kisa-calisma-odenegi-uygulamasi-bir-ay-uzatildi
kisa-calisma-odenegi-uygulamasi-bir-ay-uzatildi

Kısa Çalışma Ödeneği Uygulaması Bir Ay Uzatıldı

Covid-19 virüsünün kısa sürede yayılarak Dünya genelinde pandemiye dönüşmesi ile olumsuz etkilenen iş yerleri ve çalışanlar için alınan ekonomik tedbirler ülkemizde de mart ayından bu yana uygulanmaya devam ediyor.

Daha önce 31 Temmuz 2020 tarihine kadar uzatılan kısa çalışma ödeneği uygulaması, 28 Temmuz 2020 tarih ve 31199 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 7252 sayılı Kanun ile zorlayıcı şartlar nedeniyle yapılan kısa çalışma ödeneği başvuruları kolaylaştırılarak 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzatmaya Cumhurbaşkanına yetki verilmişti.

Bu defa Cumhurbaşkanlığı tarafından, 31 Temmuz 2020 tarih ve 31202 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 2810 sayılı Cumhurbaşkanı Kararına göre pandemi nedeniyle ekonomik yönden etkilenen iş yerlerinin zorlayıcı nedenlerle 30 Haziran 2020 (bu tarih dahil) tarihinden önce kısa çalışma ödeneğine başvurmuş olanlar için kısa çalışma ödeneği süresi, anılan kanunun ek 2. maddesi kapsamındaki uzatma süresiyle sınırlı kalmaksızın 29 Haziran 2020 tarihli ve 2706 sayılı Cumhurbaşkanı Kararında belirtilen esaslar çerçevesinde ve söz konusu karar ile uzatılan bir aylık süreden başlamak üzere bir ay uzatılmıştır.

Daha önce, Covid-19 nedeniyle 30 Haziran 2020 tarihine kadar başvuran iş yerleri için;

-Sektör ayrımı olmaksızın,

-31 Temmuz 2020’de sona eren Kısa Çalışma Ödeneği tarihi, 31 Ağustos 2020’ye ve 31 Ağustos 2020 sonrası sona erecek Kısa Çalışma Ödeneği tarihi ise bitiş tarihinden başlamak üzere 1 ay uzayacaktır.

(Örnek: 15 Eylül bitiş tarihi olan iş yerleri için 15 Ekim’e kadar uzayacak.)

Normal Çalışma sürelerine dönen veya daha önce bildirdikleri çalışma sürelerini azaltmak isteyen iş yerleri ile Kısa Çalışma Ödeneği uygulamak istemeyen iş yerleri bu durumu bir dilekçe ile bağlı bulundukları İŞKUR İl Müdürlüklerine ve Hizmet merkezlerine bildirmeleri gerekecek.

Cumhurbaşkanlığı Kararına ulaşmak için tıklayınız.

Hakkında Datassist Admin

Göz atın

Asgari Ücretin Vergi İstisnası ve Asgari Geçim İndirimi Karşılaştırılması

Asgari Ücretin Vergi İstisnası ve Asgari Geçim İndirimi Karşılaştırılması

Asgari Ücretin Vergi İstisnası ve Asgari Geçim İndirimi Karşılaştırılması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir