Taşeron İşçi (Temsili)

Taşeron İşçilik Yaz Dönemine Kaldı

Bakan Çelik, Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan ve beraberindeki heyeti makamında kabul edişi esnasında, taşeron işçilerin sorunlarını çözümü konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan, “Alt işveren diye tabir ettiğimiz taşeron işçileri ile ilgili gerçekten de önemli bir sorun yaşadığımızı, gerek sendikalar gerekse biz hükümet olarak ifade ediyoruz. ‘O halde niye çözmüyorsunuz?’ diye bir soru gelebilir. Yaklaşık 1.5 yıldır ben sayısını unuttum, bu kadar toplantılar yaptık. Tarafların görüşlerinin keskin olduğunu belirtmek istiyorum. İşverenin, alt işverene bakışında ve haklarında farklı değerlendirmeler var. Sendikalar arasında da farklı değerlendirmeler var. Bunların arasını bulma konusunda büyük bir gayretimiz var. Tabi bir taraftan da çalışanlarımız var. Onlarla da temaslarımızı, gerek bireysel gerekse dernekleşmişler, örgütleşmişler. O örgütlenme çerçevesinde görüşmelerimizi sürdürüyoruz.” diye konuştu.

Konuyu Başbakan ile istişare etme imkanı bulduğunu aktaran Bakan, “Nihai çalışmayı yapıp ve bu çalışmayı, bu yaz dönemi içerisinde birlikte değerlendirmemiz gerektiği yönünde bizleri talimatlandırdı. Biz de inşallah Temmuz-Ağustos ayı içerisinde alt işveren işçileri ile ilgili yaşanan sorunları minimize edecek, büyük ölçüde ortadan kaldıracak düzenlemeler konusunda tekrar taraflarla, sendikalarımızla bir araya gelip değerlendireceğiz. Orta yolu, çıkış yolunu bulma gayreti içinde olacağız. Hem uzlaşma arayacağız hem de yaşanan sıkıntıların çözümünü sağlamış olacağız ve yeni yasama döneminde bu alanda yapılması gereken düzenlemeleri, 1-2 ay içerisinde yani Ekim-Kasım ayı içerisinde sonuçlandırma hedefiyle gerekli açıklamaları daha önceden yaptık, şimdi de yapmış bulunuyoruz. İnşallah alt işverenin yanında çalışan kardeşlerimizin yaşadıkları sıkıntıları kaldırmış oluyoruz”

ERKEN EMEKLİLİĞE SON NOKTA

“Bu işin dedikodusu aldı başını gidiyor. Erken emeklilik konusu gündemde olmayan bir kavramdır. Bunun çok yanlış olduğunu herkes kabul eder” diyen Bakan Çelik, “Erken emeklilik bizim sistemimizde hiç olaması gereken bir kavramdır. Erken emeklilik olur mu? Türkiye erken emekliliği 1991’de yaşadı. 1999’da yasa o erken emekliliğin neticesidir. Biz gelecek nesilleri üzmek için bir politika inşa etmiş değiliz. Kamu kaynaklarını, dengeli şekilde dağıtılması gereken kaynaklar olarak görüyoruz” diyerek erken emeklilikteki tartışmalara kapıları kapatmış oldu.

Hakkında iskanunu

Göz atın

Taşerona KHK Çözümü

Taşerona KHK Çözümü

Kadroya alınması gündemde olan taşerona KHK çözümü ufukta belirdi. 12 maddeden oluştuğu ifade edilen taşeron …