İş Arama İzni İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular
İş Arama İzni İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

İş Arama İzni İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

4857 Sayılı İş Kanunu’nun 27’nci maddesine göre, “Bildirim süreleri içinde işveren, işçiye yeni bir iş bulması için gerekli olan iş arama iznini iş saatleri içinde ve ücret kesintisi yapmadan vermeye mecburdur. İş arama izninin süresi günde iki saatten az olamaz ve işçi isterse iş arama izin saatlerini birleştirerek toplu kullanabilir. Ancak iş arama iznini toplu kullanmak isteyen işçi, bunu işten ayrılacağı günden evvelki günlere rastlatmak ve bu durumu işverene bildirmek zorundadır. İşveren yeni iş arama iznini vermez veya eksik kullandırırsa o süreye ilişkin ücret işçiye ödenir.
İşveren, iş arama izni esnasında işçiyi çalıştırır ise işçinin izin kullanarak bir çalışma karşılığı olmaksızın alacağı ücrete ilaveten, çalıştırdığı sürenin ücretini yüzde yüz zamlı öder.”

İş Arama İzni Kullandırılması

İş arama izni, bildirim süresi tanınarak yapılan fesihlerde ihbar süresince çalışılan günler içerisinde en az günlük 2 saat kullandırılmaktadır. Günlük 2 saat kullandırılan iş arama izni için 2 saatlik süre asgari süre olup, işverence daha fazla süre tanınması mümkün olduğu gibi işçi talebi ile toplu olarak da kullandırılabilmektedir.

İş arama İzninin Kullandırılmadığı Durumlarda

4857 sayılı İş Kanunu’nun 27. maddesi uyarınca, iş arama izni vermeyen veya bu izni eksik kullandıran işveren o süreye ait ücreti işçiye iki katı ödemekle yükümlüdür.

Kısmi Süreli Çalışanlarda İş Arama İzni

İş arama izni kısmi süreli iş sözleşmesiyle çalışanları da kapsamaktadır. Ancak 4857 sayılı İş Kanunu’nun 27. maddesinde iş arama izninin günde 2 saatten az olamayacağı hükmü tam süreli çalışanlar için geçerlidir, kısmi süreli çalışanlar için asgari 2 saatlik izin süresi geçerli değildir.

İhbar Süresi İçerisinde Yıl dönümü Olan Hallerde

İhbar süresinin kullanıldığı durumlarda yıllık kıdem hakkedişi değişen personeller için yeni bulunduğu dönem içerisinde ihbar hesaplaması yapılarak ihbar süresine istinaden iş arama izni yeniden hesaplanmalıdır.

İhbar Süresinde Rapor Alınması Durumunda

İhbar süresine tabi çalışanların sağlık sorunları nedeniyle rapor aldığı durumlarda, rapor tarihleri ihbar sürelerinden sayılmayarak, istirahat süresi kadar ihbar süresi uzamaktadır.

İhbar Süresinin Genel Tatillere Denk Geldiği Durumlarda

İhbar süresi içerisinde ulusal bayram ve genel tatil günlerinin denk geldiği durumlarda, çalışma süresince bugünlerde çalışmayan personeller için iş arama izni hesaplaması yapılmamalıdır. Ama tatil günlerinde ihbar süresi işleyecektir.

Toplu İş Arama İzni Hesaplaması

İhbar süresince çalıştığı gün sayısı içerisinde iki saatlik iş arama izin hakkı olan personelin, iş arama iznini toplu kullanma talebi ile günlük iki saatlik izinleri toplanarak personelin ihbar sonu tarihinde düşülerek hesaplanmaktadır. Bu hesaplama personelin çalıştığı günler üzerinden düşülerek bayram ve genel tatilleri kapsamamaktadır.

İş Arama İzni Hesaplaması

İş arama izninin personele rızası dışında kullandırılmadığı durumlarda, personelin sözleşmede yer alan ücret bilgisi aylık çalışma saatine bölünerek, toplam iş arama saat süresi ile çarpılarak çıkan sonucun iki katı şeklinde hesaplanmaktadır.

Toplu İş Arama İzinlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

İşçi Talebi ile toplu kullandırılan iş arama izinleri nedeniyle, çalışanların son çalışma tarihinin ihbar süresinden önce planlandığı durumlarda, ihbar süresi bitiş tarihi ile toplu iş arama izni başlangıç tarihinin karıştırılmamasına dikkat edilmelidir. Örneğin ihbar öneli sonrasında ihbar bitiş tarihi 31/05/2018 olan personelin 3 günlük toplu izin kullanarak en son 28/05/2018 tarihinde çalışması mümkündür. Ancak bu durum personelin SGK çıkış tarihi olan 31/05/2018 tarihini etkilemeyecektir. Arada geçen süre personelin iş arama izni olarak görülüp sigortalılığın devam ettiği hallerdendir.

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

İhbar Süresi Bölünebilir Mi?

İhbar Süresi Bölünebilir Mi?

Çalışma hayatımızın, işçi ve işverene birlikte sorumluluk getirdiği hususlardan birisi de ihbar süresidir. İhbar süresinin …

32 yorum

 1. Çalışmakta olduğum firmanın, bağlı bulunduğu kurum ile aralarındaki sözleşme dolduğu için geçen yıl eylül ayında bütün personele fesih bilidirimi yapıldı. Fakat idare tarafından temmuz ayına kadar süre uzatımı yapıldığı için iş arama izinlerimizi kullanmadık ve ücretleri de ödenmedi. Şimdi alınan süre uzatımı da dolduğu için tekrar fesih bildirimi yapıldı. Her iki fesih bildirimi için de ücret/izin haklarımız saklımıdır yoksa sonuncu mu dikkate alınır.

 2. Iyi gunler bana ocak ayinin 23 une is arama suresi verildi kacina son bulur bu sureyi calisarak gecirirsem kac gun daha calisir durumum olusur yani toplam kac gune denk gelir

 3. Is arama suresini kullanmazsam kac gune denk gelir

  • saçma soru soruyorsunuz Kaç gün ihbar süresi kullanım hakkın olduğunu söylemeden nasıl cevap almak istiyorsun.

 4. Benim ihbar sürem 8 hafta 04.04.2019 tarihinde ihbar sürem başladı izinlerini toplu olarak kullanacağım benim ihbar sitemim bitişi ne zaman teşekkür ederim

  • 56 gün ihbar süreniz var 10 gün de toplu iş arama izniniz ortaya çıkıyor(yine şirketinizden teyit ettirin) 29.05.2019 ihbar sürenizin bitimi yani ilişik kesme işleminizin gerçekleşeceği gün. 20.05.2019 tarihi itibariyle iş arama izniniz olduğu için işe gitmenize gerek yoktur.19 Mayıs Pazar hafta tatili olduğu için Cumartesi günleri çalışıyorsanız 18 Mayıs Cumartesi, şayet cumartesi günleri çalışmıyorsanız 17 Mayıs Cuma tarihinde şirketinizde son çalışma gününüz olacaktır.

 5. Merhaba ihbar sürem 8 hafta, is yerim beni son gune kadar calistirmak istiyor. Is arama iznimi hali hazirda bir iş yeri bulmuş olsam bile de alabiliyor muyum?
  Başka bir yer ile anlattığımı sirket müdürleri biliyor.

 6. Bizde sözleşmeler yıllık yapılıyor önümüzdeki yıl için benimle sözleşme yapmayacaklarını söylediler fakat mevcut sözleşmem Ağustos ayına kadar devam ediyor. Benimle çalışmayacaklarını sadece sözlü beyan ettikleri için benimde yeni bir iş arama iznim var mıdır?

 7. ismail DELiGöZ

  Merhaba 4 Haftalık ihbar Sürem Bulunuyor Ve Bana 1 Ay Öncesinden iş Akdimin Sonlandırılacağı Bildirildi. Karşılıklı Olarak da 1 Ay Süreli Çalışma Konusunda Anlaşmaya Vardık. Günlük 2 Saatlik iş Arama iznimi Toplu Olarak Kullanmak istediğimde Kaç Gün Erken Çıkmam Gerekiyor Acaba ?
  ihbar Başlangıç Tarihim 01.06.2019

 8. Merhaba beni direkt hiç birşey denilmeden işten çıkarılma durumum oldu, bunun için tazminat almayı düşünüyorum iş arama izni tazminatını nasıl hesaplayabilirim

 9. Merhaba ihbar sürem 4 haftadır iş arama saatlerimi toplu kullanmak istesem kaç güne denk gelir ? Bunu işverene sunduğumda kabul etmezse nereye başvurabilirim ? Nasıl başvurabilirim ?

  • 28 günlük ihbar süren varsa 28×2 :56 saat yapar günlük çalışma saatine göre hesapla o kadar gün erken işten ayrılabilirsin

   • bir hafta yarım gün yapar. işverenden toplu olarak kullanmayı talep edebilirsiniz.şayet işten erken ayrılamassınız.müracat edeceğiniz bi kurumda bu durumda yok.işten erken ayrılma diye bişey de yok

 10. Merhaba, Basın kanununa göre çalışıyorum. 5 Temmuz’da 3 aylık ihbar süresi ile son günü 05.10.2019 olmak üzere fesih bildirimi yapıldı. Toplu iş arama sürem ne kadar?

 11. Hüseyin Çınar

  Merhabalar 3 aydır bir yerde çalışıyorum ve çıkışımı verdim 15 gün sonra çıkacağım. Her gün 2 saat iş arama iznim var ama ne ben söyledim ne de onlar söyledi bildiğim kadarıyla günlük 2 saati toplam olarak ta kullanabiliyoruz peki 15 gün × 2 saat 30 saat olarak erken çıkma hakkına sahip olur muyum ve bu süredeki paramı alma hakkım olur mu? Günlük 9 saat çalışıyorum yani 3 gün erken ciksam? Teşekkürler

 12. Merhaba ihbar sürede çalışmaktayım. Bu süre içinde 1 gün yıllık izin kullandım. İzinli olduğum gün 2 saat iş arama iznim hak olurmu

 13. ensar kapusuz

  merhaba,
  27.03.2017 tarihinden buyana ofis personeli olarak özel bir şirkette çalışıyorum.
  13 Aralık 2019 tarihinde işyeri bana haklarımı vereceğini bildirerek ihbar süresini kullandırarak 2 şubatta çıkışımın yapılacağını bildirdi. İhbar süresinde iş arama iznimi kullnmak istiyorum. İş arama znim ne kadardır Kullandırılmaz isem ücretlendirme nasıl hesaplanır.

 14. İyi günler ben 2aylık deneme süresi içinde son 1gün kala yani 59 .gunde deneme süremde işden çıkmak istediğimi bildirdim önceden haber vermem gerekırmı yoksa direk istifamı verebilirmiyim

  • Merhaba;
   03.07.2023 tarihinde işe başladım
   İşverenim aynı pozisyonda personel alımı için ilan koymuş .
   Ben mağdur olmamak için ne yapmam lazım?Açıkça konuşayım mı bu süreci ?
   Toplu olarak iş arama iznim ne kadar olur .
   Şimdiden destek ve bilgi cevabınız için teşekkürler.
   Saygılarımla.

 15. merhaba ben şunu öğrenmek istiyorum iş veren ihbar sürecinde iş arama iznimi kullandırmadığı gibi ücret ödemesi de yapmayacağını söyledi iş sözleşmesini ben fesh ettiğimden dolayı alamazsın dedi.Bende kanun gereği bunun mümkün olmayacağını söyledim öyle bir şey yok dediler.Ben şu aşamadan sonra ihbar süremin bitmesini mi bekleyip yoksa bir an önce mi ilgili kurumlara başvuru yapmam gerekiyor.Ayrıca bunu hangi kuruma giderek yapacağım dönüş yaparsanız acilen sevinirim

 16. Engin Erdem Şahinli

  Günde iki saat size izin vermek zorunda iş veren. 4 hafta iş arama izni de günlük 30 gün yapar. 30×2 60 saat toplam size izin vermesi gerekiyor. 60/7.5 yaparsanız 8 gün izin toplam izniniz oluyor.

 17. Abdullah Çelik

  Merhaba.
  İhbar mektubu geldikten sonra 56 günlük ihbar süresine ait iş bulma iznini toplu kullanacağımı isverene bildirdim.isveren bu iş bulma izninde beni çalıştırmak isterse ben çalışmaya mecbur muyum.calismak istemiyorum deme hakkına sahipmiyim.burasi 2500 işçinin çalıştığı elektrik üreten bir fabrika ve tüm işçi bu dilekçeyi verdi.
  Şimdi işveren bizlere iş arama iznini kullandırmak istemezse bizim bunu kabul etmemek gibi bir hakkımız varmı?

 18. Merhaba, Ihbar surem 8 hafta ve fesih belgesini 08.07.2020 tarihinde imzaladim.
  Is arama iznimi toplu olarak kullanmak istiyorum ve son calisma gunu hesabi nasil yapiliyor, hangi gunden sonra isi birakabilirim?

  09.09.2020 son tarih, Fesih bildiriminden sonra 1 kez 6 saat ve ramazan bayraminin 1nci gunu tatil kullandim. Cumartesi gunleri calismiyorum.

  yardiminiz icin tesekkur ederim.

  • Datassist Mevzuat Kulübü

   Merhaba,
   İş arama izni fiili çalışma günleri için günde 2 saat olarak düzenlenmiştir. İşe gidip geldiğiniz günler üzerinden hesaplamanızı yapabilirsiniz.

 19. İş arama süresini personel keyfi kullanıyorsa, sırf erken çıkmak için. Yine aynı koşullar geçerli mi? Yani benim personelim erken çıkmak için iş arama hakkını kullanıp evde yatıyorsa işveren olarak benim şikayet hakkım olmuyor mu

  • Olmaz yasal hakkı izin ister iş arar ister yatar hea erken çıkmasın diyorsan ödersin ihbarını olur biter

 20. Merhaba ben bir yıllık çalışanım işten ayrılmak istediğim için ihbar süresini kullanıyorum. Günlük iki saat izinli olarak kullanıyorum yani toplam 28 gün çalışacağım. Haftasonu çalışmaya katılmam gerekiyor mu? Hangi durumlarda yada haftasonu çalışmasında dahil olabiliyorum? Bilgi alabilir miyim

 21. 4 ay çalıştığım iş yerinden çıktım 14 gün çalışma hakkını kullanmadım benim çalıştığım günleri kesmeye hakları var mı 8 günümü kestiler

 22. Merhaba,

  Vardiyali olarak çalışıyorum. 3 vardiya sistemi uygulanıyor. Ihbar süresi içinde gunluk 2 saatlik iş arama iznim nasil oluyor? Mesela bir hafta 4-12 vardiyasindayim bir hafta gece 12 sabah 8 gibi düşünelim. Ben bu saatler aralığında 2 saat is arama izni kullanabiliyor muyum?

 23. 3 yıldı çalışıyorum işten ayrilicam 6 haftalık sürede günde 2saat iş arama suremi çalışmak istiyorum benim toplam kaç gün hakkım oluyor

 24. MERHABA BEN İŞTEN AYRILMA NEDENİ OLARAK EVLİLİK NEDENİ İLE AYRILACAĞIM FAKAT İŞVERENE 02.07.2021 TARİHİNDE DİLEKÇEMİ VERDİM İŞ ARAMA İZNİM VAR MI

 25. Merhaba, 23.08.2017 tarihinden beri aynı yerde çalışıyorum. 09.09.2021 tarihinde istifa dilekçemi imzalatıp teslim ettim.. 56 gün ihbar süremden günde 2 saat, 13 gün toplu iş arama iznimi düştüğümde 21 eylülde ayrılmış olmam gerekiyordu. Ancak elimdeki işleri bitirmeden ayrılamadığım için 31.10.2021 son iş günüm olacak. Hiç İş arama izinlerimi kullanmadığım için kaç gün iş arama izni parası alacağım? Yani ihbar süremden fazla 10 gün çalıştığım zamanda da günde 2 saat iş arama izin hakkım oluyor mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir