Fazla Mesai Mutabakat Formalarını Unutmayın
Fazla Mesai Mutabakat Formalarını Unutmayın

Fazla Mesai Muvafakatnamesi İmzalatmayı Unutmayın

Yeni yıl, bütçe çalışmaları, yeni parametreler, yeni uygulamalar derken, yeni yıl için idari para cezaları da arttı. Takibi yıllık olarak yapılan rutin işlerin de atlanmaması bu açıdan önemlidir. Bunlardan biri de her yıl fazla mesai yapacak personellerle imzalanan Fazla Mesai Muvafakatnamesi dir.

Çalışma hayatını düzenleyen 4857 Sayılı İş Kanunu gereğince fazla mesai işçi ve işverenin onayı olmadan yapılamaz. Bu durum fazla çalışmayı düzenleyen madde 41 de belirtilmiştir:

“Fazla saatlerle çalışmak için işçinin onayının alınması gerekir.”

İşçinin onayını almak için genel uygulama her sene başında işçinin o takvim yılı için fazla mesai / fazla çalışma yapmayı onayladığını gösteren bir muvafakatname imzalatılmasıdır. Her yılbaşında alındığı için geçerliliği 1 yıl olacaktır. Alınan muvafakatname sayesinde işçi belirtilen dönem aralığında fazla mesai yapmayı yasal sınırlar çerçevesinde kabul etmiş sayılır. Ama bu onay, işçinin yasada belirtilmiş süre sınırını aşmasına imkân vermez.

İş Kanunu 41. maddede belirtildiği üzere;

Fazla çalışma süresinin toplamı bir yılda iki yüz yetmiş saatten fazla olamaz.”

İşçi onay vermiş olsa dahi yasal olan süreden daha fazla çalıştırılamaz. Aynı zamanda;

 • 18 yaşını doldurmamış işçiler
 • Gebe, yeni doğum yapmış ve çocuk emziren işçiler
 • Kısmi süreli çalışan işçiler
 • Sağlığının elvermediğini belgeleyen işçiler

onay vermiş olsa bile işveren tarafından fazla çalışma yapmaya zorlanamaz.

İş Kanunu madde 41’de düzenlenen bu hükümlere uymama durumunda madde 102 c bendinde belirtilen idari para cezası uygulanmaktadır.

“c) 41 inci maddesinde belirtilen fazla çalışmalara ilişkin ücreti ödemeyen, işçiye hak ettiği serbest zamanı altı ay zarfında kullandırmayan, fazla saatlerde yapılacak çalışmalar için işçinin onayını almayan işveren veya işveren vekiline, bu durumda olan her işçi için iki yüz doksan beş (295) Türk Lirası idari para cezası verilir.”

2017 fazla mesai mutabakat formu için tıklayınız.

 

Fazla Çalışma Onayında Önemli Değişiklik

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

İstanbul’da Mesai Saatleri Değişti

İstanbul’da Mesai Saatleri Değişti

Valiliklere koronavirüs salgınının yayılışını engellemek adına, il sınırları içerisinde önem alma yetkisi verilmişti. Pandeminin başından …

4 yorum

 1. Fazla çalışma ve çalıştırmayla ilgili kanun ne ise paylaşmışsınız çok saolun. Bu problemleri yaşayan mağdur olan vatandaş nereye nasıl şikayet edebilir bunu eksik bırakmışsınız… Yine de bilgilendirme için teşekkür ederiz.

 2. Merhaba bu durumda eger bu formu imzalamaz isem sirketim beni fazla mesaiye yine de zorlayabilir mi yasal sinirlar cercevesinde?

  Tesekkurler
  Sena

 3. Bunu imzalamazsak işveren bizi isten mi çıkartır,tazminatlı ya da tazminatsız mi olur ?

 4. toplu iş sözleşmesine belirtilen zam oranları uygulanmadığı takdirde zaman aşımı ne kadardır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir