Emzirme Ödeneği Tutarları

Emzirme Ödeneği Tutarları

Süt Parası, Emzirme Yardımı, Süt Yardımı gibi isimlerle de anılan Emzirme Ödeneği Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sigortalı veya Bağ-Kurlulara doğum halinde bir defaya mahsus olarak yapılan bir ödemedir. Bu hakkın dayanağı 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu madde 16’dır.

“MADDE 16- (Değişik: 17/4/2008-5754/10 md.)

Analık sigortasından sigortalı kadına veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe, bu Kanunun 4. maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalılardan; kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadına ya da gelir veya aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşine, doğum tarihinde geçerli olan ve Kurum Yönetim Kurulunca belirlenip Bakan tarafından onaylanan tarife üzerinden emzirme ödeneği verilir.

…”

Kanun maddesinden de anlaşılacağı üzere, emzirme ödeneğini alabilecek kişiler 4/a ve 4/b kapsamında sigortalı olmalıdır.

Sigortalı kadına veya sigortalı olmayan eşinin doğum yapması halinde sigortalı erkeğe emzirme ödeneği verilebilmesi için aranılan şartlara sahip olunması gerekmektedir. Bu şartlar şöyledir:

 • 5510 sayılı Kanunun 4. maddesinin a ve be bentleri kapsamında sigortalı olmak,
 • Bir iş sözleşmesi ile çalışan yani Kanunun 4/a bendine tabi bir sigortalıysa, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması,
 • Kendi adına ve hesabına çalışan yani Kanunun 4/b bendine tabi sigortalıysa, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi yatırılmış ve genel sağlık sigortası primi dâhil prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması,
 • Doğumun canlı gerçekleşmiş olması,
 • Emzirme ödeneğine hak kazanmış fakat sonrasında sigortalılığı sona ermiş kişilerin, bu tarihten itibaren 300 gün içinde çocuğu doğarsa, sigortalı kadının veya eşi doğum yapan sigortalı erkeğin, doğumdan önceki 15 ay içinde en az 120 gün priminin ödenmiş olması.

Bu şartları sağlayan fakat emzirme ödeneği için başvurmamış kişiler 5 yıl içinde geçmişe dönük haklarını talep edebilirler. Emzirme ödeneğinin talep edilmesinde zamanaşımı, doğumdan itibaren 5 yıldır. Bu süre içerisinde alınmayan ödemelerin tekrar ödenmesi mümkün değildir.

Emzirme Ödeneği Almak İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Sigortalı kadın işçinin doğum yapmış olması durumunda herhangi bir başvuruya gerek olmadan, çalışanın doğumdan önce ve doğumdan sonraki süreçler için işleyen anlık iş göremezlik raporu ile birlikte emzirme ödeneği de sisteme işlenmektedir. Buna istinaden analık iş göremezlik ödeneği gibi emzirme ödeneği de sigortalı kadına ödenmektedir. Ödeneğin bu şekilde alınabilmesi için hastane tarafından sisteme emzirme raporu girişinin yapılmış olması gerekmektedir.

Önceki dönemlerde emzirme ödeneğini alabilmek için sigortalıların bunu SGK’dan dilekçe ile talep etmeleri gerekiyordu. Dilekçe ile başvuruya artık gerek kalmamıştır.

Emzirme ödeneğini e-Devlet sistemi üzerinden sorgulayabiliyoruz. Sisteme giriş yaptıktan sonra “SGK-Şahıs Ödemeleri Sorgulama” menüsünden ödenekle ilgili bilgilere ulaşılabilmektedir. SGK-Şahıs ödemeleri sisteminde tanımlı banka hesabınız yok ise, ödenek PTT’ye kişi adına gönderilir. Ödeme PTT üzerinden gönderildiğinde, en geç 2 ay içinde alınmalıdır. 2 ay içerisinde PTT’den alınmamış ödemeler SGK tarafından geri çekilmektedir.

Emzirme Ödeneği Tutarı Nasıl Hesaplanır?

Emzirme ödeneği iş göremezlik ödeneği gibi çalışanın kazancına göre değişen ya da ücrete bağlı hesaplanan bir ödenek değildir.

Ödeneğin miktarı her yıl Sosyal Güvenlik Kurumu Yönetim Kurulu tarafından belirlenir ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından onaylanarak kurum tarafından duyurulur.

Emzirme ödeneği, 5510 sayılı Kanun’la birlikte 2008 yılında başlamıştı. 2019 yılında süt parasının tutarı 180 ₺’ dir. Emzirme ödeneğinden her çocuk için yalnızca bir kez yararlanılabilir.

Geçmiş dönem emzirme ödenekleri aşağıdaki gibidir.

Emzirme Ödeneği Tutarları

2019

180 ₺

2018

149 ₺

2017

133 ₺

2016

122 ₺

2015

112 ₺

2014

103 ₺

2013

94 ₺
2012

89 ₺

2011

80 ₺

2010

75 ₺

2009

70 ₺

2008

50 ₺

 

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

Geriye Dönük Emzirme İzni Ücreti Talebi

Geriye Dönük Emzirme İzni Ücreti Talebi

İşveren emzirme izninin kullanılmasına izin vermeyip bu sürelerde işçiyi çalıştırdığında, işçinin hakları nelerdir? Kullanılamamış geçmiş süt izinleri işverenden talep edilebilir mi?

6 yorum

 1. Emzirme ödeneğinin süresi gecmis, tekrar alabilme şansım olabilir mi ?

 2. Esim askeri personel 5 subatta doğum yaptim sadece dogum parasi aldım emzirme parasi almadim nasil alabilirim ?

  • Bende askerim eşim doğum yaptı bende araştırıyordum malesef 4c kapsamında olduğumuz için alamıyoruz sadece doğum yardımı alıyoruz

 3. Emzirme ödeneğinin süresi geçmiş paramı çekemedim tekrar geri yatmasi için ne yapmalıyım

 4. Merba eşim 4b çalışıyor çalıştığı kurum Yatırılan Analık ve emzirme parasını geri istiyor. Kurumun böyle bir talebi olabilir mi konu hakkında bilgisi olan varmı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir