Emeklilikte Yaşa Takılanlara Umut Doğuyor

Emeklilikte Yaşa Takılanlara Umut Doğuyor

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için hazırlanan yasa tasarısının TBMM tarafından yasalaşması halinde, binlerce kişi emekliliğe hak kazanacak.

Söz konusu bu tasarının yasalaşması halinde 1999 yılından önce sigortalılık başlangıcı olanları kapsayacak. İlk SGK girişi 08.09.1999’dan önce olan erkeklerde 25 yıl, kadınlarda ise 20 yıl zorunlu sigorta primlerini ödemiş kişiler bu haktan faydalanabilecekler. Gerekli koşulları yerine getirmiş olanlar, dilekçe vererek 3 ay içinde emekli olacaklar.

Tüketici Başvuru Merkezi Sosyal Güvenlik Komisyonu Başkanı Ali Duman, konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Duman, gerekli şartları yerine getirmiş vatandaşlara uyarılarda bulundu:

Kanunun yürürlüğe girmesiyle gereken 20 yıl ve 25 yıl gibi zorunlu hizmet süresini, SGK ilk giriş tarihinden önce askerlik vazifesini yapmış olanlar ve/veya yurtdışında çalışmış olanlar borçlanma yöntemiyle tamamlama hakkına sahip olacaklar.

– Prim günlerinde eksik olanlar ise doğum, askerlik ve yurtdışı gibi borçlanma yöntemleriyle eksiklerini tamamlama haklarına sahip olacaklardır. Diğer yandan yaş şartı kanunundan önceki emeklilik ile alakalı kanunları incelediğimizde, ilk SGK girişleri 18 yaşından küçük olanların, 18 yaşını doldurduğu tarih SGK ilk girişi olarak kabul edilmektedir.

– Bu durumda anlaşılıyor ki Kanun Teklifinin aynen kabulü halinde, 1975 Yılı Ekim Ayından önce doğan erkekler ile 1980 Yılı Ekim Ayından önce doğan kadınlar bu Kanundan yararlanarak emekli olabileceklerdir.

Kritik Ay Ekim

Geçtiğimiz günlerde konu ile ilgili bir gelişme de, Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısı sonrasında yaşandı. Cumhurbaşkanlığı kanadından yapılan açıklamaya göre, şu an böyle bir çalışma yok. Ancak şu an tatilde olan TBMM’nin açılması ile birlikte, EYT yeniden gündeme gelecek. Meclis 1 Ekim’de açılacak.

Daha Önce De Defalarca Dile Getirildi

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için daha önce de medyada yazılı ve görsel bir çok haber paylaşılmıştı. 2017 yılında emeklilikte yaş dışında diğer şartları doldurup yaşı bekleyenlerin sayısı yaklaşık 580 bin vatandaşımız olarak açıklanmıştı. Bu sayı hem Sosyal Güvenlik Kurumunun bütçesini hem de Hazine bütçesini oldukça zorlayacağa benziyor. Sosyal Güvenlik Kurumunun gider kalemleri arasında sağlık harcamaları ve emekli aylıkları önemli ölçüde rol almaktadır. Emeklilikte yaş dışında diğer şartları yerine getiren vatandaşlarımız için formüllerin üretilerek emekli olmaları halinde SGK’nın bütçe yönünde olumsuz etkilenmemesi halinde yaşı bekleyen vatandaşlarımız için güzel haberler verilebilir. Şu an ki ekonomik koşullarda emeklilikte yaşı bekleyen vatandaşlarımızın da sayısının fazla olduğunu düşünürsek beklentilerin olumsuz sonuçlanması muhtemeldir.

Hakkında Datassist Admin

Göz atın

Emeklilik İşlemleri

Emeklilik İşlemleri

Prim günü, sigortalılık süresi ve yaş şartı gibi koşulları sağladıktan sonra emeklilik hakkını elde etmek için yapılması gereken işlemler nelerdir?

3 yorum

  1. Peki 08.09.1999 dan önce ssk primimiz 1998 de ilk başladı ama bu kanun şimdi çıksa 25 yıllı ssklı olmadığımız için yararlanamıyoruzmu yada 5yıl sonra 25 yıl dolunca yararlana bilirmiyiz

  2. kanun İlk SGK girişi 08.09.1999 tarihinde diyorken, 18 yaşı geriye doğru götürürsek doğum tarihi 1981 e kadar iniyor. 07.09.1981 öncesi doğumlu birisi 07.09.1999 önce işe girdiyse eski kanuna tabidir. yani 18 yaşını doldurmuş demek değilmidir. Emekliliktede 1975 değil 1981 esas alınması gerekmiyormu. neden 1999 dan geriye 25 yıl gidiliyor.

  3. ben 01.07.1997 girişliyim, kanun çıkarsa yararlanabilir miyim doğum tarihim 17.11.1978

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir