Arabuluculuk ve Mahkeme Kararlarında SGK İşlemleri
Arabuluculuk ve Mahkeme Kararlarında SGK İşlemleri

Arabuluculuk ve Mahkeme Kararlarında SGK İşlemleri

İş kanununa göre yapılan her bir işin usul ve düzeni var. Bu usul ve düzen içerisinde iş hukukunun bize emrettiği şekilde yapmış olduğumuz işlemler belirli standartları içeriyor. Bu standartlar doğrultusunda arabuluculuk veya mahkeme kararlarında SGK işlemlerinin yapılması gereken bir biçim bulunuyor. İşçi ve işverenler anlaşamadıkları konularda çözümü arabulucuda veya dava yolu ile mahkemede arıyorlar. Arabulucu ve mahkeme kararlarında SGK işlemleri nasıl yapılıyor?

Arabuluculuk İşlemleri

Arabuluculuk sürecinde tarafların anlaşması halinde işçi ve işveren kendilerine uygun olan şartları kabul ettiklerinde, boşta geçen süre olmaması nedeniyle ödeme tutarı SGK primlerine tabi tutulmuyor.

Mahkeme Kararı ile İşe İade İşlemleri

Mahkeme kararı ile feshin geçersizliğine ve işçinin işe iadesine karar verildiyse işçinin işe başlaması veya başlamaması durumunda yapılacak olan işlem farklılık gösteriyor.

İşveren işçinin işe iadesini kabul ederse;

  • Boşta geçen süreler için 4 ay (120 gün) aylık prim ve hizmet bildirgesi düzenleyecek.

İşveren işçinin işe iadesini kabul etmez ise;

  • Mahkeme yapılan işten çıkışı iptal ettiği için boşta geçen süreler dikkate alındıktan sonra yeniden işten ayrılış bildirgesinin düzenlenmesi,
  • Boşta geçen süreler için aylık prim ve hizmet bildirgelerinin düzenlenmesi,
  • Yeni oluşan işten çıkış tarihi baz alınarak tazminat alacaklarının fark tutarlarının hesaplanması ve ayrıca işe başlatmama tazminatının hesaplanması gerekecek.

Aylık Prim ve Hizmet Belgesi

Boşta geçen süreler için aylık prim ve hizmet belgesi, çalışanın işe başlamak için işverene yapmış olduğu başvurusuna ilişkin tebligatın alındığı tarih baz alınarak takip eden ayın en geç 23’ üne kadar verilmesi gerekiyor.

İşten Ayrılış Bildirgesi İçin

İşe iadesine karar verilen bir işçiyi işveren işe başlatmaması halinde işten çıkış bildirgesinin; işçinin işe başlamak için işverene yaptığı başvurusuna ilişkin tebligatın alındığı tarihin, içinde bulunduğu ayı takip eden ayın sonuna kadar verilmesi gerekiyor.

Hakkında Datassist Admin

Göz atın

EYT Teşvikine İlişkin SGK Genel Yazısı

EYT Teşvikine İlişkin SGK Genel Yazısı

EYT teşvikine ilişkin SGK genel yazısı yayımlandı.

2 yorum

  1. işyerinde çıkan kargaşayı çalıştığım şirket kavga gibi gösterip 10 seneçalıştığım şirket haklı nedenle iş hakkımı fesh etti kamera görüntüleri ve benim haklı olduğuma şahidlik edecek 1 kişi var şirketime tazminat dava açtım davayı kazanma şansım nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir