarda çalışmış olmaları göz önüne alındığında, bir kişinin bir kaç kere sayılmış olabileceğini söyledi. Yetgin, ortalama ödenecek paranın ise 500 YTL olacağını sözlerine ekledi.

Kaynak: www.nethaber.com

 

Hakkında iskanunu

Göz atın

65 Yaş Üzeri SGK Prim Ertelemesi Sona Erdi

65 Yaş Üzeri SGK Prim Ertelemesi Sona Erdi

Geçtiğimiz dönemde erteleneceği duyurulan 65 yaş üzeri SGK'lıların prim ödemelerinde, erteleme süresi doldu.