bendevi-palandoken

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda Erteleme

bendevi-palandokenTürkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken’in Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaretinde 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunuyla ilgili taleplerini ilettiği belirtildi.

Bendevi Palandöken, Başbakan’la gerçekleştirdiği görüşmeye göre İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunun uygulamasının 2 ilâ 4 yıl arasında erteleneceğini yazılı olarak bildirdi.

bendevi-palandokenTürkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken‘in Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaretinde 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunuyla ilgili taleplerini ilettiği belirtildi.

Bendevi Palandöken, Devlet kanallarından henüz bu konuda bir açıklama yapılmamış olmakla beraber; Başbakan’la gerçekleştirdiği görüşmeye göre İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunun uygulamasının 2 ilâ 4 yıl arasında erteleneceğini yazılı olarak bildirdi.

Başbakan ile gerçekleştirdikleri görüşmede, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunun uygulama süresinin kısa tutulmasının esnafı sıkıntıya soktuğunu, uygulamanın ertelenmesinin esnafı rahatlatacağını belirten Palandöken, açıklamada şunları ifade etti:

“Sürenin 4857 sayılı İş kanunun 81’inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50’den az çalışanı ve az tehlikeli sınıfta yer alan iş yerleri için kanun yayımı tarihinden itibaren 4 yıl sonraya erteleniyor. Yine 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren 1 yıl sonra (30 Haziran 2013) uygulamaya başlanacakken, şimdi 1 yıl daha eklenerek 2 yıl süreyle uzatılacak.”

Kaynak: Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu


“6331 Tamamen Ertelenecek Mi?” başlıklı güncel haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

 

Hakkında iskanunu

Göz atın

Alt İşverenlik Uygulamasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Alt İşverenlik Uygulamasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Alt işverenlik uygulamasında dikkat edilmesi gerekenler.