yilbasi-tatili-kac-gun-2-ocak-tatil-mi

Yılbaşı tatili kaç gün? 2 Ocak tatil mi?

Tahmini okuma süresi: 3 dk.

2015 Yılı için geri sayım başladı. Yeni yıla sayılı günler kala yılbaşı tatili kaç gün olacağı merak edilmeye başlandı. Her sene olduğu gibi bu sene de memurların, öğrencilerin, çalışanların aklında 31 Aralık 2014 tatil mi sorusu dolaşıyor. Resmi olarak tatil günü 1 gün olarak görünmektedir. 2014 yılının son gecesinin 31 Aralık Çarşamba gününe denk gelmesi ve 1 Ocak Perşembe gününün tatil olması, Cuma gününün de tatil edilip edilmeyeceğini merak ettirdi.

Ancak resmi tatil olmadığı halde, bu yıl da pek çok iş yerinde 31 Aralık öğleden sonrasının yarım gün izin uygulamasına gitmesi bekleniyor. Bu, şirketlerin kendi kararına kalmış olacak.

Resmi Kurumlar ve Bankalar Kapalı

31 Aralık 2014 Çarşamba yani yılbaşından bir gün önce tüm kamu kurumlarının açık olduğu gibi bankalar da açık olacak. Ancak 1 Ocak 2015 perşembe resmi tatil olduğu için bankalar kapalı olacaktır. İşlemlerinizi bu hususta gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

31 Aralık 2014 Çarşamba gününün, yarım gün olması ve 2 Ocak Cuma gününün tatil olması Bakanlar Kurulundan çıkacak habere göre netleşecektir.  Şimdilik görünen 31 Aralık 2014 günü ve 2 Ocak 2014 günü ( yetkili organlardan yapılacak açıklamaya göre değişiklik gösterebilir) herhangi bir tatilin olmadığıdır.

1,5 Günlük İzin  29 Ekim’de Zorunlu

İş Kanunu’na göre Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işyerlerinde çalışılıp çalışılmayacağı toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmeleri ile kararlaştırılır. Sözleşmelerde hüküm bulunmaması halinde söz konusu günlerde çalışılması için işçinin onayı gereklidir.

Cumhuriyet Bayramı 28 Ekim günü öğlenden sonra başladığından, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı  Yasamızda bulunan tek zorunlu 1,5 günlük iznin  olduğu görülmektedir. 31 Aralık’ ın öğleden sonra tatil olabilmesi için Siyasi ve İdari otoritenin bu konuda karar alması gerekmektedir.

Hakkında iskanunu

Göz atın

Rekabet Yasağı

Rekabet Yasağı

İş sözleşmelerinde, işverenin çıkarlarını koruyan rekabet yasağı nedir? Tüm detayları ile sizler için inceledik!