İşsizlik Maaşı Almak Kolaylaşıyor

işsizlik maaşıYeni bir paket hazırlığına girişen hükümet, işsizlik maaşından yararlanma şartlarını kolaylaştıracak. Zaman gazetesini haberine göre, yeni düzenlemeyle daha fazla işsizin maaş alması sağlanacak. Halen toplam işsiz sayısı 3 milyon 650 binken işsizlik maaşı alanların sayısı geçen ay 311 bin oldu. Buna göre ancak 10 işsizden biri maaş alabildi.

Şu an işsizlik maaşı alınabilmesi için kişinin son üç yıl içinde en az 600 gün sigortası bulunması gerekiyor. Bu sürenin 120 günü ise kesintisiz olmak zorunda. Hastalıktan dolayı alınan raporlar ve yıllık izinler 120 günün içinde bulunmuyor. Yani son 120 gün hastalıktan dolayı istirahat almışsanız veya yıllık izne çıkmışsanız işsizlik maaşı alabiliyorsunuz.

Ancak normal çalışma günlerinde 1 gün bile eksiği olsa işsizlik maaşı alamıyor. Şartların bu derece zor olması, sınırlı sayıda kişinin maaş alabilmesine yol açıyor. Hükümetin yapacağı düzenleme ile ilk olarak 120 gün kesintisiz çalışma şartı kaldırılacak. Bunun yerine son bir yılda 120 gün çalışma şartı getirilecek. Ayrıca 600 gün prim yerine 400 prim ödenmesinin maaş alabilmek için yeterli olması üzerinde duruluyor. Fondan 600 gün çalışmış sigortalılar 6 ay, 900 gün çalışmış sigortalılar 8 ay, 1080 gün çalışmış sigortalılar ise 10 ay süre ile işsizlik maaşı alabiliyor. İşsizlik maaşı alma sürelerinin de uzatılması bekleniyor. Halen 6, 8, 10 ay olan işsizlik maaşı alma sürelerinin ikişer ay artırılarak bir yıla kadar uzaması bekleniyor. İşsizlik maaşının miktarında da iyileştirme yapılacak. Buna göre 265 ile 533 TL arasında değişen maaşın 600 TL’ye kadar çıkarılması bekleniyor. Maaş miktarının tespitinde kişinin adına ödenen prim ile çalıştığı gün sayısı belirleyici oluyor. İşsizlik sigortasının uygulanmaya başladığı Mart 2002 tarihinden bu yana toplam 1 milyon 666 bin 306 kişi başvuruda bulundu. Bu kişilerden 1 milyon 467 bin 36’sına maaş ödendi. Ödenen miktar ise 2,12 milyar TL oldu.

YENİ DÜZENLEME NELER GETİRİYOR?

Halen işsizlik maaşı alınabilmesi için kişinin son üç yıl içinde en az 600 gün sigortası bulunması şartı 400 güne indiriliyor.

Son üç yıl içinde 120 gün kesintisiz çalışma şartı ise son bir yılda 120 gün çalışma şartı şeklinde değiştirilecek.

Halen 6, 8, 10 ay olan işsizlik maaşı alma sürelerinin ikişer ay artırılarak bir yıla kadar uzaması bekleniyor.

İşsizlik maaşının miktarında da iyileştirme yapılacak. 265 ile 533 TL arasında değişen maaşın 600 TL’ye kadar çıkarılması bekleniyor.

Kaynak: Haber3.com

Hakkında iskanunu

Göz atın

Şubat Ayı Bordro Hesaplamalarında Nelere Dikkat Edilmeli?

Şubat Ayı Bordro Hesaplamalarında Nelere Dikkat Edilmeli?

Şubat Ayı Bordro Hesaplamalarında Nelere Dikkat Edilmeli?