Uzaktan Çalışma Gün Sayısı Bildirimi
Uzaktan Çalışma Gün Sayısı Bildirimi

Uzaktan Çalışma Gün Sayısı Bildirimi

SGK tarafından 2 Haziran 2021 tarihli ve “Uzaktan Çalışma Gün Sayısı” konulu Genel Yazı ile çalışanların ay içindeki uzaktan çalışma gün sayılarının eklenebilmesine yönelik Muhtasar Prim ve Hizmet Beyannamesi’ne alan açıldı.

Bu kapsamda: Aylık Prim ve Hizmet Belgesine/Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesine sigortalıların ay içerisindeki uzaktan çalışma günlerinin, fiili çalışma günlerini geçmemek kaydıyla, sisteme girilebileceği bir alan eklendi.

İşverenle arasında uzaktan çalışma sözleşmesi yapmış işçilerin uzaktan çalıştıklarını gün sayısının yeni eklenen bu alan üzerinden Kuruma bildirilmesi gerekiyor. Bahsedilen uzaktan çalışma gün sayısı, prim gününden hariç olmak üzere bilgi olarak yer alıyor.

Örneğin: Tam zamanlı çalışan ve yarı uzaktan yarı iş yerinden çalışan bir işçi düşünelim. Bu işçinin eksik günü olmadan tüm ay boyunca çalıştığını ve bu çalışmanın 12 gününün uzaktan çalışma olduğunu düşünelim. Bu durumda Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesini bildirirken, çalışanın prim günü 30 gün olarak bildirilir, uzaktan çalışma günü ise 12 gün olarak bildirilir.

Hakkında Datassist Admin

Göz atın

Uzaktan Çalışma Gün Sayısının Bildirilmesi

Uzaktan Çalışma Gün Sayısının Bildirilmesi

Uzaktan çalışma günü bildirimlerinin detayları açıklanıyor. Uzaktan çalışanlarda bayram ve hafta tatili nasıl bildirilecek?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir