Muhtasar ve Prim Hizmet Beyanname Birleşmesine Hazır Mısınız?
Muhtasar ve Prim Hizmet Beyanname Birleşmesine Hazır Mısınız?

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyanname Birleşmesine Hazır Mısınız?

Son yılların Ocak ve Haziran aylarında yapılması planlan ancak bir türlü yapılamayıp, her seferinde 6 ay sonraya devredilen muhtasar ve prim hizmet beyanname birleşmesine hazır mısınız?

Gelir Vergisi Kanununun 98/a maddesi gereği verilmesi gereken “muhtasar beyanname” ile 5510 sayılı Kanunun 86. maddesinin on üçüncü fıkrası gereği mükelleflerin/işverenlerin vermesi gereken “aylık prim ve hizmet bildirgesi” 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren “muhtasar ve prim hizmet beyannamesi” olarak Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) ve SGK’ya tek bir beyanname olarak verilecek.

–  Vergi kanunlarına göre vergi kesintisi yapmak zorunda olanlar, bir ay içinde yaptıkları ödemeleri veya tahakkuk ettirdikleri karlar ve gelirler ile bunlardan kestikleri vergileri,

–  5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunana göre sigortalıların prime esas kazanç ve hizmet bilgilerini bildirmekle yükümlü olanlar/işverenler, sigortalıların cari aya ait prime esas kazanç ve hizmet bilgilerini Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi ile bildirmek zorundalar.

Peki Bu Değişiklikteki Amaç Ne?

 • Vergiye uyum maliyetlerinin azaltılması
 • Gönüllü uyumun teşvik edilmesi
 • Kayıt dışı ekonomi ile mücadelede etkinliğin artırılması
 • Bürokrasinin azaltılması

Hangi İş Yerleri Bu Kapsamda?

 • 5510 sayılı Kanunun 4. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılan kişileri (Ek 9. maddesi kapsamındaki sigortalılar hariç) bildirmekle yükümlü olanlar
 • 5510 sayılı Kanunun geçici 20. maddesi kapsamındaki sandıklar (Sandık personelinden işsizlik sigortası primi kesilenler)
 • 4 Ocak 1961 tarihli ve 213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 257. maddesi ile 5510 sayılı Kanunun 100. maddesinin verdiği yetkilere dayanılarak,

Kesilen vergilerin matrahlarıyla birlikte, sigortalının sigorta primleri ve kazançları toplamı, meslek adları ve kodları ile prim ödeme gün sayılarını Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi ile elektronik ortamda beyan etmekle zorunlu olacak.

Datassist Bordro Servis’inin muhtasar ve prim hizmet beyanname hizmeti verdiğini biliyor musunuz? Detaylı bilgi için buradan iletişime geçebilirsiniz.

Ücret Gizliliği Sorunu Nasıl Aşılacak?

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi MuhSgk ile gönderilecek.

Ancak, ücret gizliliğinin sağlanması amacıyla Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi (Ücret ile sigortalının sigorta primleri ve kazançları toplamı, meslek adları ve kodları ile prim ödeme gün sayılarını bildirilmesine yönelik) için ayrı bir şifre alınması da seçenek olarak sunuluyor. GİB Vergi Usul Kanunu Taslak Sirkülerinde – (Beyannamelerini elektronik ortamda kendileri gönderme şartlarını taşıyan mükelleflerin/işverenlerin Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesini elektronik ortamda mevcut e-beyanname şifresinden ayrı olarak alınacak ilavve bir şifre ile gönderilmesi) konulu – “Münhasıran Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesinin Elektronik Ortamda Gönderilmesine İlişkin Talep Formu” doldurularak talep edilebilecek. İlgili talep formu ile bağlı bulunulan vergi dairesine müracaat edecek mükellef/işverenlere kendilerine ayrı bir kullanıcı kodu, parola ve şifre verilecek. (İlgili Sirkülerin TASLAK olarak yayınlanmış olduğunu da hatırlatmak isteriz)

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi (Ücret ile sigortalının sigorta primleri ve kazançları toplamı, meslek adları ve kodları ile prim ödeme gün sayılarını bildirilmesine yönelik) için alınacak şifre ile;

 • Hizmet erbabına yapılan ödemeler için yapılacak vergi kesintisi ile
 • Sigortalının sigorta primleri ve kazançları toplamı, meslek adları ve kodları ile prim ödeme gün sayıları

bildirilebilecek.

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Ne Zaman ve Nereye Verilecek?

29 Mart 2019 tarihli ve 115 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Sirküleri uyarınca;

 • Muhtasar ve Prim Hizmet beyannamesi en geç ertesi ayın 26. günü saat 23.59’a kadar,
 • İçinde bulunulan ayın 15’i ile müteakip ayın 14’ü arasındaki çalışmaları karşılığı ücret alan sigortalıların prime esas kazanç ve hizmet bilgilerini içeren
 • Muhtasar Prim ve Hizmet Beyannamesi en geç beyannamenin ilişkin olduğu ayı takip eden ayın 26’sı saat 23.59’a kadar,

yetkili vergi dairesine verilmesi gerekiyor.

Hakkında Datassist Admin

Göz atın

Alt İşverenlik Uygulamasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Alt İşverenlik Uygulamasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Alt işverenlik uygulamasında dikkat edilmesi gerekenler.

2 yorum

 1. Bu yöneticilerin başka işi yok mu. Ülkeyi çıkmaza sokuyorlar. Her alanda batma ve çökertme. Olanı kaybetme durumları. Bu ulkeyi harciyorsunuz. Birakin. Muhtasar birlestirmeyi bos ve bos isler gelinde kendiniz yeni duzeni uygulayin. Hic utanma ar namus kalmadi. Issizlik aldi basini gidiyor. Ekonomi oynar baslikli bos yersiz isler le isvereni zorluyorsunuz. Allah sizleri bildigi gibi yapsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir