Pandemi Prim Teşviki Ekranları Açıldı
Pandemi Prim Teşviki Ekranları Açıldı

Pandemi Prim Teşviki Ekranları Açıldı

Normalleşme sürecine giren iş yerlerine destek verilmesi amacıyla yeni bir SGK teşvikinden bahsediliyordu. 7252 sayılı Kanun’un 28 Temmuz’da yürürlük kazanmasıyla beraber, sözü edilen teşvik yasal düzenlemelerde yerini aldı.

SGK ekranlarının açılmasıyla da, teşvikin uygulamasına başlanıyor.

SGK Prim Desteği Nedir?

SGK prim desteği, pandemiden etkilendiği için kısa çalışma ya da nakdi ücret desteği uygulamış iş yerleri için geldi. Bu süreçte kısa çalışma ya da ücretsiz izin uygulamamış iş yerleri teşvikin kapsamı dışında kaldı.

Normalleşme süreci ile birlikte normal çalışma saatlerine geri dönen işverenler, kısa çalışma ve nakdi ücret desteğinden yararlanmış işçileri için SGK prim desteği alabilecek.

Teşvik; kısa çalışma ya da ücretsiz iznin sonlandığı tarihten itibaren 3 ay olmak üzere, en son 31 Aralık 2020 tarihine kadar uygulanabilir. Detayları için konu ile ilgili içeriğimizi inceleyebilirsiniz:

Sorgulama Ekranına Nereden Ulaşabilirim?

Prim desteğinden yararlanabilecek çalışanların tespiti için, SGK resmi sitesinde sorgulama ekranı açıldı. Diğer teşviklerin de sorgulandığı bu ekran üzerinden çalışanların sorgusu yapılabiliyor.

Sorgulama için öncelikle e-SGK ekranı üzerinden, İşveren Sistemi menüsünde iş yeri şifresiyle giriş yapmak gerekiyor. Girişin ardından 7252 4447/Geçici 26. madde (KÇÖ-NÜD Yararlananlar) başlığını seçerek çalışan listesine ulaşılabilir.

Teşvik, işçi ve işveren SGK prim paylarının asgari ücret üzerinden hesaplanmış tutarı kadar uygulanacak.

Hakkında Datassist Admin

Göz atın

Doğum Sonrası Kısmi Çalışma Hakkı Nasıl Kullanılır?

Doğum Sonrası Kısmi Çalışma Hakkı Nasıl Kullanılır?

Kadın işçinin doğum yapması halinde çalışma hayatında kullanabileceği izinler yasal olarak belirlenmiştir. Buna göre kadın …

5 yorum

 1. ekran açılmış diyorsunuz,
  en azından bir link koysaydınız
  veya v2 demi, kolay işveren sisteminde mi açıldı yazsaydınız.

 2. Merhabalar,

  İşveren sisteminde 7252 4447/Geçici 26. madde (KÇÖ-NÜD Yararlananlar) sorgulama ekranını göremedik. Acaba yeni teşvik numarası ile bildirim yapmamız mı gerekecek..

  Teşekkürler.

 3. https://uyg.sgk.gov.tr/IsverenSistemi

  *TEŞVİKLER VE TANIMLAR BAŞLIĞINDAN -POTANSİYEL TEŞVİK SORGULAMA KISMI.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir